Siyaset altyapısı ile satış kariyeri

Çağlar Uysal / Siyaset Bilimi 2004 / HP Türkiye Kurumsal Kanal İş Ortaklığı Yöneticisi

Siyaset bilimi okur, ilk işyeri Cankurtaran Holding’te satışı öğrenir. HP Türkiye’de sorumlulukları artan Çağlar kısa sürede büyük projelere imza atar.

Çağlar daha lise yıllarında, çevresindeki insanların taşınmazlarının veya değerli mallarının satışı söz konusu olduğunda bu satışı yapmak için girişimlerde bulunan genç bir satışçıdır. Fakat içindeki bu eğilimin farkına varması profesyonel anlamda işe başlaması ile olur. Askerden döndüğünde karşısına çıkan bir teklifi değerlendirerek kariyerindeki ilk adımını satış alanında atarak, bu alanda ilk profesyonel işe başlar.

Aslında satışın; hukuk, finans ya da mühendislik gibi direk eğitim alınabilecek türde bir meslek olmadığını düşünen Çağlar, kendisinin eğitim aldığı siyaset biliminin ilk başta her ne kadar satışla alakalı gözükmese de hem iktisadi ve idari bilimler fakültesinde olması hem de sosyal bilimler içermesi sayesinde satış ağırlıklı bir kariyer geliştirmek isteyenler için doğru tercihlerden biri olduğunu belirtiyor.

Satışın, temelde ilişki bazlı dinamikleri olan, sosyal ekonomik perspektif ile incelenmesi, ticari beceri ve yetkinliklere sahip olunması gereken bir meslek olduğunu vurgulayan Çağlar, “Satışın temel adımları öncelikle konuşma ile başlar, iyi bir satışçının yapacağı konuşmayı önceden planlaması gerekir. Konuya tüm derinliği ile hakim olması ve sonucu doğru yönlendirmek için ikna kabiliyetini sonuna kadar kullanmaktan çekinmemesi gerekir. Bu gözle baktığımızda siyaset bilimi dalında eğitim görmüş kişilerin, temel eğitim programı dışında; müzakere, sunum ve yönetim gibi bilgiye dayalı becerilerinin gelişmesini destekleyen bir bölüm olduğunu düşünüyorum. Ki bunun da bakış açısına göre direkt veya endirekt olarak satışta başarıyı sağlayan faktörlerden olduğuna inanıyorum” diyor.

Cankurtaran Holding’ten HP’ye

Üniversitede okurken herhangi bir staj deneyimi yaşamayan Çağlar, bunun çok büyük bir hata olduğunu, profesyonel hayata atıldığında fark eder. İnsanların kariyer planlaması yaparken seçmeyi düşündüğü sektör veya meslek ile alakalı kesinlikle staj ya da part time çalışma yapmasının hem kariyer planlamasını ne denli doğru yaptığından emin olması için hem de profesyonel iş hayatı hakkında temel bilgilere sahip olması açısından çok önemli olduğuna inanıyor.

Mezun olduktan sonra 2005 yılının Nisan ve Eylül ayları arasında askerlik hizmetini yerine getiren Çağlar, askerden döndükten sonra, Cankurtaran Holding bünyesindeki dayanıklı tüketim ürünleri alanında çalışan bir şirkette bölge satış temsilcisi olarak işe başlar. Bu pozisyonda yaklaşık iki yıl çalıştıktan sonra yine aynı şirketin dış ticaret departmanında yöneticilik pozisyonunda yaklaşık bir buçuk yıl kadar görev alan Çağlar, buradan ayrılarak 2008 yılı ortasında halen çalıştığı Hewlett Packard (HP) Türkiye’ye geçer.

2008’de sarf ürünleri ticari kanal yöneticisi olarak çalışmaya başladığı Hewlett Packard Türkiye’de daha sonra organizasyonel olarak sarf ve baskı ürünlerinin birleşmesi ile oluşan baskı ve görüntüleme sistemleri ticari kanal iş ortakları yöneticiliği pozisyonuna geçer ve bu ürün grubu konusunda uzmanlığa yönelir.

Sabiha Gökçen Havaalanı projesinde yer aldı

HP Türkiye’de şimdiye kadar görev aldığı önemli projeler olduğunu dile getiren Çağlar, HP’de kendi yönetiminde olan iş ortakları ile birlikte Türkiye’nin önde gelen petrol ve enerji şirketlerinden birinin tüm baskı yönetimi alt yapı projesini yaptıklarını söylüyor. Ayrıca Sabiha Gökçen Havaalanı inşaatı projesinde yer alan yabancı bir şirketin baskı sistemlerinin kurulum projelerini tamamladıklarını da dile getiriyor.

Şirket içi yıllık değerlendirmede 2010 yılı içindeki performansından dolayı bir başarı ödülü de almış Çağlar. Başarılı bir satışçı olmayı etkileyen çok sayıda etken olduğunu düşünen Çağlar, bu konuda şöyle düşünüyor: “Bence satışta başarıyı getiren en önemli etkenler, yenilikleri takip etmek, dinamik, yaratıcı ve ikana edici olabilmektir. Bunun yanında pes etmeden sorunlara farklı çözümler üretebilmek, hızlı, etkili karar almak ve kişisel ilişki kurmakta başarılı olmak için gerekli özellikler.”

İş dışındaki hayatında hobi olarak fiber sürat teknesi yapımı ile ilgilenen Çağlar, bu hobisi dışında sanatsal ve kültürel etkinliklere katılmaktan büyük keyif alıyor. Müzik dinliyor, konserleri takip ediyor, sinemaya gitmeyi çok seviyor.

Powered by Openmedia