Fikri mülkiyet hakları konusunda uzmanlaştı

Aslı Karataş / Hukuk Fakültesi 2002 / Karataş Hukuk Bürosu Kurucusu

Fikri mülkiyet hakları konusunun önemini farkederek, Amerika’da bu konuda yüksek lisans yapan Aslı, 2007 yılında kendi ofisini açtı.

Hukuk fakültesinde okumaya lise son sınıfta karar verse de aslında ilk avukatlık deneyimini 5-6 yaşındayken babasının çok eski zamanlardan kalan serbest meslek makbuzlarını ve oyuncak daktilosunu kullanarak ofisine gelen müvekkillerine boşanma konusunda destek vererek yaşar. Çocukken hoşuna giden bu meslek, ilerleyen yaşlarda ona itici gelse de babasının hukuk kitaplarını incelemeye başladığı lise yıllarında hukuk fakültesinde okuma fikri oluşur.  Hatta daha hukuk fakültesine girmeden lise yıllığına arkadaşları “avukat hanım” diye yazar.

Üniversitede aldığı hukuk eğitiminin sadece izlenecek yolların ne olacağı ve bir olayla ilgili nasıl araştırma yapılması gerektiği konusunda ciddi katkılar sağladığını belirten Aslı, “BİLGİ’de aldığım eğitimde en önemli nokta araştırma yapabilme konusunda bize verdiği ayrıcalıktır. Çünkü bu işin sırrı araştırma yapabilmekten geçer” diyor. Üniversitede okurken yaz ayları çalışma fırsatı bulan Aslı, ikinci sınıfın yazında aile şirketinin muhasebe bölümünde çalışır, bu çalışmanın bir sonraki sene ticaret hukuku derslerinde faydasını görür. 3. sınıfta bir şirket avukatının yanında çalışır, bu çalışma ile genel olarak adliye ortamı, avukat, hakim ve savcıların çalışma şeklini görme imkanı bulur. Yanında çalıştığı avukatın daha çok icra işleri yapması nedeni ile icra dairelerinde işlerin nasıl yürütüldüğünü öğrenir.

Mezuniyet sonrası avukat olmak isteyen herkes gibi o da baroya kaydını yaptırıp stajını başlatır. O dönemde avukat Mehmet Çelik’in yanında çalışmaya başlar. Ağırlıklı olarak otomotiv ve faktoring şirketlerinin dosyaları ile ilgili dava ve icra takipleri ile uğraşır. Stajyer avukat olduğu için araştırma ve adliye işlerinde görev alır. 2003 yılının sonuna kadar Çelik’in yanında çalıştıktan sonra 2004 yılında Aydın Hukuk Danışmanlığı’nda avukat olarak işe başlar. Bu ofiste de yerli ve yabancı şirketin fikri mülkiyetle ilgili davalarına baktıklarını söyleyen Aslı, burada çalışmaya başladıktan 3 ay sonra, yanında çalıştığı avukat İstanbul Barosu Fikri ve Sınai Haklar Komisyonu’na başkan olunca komisyon sekreterliği görevine seçilir. Bu dönemde Türk Patent Enstitüsü’nün düzenlediği marka ve patent vekilliği sınavını da kazanarak konuyla ilgili belgelere de sahip olur.

Yüksek lisans için ABD’ye gitti

Hem mezuniyet sonrası yanında staj yaptığı avukatın bilinçlendirmesi hem de aile şirketinin iştigal alanı nedeniyle fikri mülkiyet konusu ona cazip gelir. Artık bu alanda yüksek lisans yapma vaktinin geldiğini düşünerek 2006 yılında yüksek lisans için Amerika’ya gider. Amerika’da ağırlıklı olarak fikri mülkiyet konusunda faaliyet gösteren bir ofiste çalışır ve bu konunun Türkiye’den farklı nasıl ele alındığını öğrenir. Daha sonra Amerika’da Yeshiva Üniversitesi Benjamin Cardozo Law School’da fikri mülkiyet alanında yüksek lisans yapar.

Ardından aile şirketleri ve fikri mülkiyet alanında uzmanlaşma kararı alan Aslı, özellikle Türkiye’de 1994 sonrası marka ve patent konusunda hızlı başvuru artışı olması nedeniyle bu alanda uzmanlaşmanın önemini vurguluyor. Bu nedenle dönem dönem farklı alanlarda hem İstanbul Barosu’nun meslek içi eğitimlerine hem de özel firmaların düzenlediği eğitimlere katılarak fikri mülkiyet dışında da kendini geliştirmek ve yenilemek için eğitimlere katılıyor.

Amerika’dan döndü ofisini açtı

2007 yılı Haziran ayında Amerika’dan döndükten sonra Ağustos’ta kendi ofisini açan Aslı, “Bu tam bir riskti ve bana yapamazsın diyenler de çok oldu ama aradan beş sene geçti. Dosyalarımın sayısı yaptığım işler, akabinde danışmanlıklar derken işin boyutu büyüdü. Büro açmanın avantajı kazanmaya başlayabildiğin zaman çok keyifli. Bu kazanma sadece maddi değil, aynı zamanda dava kazanmanın manevi hazzı bence maddi kısmından daha baskın ve keyif verici. Dezavantajı ise işler yoluna girene kadar tek başınıza mücadele etmek zor oluyor. Mantıklı makul bir ortaklık anlayışı varsa mutlaka denenmeli diye düşünüyorum” diyor. Şu aralar evlilik hazırlığı içinde olan Aslı, sinema, tiyatroya gitmekten keyif alıyor. Bir ara fotoğraf kursuna gitse de bu hobisine vakit ayıramayan Aslı, iş sonrası arkadaşlarıyla muhabbet etmeyi seviyor.

Powered by Openmedia