Üç aydır kendi şirketini kurmak için çalışıyor

Şamil Aydoğan / Bilgisayar Bilimleri-2005 / Kendi şirketini kuruyor

Şu aralar, internet üzerinden sipariş sistemleri ile ilgili projesini tamamlayıp, kendi şirketini kurmak için çalışıyor.

BİLGİ’de verilen eğitimde belirli programlama dillerine değil de programlamanın kendisine önem verilmesinin iş hayatında çok faydasını görür. “Bizler BİLGİ’de sadece programlama dilleri öğrenmedik. Programlamanın mantığını öğrenmek, bizleri bu anlamda güçlü kıldı” diyen Şamil, üniversiteden mezun olduktan sonra, İstanbul Teknik Üniversitesi Bilişim Enstitüsü’nde yüksek lisans eğitimine başlar ancak, profesyonel hayattaki yoğunluk ve sorumluluğunun artması nedeniyle yarıda bırakır.

Üniversiteyi üç yılda bitiren Şamil, lisans eğitimini kısa sürede bitirmek istediği için okuldayken çalışmayı tercih etmez. Ancak ikinci sınıftan itibaren iki sene boyunca okuldaki çalışan öğrenci programı kapsamında, asistan öğrenci olarak Bilgisayar Bilimleri bölümü bünyesinde çalışır. Bu süreçteki her bir faaliyetin, profesyonel hayattaki karşılaştığının mini bir simülasyonu olduğunu zaman içinde gözlemler.

Finansbank’ta işe başladı

Mezun olduktan sonra, Finansbank’ın yazılım firması IBTECH’te iş hayatına atılan Şamil, burada Alternatif Dağıtım Kanalları ekibinde application engineer olarak işe başlar. 2006 yılının Aralık ayında, BİLGİ’nin Matematik bölümünden mezun olan Zeynep Handan ile evlenir. Bir sene sonra ekip içinde mentor olarak görev yapmaya başlar. Ekipteki arkadaşlarının yetiştirilmesi ve yeni başlayan arkadaşlarının işe alışmasında yön gösterici bir rol alır. Çağrı Merkezi uygulamasının java yazılım dilinde yeniden yazılması sürecinde yazılım ekibinin liderliğini yapar. İnternet Bankacılığı ve Mobil Bankacılık projelerinde değişik görevler alır. 2009 yılının Aralık ayında oğlu Ömer Taha dünyaya gelir. Finansbank’ta son bir sene Çağrı Merkezi ve Sesli Yanıt Sistemleri Ekipleri’nin liderliğini üstlenir. 2011 Mayıs ayında Millennium Bank’ın Fibabanka’ya dönüşümü projesinde sistem geçişinde görev alır. Değişik bankacılık modülleri ve yine özellikle Alternatif Dağıtım Kanalları modüllerinin dönüşümü projelerinde yazılımcı, analist ve proje yöneticisi olarak çalışır.

Bugüne kadar Finansbank ve Fibabanka’nın yazılım ekiplerinde çalışan Hakan, meslekte bankacılık uygulamalarının alternatif dağıtım kanalları ve özellikle çağrı merkezi ve sesli yanıt sistemleri konusunda uzmanlaşır. Sesli yanıt sistemleri konusunda yurtdışında eğitimler alır. Finansbank’ta çalıştığı dönem Almanya, Fransa ve İngiltere’de Genesys tarafından verilen teorik ve pratik eğitimlere katılır. Bu dönem; Finansbank’ta Çağrı Merkezi Önyüz Yenileme Projesi, Sesli Yanıt Sistemi Yenileme Projelerinde liderlik yapar, Fibabanka’da Ana Bankacılık Sistemi Dönüşüm projesi, Çağrı Merkezi Önyüz Yenileme Projesi, Sesli Yanıt Sistemi Yenileme Projesi gibi önemli projelerin yönetimi ve sorumluluğunu üstlenir.

İnternet kullanıcısını hedefliyor

2005-2012 yılları arasında yazılımcı ve yazılım takımlarında yöneticilik yaptıktan sonra, projelerini gerçekleştirmek üzere kendi firmasını kurmaya karar veren Şamil, 2012 yılı Ekim ayından bu yana kendi şirketini kurmak için çalışıyor. “Proje fikrimin olgunlaşması, beklediğim kullanıcı potansiyelinin artması, internet kullanımının ve mobil uygulamalara yatkınlığın artması projeyi hayata geçirmek üzere bana cesaret verdi. Projeye tam olarak konsantre olabilmek için de tüm zamanımı bu konuya ayırmak üzere harekete geçtim” diyen Şamil, kendi geliştirdiği projesinin, internet üzerinden sipariş sistemleri ile ilgili olduğunu açıklıyor. Şu sıralar bu sistemin olgunlaştırılması için home-office çalışıyor. Çok yakında şirket kuruluşunu tamamlayarak bu çalışmamın lansmanı ve yaygınlaştırılması için çalışmaya başlayacak.

Sistemin kurulma aşamasının tamamlamak üzere olduğunu dile getiren Şamil, şu aralar pazarlama ekibinin oluşturulmasını organize ediyor. Marka tescili ve fikri mülkiyet yanında reklam ve tanıtım faaliyetlerini koordine ediyor, sosyal medya entegrasyonunu yapıyor. Sürecin bütün aşamalarında yer alan Şamil, bu proje dışında bir de fikir aşamasında olan başka projelerinin olduğunu söylüyor. İlerde bu projelerle de ilgilenerek kendi firmasını büyütmeyi hedefleyen Şamil, iş dışında fırsat buldukça seyahat etmeyi seviyor. Arkadaşlarıyla sohbet etmekten, fırsat buldukça onlarla vakit geçirmekten hoşlanıyor.

DÜN

DR. CHRIS STEPHENSON

DOLAPDERE Z18

BUGÜN

PELİN ALAN

DİKİLİTAŞ BK

EN SON

ÖLÜM YOLCULUĞU APOLLO 18

BURSA

Powered by Openmedia