Stajyer olarak girdiği kanala genel müdür oldu

2007 yılında BİLGİ Televizyon Gazeteciliği Bölümü’nden mezun olan İlkin Kavukçu, şu an 360’ın Genel Müdürü.

Televizyon Gazeteciliği Bölümü’nün ilk öğrencilerinden biri olan İlkin, öğrenciliği boyunca iş ve dersler arasında koştururken mezun olduktan sonra medya sektöründe 6-7 yıllık habercilik tecrübesi ile çalışmaya başladı. Uzun ve yoğun yılların ardından da verdiği emeğin karşılığını, stajyer olarak çalışmaya başladığı, o zamanki adıyla Sky Türk, şimdiki adıyla 360’ın Genel Müdürü olarak aldı.

Hem televizyonculuğu hem gazeteciliği öğrendi
Medya sektöründe çalışmaya çok erken yaşlarda karar verdiğini anlatan İlkin, henüz ortaokul birinci sınıfta haberci olacağını söylüyor. Hatta onun da ötesinde savaş muhabirliği yapacağını, sıcak bölgelere gideceğinin hayalini kuruyor. Üniversite yılları gelip çattığında, BİLGİ’de “Televizyon Gazeteciliği Bölümü”nün açıldığını öğrenip, ilk tercihine yazıyor ve kazanıyor. Bölümün ilk mezunlarından biri olan İlkin, “Çok şanslıydım. BİLGİ’nin böyle bir bölüm açtığını duyduğumda çok mutlu oldum. Hem televizyonculuğu hem gazeteciliği birlikte öğrenebilmek benim için çok önemliydi” diyor. Özellikle kendi döneminde çok değerli akademik kadronun olduğunu anlatan İlkin, “Gerçekten bugün medya sektöründe parmakla göstereceğimiz, saygı duyduğumuz hocalarımız tarafından çok çok önemli eğitimler aldık. Zira o hocalarımızdan biri de şimdiki Milli Eğitim Bakanımız Sayın Nabi Avcı” diyor.

İlkin, üniversiteye adım attığı anda çalışma hayatına da başlıyor ve ilk olarak CNN TÜRK’te, ardından Habertürk’te ve sonra da o zamanki adıyla Sky Türk’te uzun staj dönemleri geçiriyor.

“Tekrar hayata gelsem yine BİLGİ’de okurum”
 Mesleki deneyiminin birçoğunu o süreçte kazandığını söyleyen İlkin, “Çünkü staj süreçlerinde sabretmeyi, beklemeyi ve ne istediğinizi çok iyi öğreniyorsunuz” diyor. Medya sektöründe tecrübe kazanmaya çok erken zamanlarda başladığı için kalbinden geçtiği gibi bir üniversite hayatı yaşayamadığını da belirtiyor: “Ders dışındaki okul aktivitelerine katılamıyordum. Okulun kafeteryasında oturmak bile içimde bir özlem olarak kalmıştır. İş ve okul arasında mekik dokuduğum 5-6 senelik bir süreçti benim için üniversite hayatı. Biraz uzun oldu bu yüzden diplomayı da almak. Fakat çok severek okudum. Çok isteyerek tercih ettim. Her zaman söylüyorum, tekrar hayata gelsem yine BİLGİ’de Televizyon Gazeteciliği Bölümü’nde okurdum.”

Haberciliğin ruha işlendiği, haber bakış açısı olan bir kimsenin başka bir işte çalışarak mutlu olamayacağı söylenir. İlkin’de bu söze en iyi örneklerden biri. Üstelik bu mutluluğunu başarı hikayesiyle de birleştirenlerden: “Çok küçük yaşta karar vermiştim haberci olacağıma. Ne kadar şanslı bir insanım ki bu bana nasip oldu. Dünyanın ve Türkiye’nin birçok farklı yerinde haber yapma, haberi takip etme, birçok insanı tanıma şansım oldu. Benim hikayem biraz ilginç… Stajyer olarak 2003 yılında başladığım, bugün itibariyle 12. senemi doldurduğum ve 13. seneme girdiğim, o zamanki adıyla Sky Türk, şimdiki adıyla 360’da stajyer olarak girip genel müdürlüğe yükselmiş biriyim. İlk olarak stajyerlik, sonra stajyer muhabir, sonra ekonomi muhabirliği, borsa muhabirliği ve program yapımcılığı yaptım. ‘Son nokta’ isimli bir gece programım vardı. Saat 23.00’da yayınlanan. Uzun yıllar o devam etti. Ardından Ana Haberler’i sundum. Birçok farklı habere ve belgesele imza attım. İlginç oldu gerçekten. Birisi işe başladığım ilk gün, ‘Sen burada bu kanalın genel müdürü olacaksın’ deseydi herhalde bu bana hayal ötesi gibi bir şey gelirdi. Bu sene 22 Aralık 2014 tarihi itibariyle, uzun yıllar birbirimize emek verdiğimiz, birbirimizden çok şey öğrendiğimiz, yetiştiğim, büyüdüğüm, meslek sahibi olduğum, profesyonel hayatı öğrendiğim 360’a Genel Müdür olarak geri döndüm.”

Genel Müdür olduktan sonra medya sektöründe kadın yönetici olmanın ne demek olduğunu da anladığını söyleyen İlkin, yönetici olmanın çok zevkli olduğunu ancak, kadın yönetici olmanın her sektörde olduğu gibi medya sektöründe de avantajları ve dezavantajları olduğunu belirtiyor. “Buradaki en önemli şey vazgeçmemek ve sabretmek. Yaşadıkça, gördükçe öğreniyor ona göre yol haritanızı çiziyorsunuz. Benim için de aynı böyle. “Yani ekranın önünde olmakla ekranın arkasında olup bir televizyon kanalını yönetmek gerçekten farklı ama bu iki deneyimi de yaşıyor olmak çok güzel bir tecrübe ve şans benim için.”

Kanalı tamamen yeniledi
Genel müdür olduktan sonra kanalın prototipini tamamen yenilediklerini, haber kanalı olmaktan çıkarttıklarını anlatan İlkin, 360’ı bir aile kanalı, bir eğlence kanalı yaptıklarını söylüyor. Yeni oluşumun tüm heyecanını hisseden İlkin, yeni programlar ve formatlar için oldukça yoğun bir şekilde çalışıyor. Türkiye’nin çok beğendiği, sevdiği yüzlerden Ersin Korkut, Kadir Çöpdemir, Suzan Kardeş ile programlar yapıyorlar. Film kuşakları, yarışma programları, çocuk programları, kültür sanat programları ile 360’ı üzerine çalıştığı projesi olarak anlatıyor. Ve müjdesini veriyor: “Eylül ayında güzel projelerimiz olacak. Biz hayatın tamamı 360 dedik. Hiçbir renk hiçbir ses eksik kalmasın hayatlarda diye. Hayatın farklı alanlarını yansıtan kişilerle, farklı programlar yaptığımızı düşünüyoruz. O yüzden dediğim gibi 7/24 şu andaki tek projem 360. Onu Türk televizyonları içerisinde farklı bir yere getirmek. Güzel de geri dönüşler alıyoruz. Umarım bunu uzun vadede önemli başarılara çevirebiliriz.”

Genel müdürlük gibi böylesine önemli bir görevi üstlenen İlkin’in aynı zamanda 2.5 yaşında Alya adında bir kızı ve 1.5 yaşında Orhan Emir adında bir oğlu var. “2 çocuk, iş hayatı, ev hayatı, aile hayatı ile bunları planlamak, düzenlemek ve buna göre hayatı idare etmeye çalışmak zaten başlı başına büyük bir sorumluluk. Bana en çok gelen sorulardan biri, ‘Zor olmuyor mu hem kariyer hem annelik?’. Evet, zor oluyor ama hep kendimi şöyle teselli ediyorum: Çocuklarıma anlatacak çok güzel hikayelerim olacak. Onlara gördüğüm birbirinden farklı insanları, ülkelerin hikayelerini anlatacağım. Belki bir gün onlarla birlikte gezeceğim oraları. Bu benim için motive edici bir şey” diyor.

Röportaj: Pınar Karahan

Powered by Openmedia