Tanınmış markaların yazılım projelerinde çalışıyor

Nuri Sabuncu / Bilgisayar Bilimleri-2005 /DHL Supply Chain Yazılım Destek Uzmanı

Eczacıbaşı, Bayer, Intendis, Daichi Sankyo, Novonordisk gibi ilaç firmaları, Tesco-Kipa gibi perakende markaları ile Nokia’nın yazılım projelerine destek veriyor.

İş yaşamına atıldığı ilk zamanlarda bilişim sektöründe sistem (altyapı) ile yazılım arasında belli bir köprü veya desteğe ihtiyaç olduğunu yaşayarak öğrenir. Gerek mecburiyetten gerekse bilişimin bu yönünün ilgisini çekmesi, onu sektörün bu alanına sürükler. Yazılım için gerekli altyapıyı kurmak, sistemsel uyumun ve sürekliliğin devam etmesini sağlamak ona zevkli gelir.

Üniversitede okuduğu bölüm; sıra dışı düşünce yapısı, yenilikçiliği, kendini sürekli geliştiren tarzı ile iş hayatında ona çok fayda sağlar.

“Aslında BİLGİ’nin Bilgisayar Bilimleri Bölümü’nde aldığımız eğitimin, doğru perspektife, çok iyi araştırma ve yeni fikirlere açık olması ile yalnızca işimize değil sektöre de bir şeyler katmamız gerektiği hissiyatını bize aşılamaya çalıştığını düşünüyorum” diyen Nuri, üniversite eğitimi sırasında, Bilgi Sistemleri firmasında kısa süreli çalışır. Ancak mezuniyet öncesi çalışmanın gerekliliğini iş yaşamına atıldıktan sonra görür. Bu yüzden mezuniyet öncesinin bu anlamda çok iyi değerlendirilmesi gerektiğine inanıyor.

Hastanelerin sistemlerini kurdu

Üniversiteden mezun olduktan sonra, 2005 yılının sonbaharında Digital Media Solutions firmasında ufak çaplı web işleri, sistem ve altyapı kurulumları ile sektöre adım atar. 2007 yılının sonunda buradan ayrılıp askere gitmeye karar verir. Askerlik sonrası Bilgi Sistemleri firmasına geri döner, buradaki çalışmasını sistem destek uzmanı olarak sürdürür. Burada Medical Park Özel hastaneleri, Bağcılar Devlet Hastanesi gibi birçok hastane ve tıp kurumlarında sistem altyapısı kurulumu projelerinde yer alır. Daha sonra 112 Acil Servisi Otomasyon Projesi’ne dahil edilir. Yazılım, sistem-altyapı ve call-center bölümlerinin proje bazında koordinasyon ve geliştirilmesini yürütür. Ancak bu projede daha çok yazılım destek ve test etme üzerine yükümlülüğü ve sorumluluğu vardır.

Daha sonra Kartaca firması tarafından geliştirilen e-ticaret sistemi için Genpa firmasının ürün-sistem yöneticiliğini yapan Nuri, bu yılın başında DHL Supply Chain firmasına geçer. Mesleğinde yazılım destek veya ürün yöneticiliği alanında yoğunlaşan Nuri, çalıştığı firmalardaki işler ve kişisel becerisi bu alanda daha verimli olduğunu ve işinden daha keyif aldığını fark etmesini sağlar. Projelerde sahada aktif olarak bulunmak ve aynı zamanda işin yazılım tarafına dahil olmak ona çekici gelir.

DHL’deki görevi, WMS olarak geçen depo yönetim yazılımının yönetimi ve yazılımsal altyapısı ile ilgili olan Nuri, burada yazılımsal ve kısmen sistemsel olarak sürekliliğin sağlanması, iyi ve kaliteli destek verilmesi ve müşterinin ihtiyaçlarına zamanında cevap verilmesi ve çözüm sunulması gibi projelerden sorumlu. Genel olarak hizmet verdikleri, Eczacıbaşı, Bayer, Intendis, Daichi Sankyo, Novonordisk gibi piyasadaki ilaç firmalarının ürünlerinin saklanması ve dağıtılması, yeni yürürlüğe giren karekod uygulamasının işletilmesi, sürekliliğinin sağlanması ve desteğinin verilmesi Nuri’nin sorumluluğunda.

Yedi aydır DHL’de çalışıyor

Bunların rışında Tesco-Kipa firmasının kuru gıda ve taze gıda stoklarının saklanması ve dağıtımı ile Nokia firmasının depo yönetimi ile ilgili projeleriyle de ilgilenen ve destek veren Nuri, DHL’de çalışmaya yedi ay önce başlar. Bugüne kadar, 112 Acil Otomasyon Sistemi, Medical Park Hastaneleri , Tesco-Kipa Fresh WMS Projesi gibi önemli projelerde görev alan Nuri, son işinde Tesco-Kipa marketler zinciri için taze gıda bölümü projesini yeni bitirdiklerini söylüyor. Nuri bu işle ilgili; “Bu proje raf ömrü bir gün olan balık ve et gibi gıdalardan sebze meyve gibi gıdaların geldiği gün mal kabulünün yapılıp etiketlenip dağıtılması ve hemen toplanıp gideceği mağazaları belirleyip işlenerek sorunsuz bir şekilde gönderilmesi ve sistemsel olarak bu verilerin kayıt altında olması esasına göre depo sisteminin işlemesidir” diyor.

İş dışındaki hayatında kendi websitesi ve grafik tasarım projeleriyle uğraşan Nuri, ayrıca fotoğraf çekmekten, müzik ile uğraşmaktan, ney üflemekten, amatör olarak sualtı dalışı yapmaktan ve yüzmekten büyük keyif alıyor.

DÜN

DR. CHRIS STEPHENSON

DOLAPDERE KANTİN

BUGÜN

EGE SÜMEROL

MONC LIVE – ŞAŞKINBAKKAL

EN SON

SİSLE GELEN YOLCU-GRANGE

BULUT ATLASI

ANKARA

Powered by Openmedia