Siteler için web tabanlı uygulamalar geliştiriyor

Anıl Özselgin / Bilgisayar Bilimleri-2008 / Magnet Dijital Kıdemli Yazılım Mühendisi

Uzmantv.com’un geliştirilmesinden sorumlu olan Anıl, timsah.com, istanbul.net, ankara.net ve daha birçok web projesinde görev alıyor.

BİLGİ’deki eğitim hayatı boyunca yazılım geliştirme konusunda çok pratik yapma imkanı bulur. Bölümünde verilen yoğun ödev ağırlıklı eğitim, öğrenciyken onu çok yorsa da iş hayatı için iyi bir hazırlık olur. Yazılım alanında çalışmaya, üniversite sınavından sonra BİLGİ’ye gidip Chris Stephenson’un bölümü tanıtan konuşmasını dinlediğinde karar verdiğini söyleyen Anıl, bugün bu kararından pişman değil. Okulda verilen eğitimin, mezunları biraz farklılaştırdığını düşünen Anıl’a göre BİLGİ mezunları, farklı teknolojilere çok daha kolay adapte olabiliyorlar.

Üniversite son sınıfta çalışmaya başlayan Anıl, okul ve iş zor bir ikili olsa da kendisini geliştirir. Üniversitedeyken ihtiyaç duymadığı için hiç staj yapmayan Anıl, aslında Türkiye’de stajın pek verimli geçtiğine inanmadığı için direk bir firmada işe başlayabilecek şekilde kendini geliştirmeye uğraşır.

Profesyonel hayata Mynet’te atılır

Üniversiteden mezun olduktan sonra ilk önce Mynet’te yazılım geliştirici olarak iş hayatına atılır. BİLGİ’deki pratik ve teorik tarafı güçlü hocalar sayesinde piyasaya hızlı adapte olduklarını düşünen Anıl, ayrıca son sınıfta yaptığı bir web projesinde kullandığı teknolojilerin Mynet’te de kullanılıyor olmasının iş bulmasını kolaylaştırdığına inanıyor. Mynet’ten sonra sahibinden.com, Oracle, Kron Telekom ve Rocket Internet’te de çalışan Anıl, çalıştığı tüm firmalarda, web tabanlı uygulamalar geliştirdiği için meslekte daha çok bu alanda uzmanlaşır.

“Web programcılığını özellikle çok seviyorum, yoğun kullanılan web projelerinde çalışmaktan keyif alıyorum. Yaptığınız şeyin yüz binlerce belki de milyonlarca kişi tarafından kullanıldığını bilmek çok güzel bir duygu” diyerek yaptığı işle ilgili düşüncelerini dile getiren Anıl, bu alanlarda kendini geliştirmek için okulun dışında da çeşitli eğitimlere katılır.

Bu eğitimlerin başında, Mergecons ve kodcu.com tarafından verilen eğitimlerin geldiğini söyleyen Anıl, bunlar dışında yazılım geliştirme üzerine konferansları asla kaçırmaz. Her yıl BİLGİ’deki, Yeditepe, Bahçeşehir ve Özyeğin üniversitelerindeki etkinliklere giden Anıl, vakıf üniversitelerinin bu şekilde faaliyetler düzenlemesi ve bu etkinliklerin öncülüğünü BİLGİ’nin yapmasının çok güzel bir şey olduğunu dile getiriyor.

Kısa bir süre önce kıdemli yazılım mühendisi olarak çalışmaya başladığı Magnet Dijital’de uzmantv.com, timsah.com, istanbul.net, ankara.net ve daha birçok web projesini geliştiren Anıl,

UZMANTV’nin geliştirilmesinden sorumlu. “Biliyorsunuz web projelerinin başarılı olabilmesi için hem teknik olarak yeterli bir IT ekibi, hem de ürünü ve içeriği sürekli iyileştiren bir ürün geliştirme ekibi gerekiyor. Bizim amacımız ürün geliştirme takımlarına ihtiyaç duydukları teknik desteği sağlamak. Bu teknik destek web sitelerine yeni fonksiyonların eklenmesi, hataların düzeltilmesi, yüksek sayıda kullanıcıya uygun olarak sitelerin optimize edilmesi ve verilerin pazarlama ekiplerine rapor olarak çıkarılmasını kapsıyor” diyen Anıl’ın görev aldığı projeler

Arasında; mynet.com’un reklam platformu adklik, sahibinden.com, IBB e-dönüşüm projesi, Pakistan’ın en büyük servis sağlayıcısı PTCL’in ADSL ve Fiber Internet yönetim sistemi ve Dubai merkezli e-ticaret platformu namshi.com var.

Kendini geliştirmeye devam ediyor

Büyük web projelerinin yazılım tasarımı üzerine kendini geliştirmeye uğraşan Anıl, internetten sunumları takip ediyor, imkanı olduğunda yurtiçi ve yurtdışındaki konferanslara katılmaya çalışıyor. Geçen ay New York’ta bir kaç etkinliğe katılan Anıl, şu an Big Data denilen büyük verilerin işlenmesinde kullanılan teknolojileri içeren alanın çok revaçta olduğunu belirtiyor. Bugün bütün firmaların ellerinde çok fazla veri biriktiğini ve bu verileri anlamlı hale getirmenin ciddi bir uğraş istediğini söyleyen Anıl, bu yüzden bu alanda kendimi geliştirmeye çalışıyor.

İş dışında fotoğraf çekmeyi seven Anıl, sinemayla ilgileniyor. Film gösterimlerine ve sinema söyleşilerine katılmaya çalışıyor. Film çekmekle ilgili bir kaç eğitime de katılan Anıl, ilerde bu alana daha çok vakit ayırmak istiyor.

DÜN

DR. CHRIS STEPHENSON

BEŞİKTAŞ

BUGÜN

RICHARD STALLMAN

SULTANAHMET

EN SON

CEBELAVİ SOKAĞI’NIN ÇOCUKLARI

300 SPARTALI

NEW YORK

Powered by Openmedia