Sporcu kişiliği kariyerinde ağır bastı

Aslı Altay / Uluslararası İlişkiler 2004 / Mars Athletic Club-Gmall Satış Müdürü

Avrupa Birliği ilişkileri üzerine uzmanlaşır ama sporcu tarafı profesyonel hayatına yön verir. Aslı bugün MAC Gmall’da 13 kişilik satış ve misafir ilişkileri ekibini yönetiyor.

Üniversitede okuduğu uluslararası ilişkiler bölümünün yaptığı işle birebir ilişkisi olmadığını, bu nedenle bu işe ilk başladığı zamanlar zorlandığını söyleyen Aslı, “Ancak sattığınız ürüne inanır ve güvenirseniz, bir de insanlarla samimi ve içten bir diyalog kurabilir ve rahat olursanız her şeyin üstesinden gelebilirsiniz. Okuduğum bölüm satış işinde bana teknik anlamda yardımcı olamasa da ciddi anlamda bir vizyon kattı, farklı bakış açısı geliştirmemi sağladı. Bu anlamda bölümümden çok şey öğrendim” diyor.

Misafir ilişkileri yöneticisi olarak işe başladı

Üniversiteden mezun olduktan sonra Yıldız Teknik Üniversitesi’nde 2004-2006 yılları arasında işletme masteri yapan Aslı, bu dönem aynı zamanda Avrupa Birliği danışmanlığı yapan bir şirkette çalışır. Burada yaklaşık 3,5 sene danışman olarak çalıştıktan sonra Galatasaray Üniversitesi’nde yine Avrupa Birliği’ne danışmanlıkla ilgili bir programa katılır. Tüm bunlar olurken 2006 yılında evlenen Aslı, bir yıl sonra kendi deyimi ile ‘yeniden özgürlüğüne kavuşarak’ yurtdışına çıkar bir süre sonra Türkiye’ye geri döner.

11 yıllık profesyonel basketbol geçmişi nedeniyle insan ilişkileri çok kuvvetli olan Aslı, bu özelliğinden dolayı yakın bir arkadaşının tavsiyesi üzerine Nişantaşı’nda butik bir spor salonu olan Motus Wellness Club’da misafir ilişkileri yöneticisi olarak işe başlar. Yaklaşık 1,5 yıl sonra spor salonunun kapanmasıyla birlikte iş değişikliği yapan Aslı, Mars Entertainment Grubu’na ait olan Mars Athletic Club-Gmall’da misafir hizmetleri yöneticisi olarak çalışmaya başlar. Yaklaşık üç yıldır Mars Athletic Club-Gmall’da bu görevini sürdüren Aslı, firmanın tüm satış süreçlerinden ve misafir hizmetlerinin hepsinden sorumlu. Aynı zamanda resepsiyon, satış destek, randevu alımı ekibi ve misafir ilişkileri bölümünden de sorumlu olan Aslı, yaklaşık 13 kişilik bir ekibin başında bulunuyor.

Kariyer planı yapmıyor

Eski sporcu olmasının bir spor salonunda yönetici olarak çalışmasında çok önemli rol oynadığını dile getiren Aslı, ikna kabiliyeti, insan ilişkilerindeki başarısı, etkili konuşabilme özelliği ve spordan anlamasının yönetici olabilmesi için gerekli zemini oluşturduğunu dile getiriyor. “Nasıl bir takım olunur çok iyi bildiğim için iyi bir takım yarattım, dolayısıyla bugün MAC Gmall’da spor yapan üyelerim çok mutlu ve huzurlu” diyen Aslı, ayrıca satışların da gayet iyi gittiğini, her ay kotaları tutturduklarını açıklıyor. Satışta başarılı olmak için satılan şeye inanmak gerektiğini vurgulayan Aslı, bu konuda şunları söylüyor: “Karşınızdaki kişinin ihtiyaç analizini çok doğru yapmalısınız. Kesinlikle güvenilir olmalısınız, ısrar etmemelisiniz. Karşınızdaki sizi ‘parasını almak için bekleyen’ biri olarak görmemeli, aksine kendisine yararı olabilecek bir şeyi vermeye çalışan biri olarak görmeli. Çalıştığınız kurumu eviniz, çalışma arkadaşlarınızı da aileniz gibi görmelisiniz. Huzurlu çalışabildiğiniz müddetçe başarı gelecektir.”

Basketbol oynadığı dönemlerde Türkiye şampiyonlukları kazanan Aslı’nın tek kariyer hedefi yaptığı işte en iyisi olmak. “Bunun için ne gerekiyorsa yaparım” diyen Aslı, hayatın hiçbir alanıyla ilgili uzun süreli plan yapmıyor. Çünkü, “Tanrı plan yapanlara gülermiş” sözü ona çok gerçekçi geliyor.

Satış işinin doğal olunduğu sürece çok rahat yapılabilen bir iş olduğunu söyleyen Aslı, “Karşınızdakini etkiniz altına alabilmek,onu ikna edebilmek için ilk başta samimiyet ve güven duygusu oluşturmak gerekir bunun içinde doğallığa ihtiyaç vardır” diyor. Ancak bunun yanı sıra elbette satış tekniklerini ve kurallarını da bilmek gerektiğini vurgulayan Aslı, bu tekniklerin iş hayatında profesyonelliğe giden yolda satış yapanlara yardımcı olacağını ama doğallığı ve içtenliği kaybetmeden bu teknikleri kullanabilmek gerektiğini dile getiriyor.

Aslının en büyük hayali tüm dünyayı gezmek. “Biliyorum çok klişe ama beni tanıyan arkadaşlarım ne kadar gezme-görme meraklısı olduğumu bilirler” diyen Aslı, iş dışında bol bol seyahat ediyor, daha önce görmediği ülkeleri görmeye çalışıyor. Bunun dışında eski bir basketbolcu olarak spor yapmaya devam ediyor, İtalyancasını geliştirmeye çalışıyor. Okuduğu bölümün etkisiyle tarih kitapları okumayı seven Aslı, belgesel izlemekte de çok büyük keyifler alıyor.

Powered by Openmedia