Tekstil alanında, internet üzerinden satışlar yapıyor

Burak Bulgurlu / Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik-2009 /Mirko Inc. Satınalma ve Ürün Sorumlusu

Sorumlusu olduğu ürün grubunun satışlarını internet sitesi üzerinden yapıyor. Ürün grubunun satın alımı, fiyatlandırılıp siteye yerleştirilmesi ve stok takibindeoldukça deneyimli.

Her zaman lisans eğitiminden sonra Amerika’da yüksek lisans eğitimi almayı ve orada çalışmayı aklından geçirir. Yüksek lisans için Amerika’ya gittiği anda bu isteğini hayata geçirmek için fırsat kollar. California State Universitesi’nde MBA ve yandal olarak pazarlama yönetimi yüksek lisansı yaptıktan sonra da her zaman ilgisini çeken dış ticaret, satış ve pazarlama alanlarında gördüğü eğitimlerin ve teorik bilgilerin, pratikteki işlerliğini Amerika’da tecrübe etme imkanı bulur.

Gerek lisans gerekse yüksek lisans eğitimi sırasında aldığı dersler, iş dünyasında yaşanmış gerçek olayları inceleme, analiz etme, değerlendirme ve önerilerde bulunma gibi çalışmalar onu, benzer hataları iş hayatında yapmaktan korur. BİLGİ’de okurken ikinci sınıfın yazında Türk Philips’te lojistik departmanında ve yaz aylarında İstanbul Gümrük Müşavirliği’nde ithalat-ihracat alanlarında staj yapan Burak, yine BİLGİ’de okuyorken e-ticaret alanında eğitim veren York Trade kurumundan da bu alanla ilgili eğitim alır. Burada gördüğü internetten ticaret yapma teknikleri, farklı ürün gruplarının satışı ve pazarlanması gibi eğitimlerle, şuan yaptığı işin temelini atar.

California State Universitesi’ndeki yüksek lisans eğitimi sırasında da okul içinde önce yabancı öğrencilerin bağlı olduğu öğrenci işleri benzeri bir departmanda öğrenci sorumlusu olarak, daha sonra farklı profesörlerin yaptığı birçok araştırmaya yardımcı olmak için araştırma asistanı olarak farklı dönemlerde görev alır.

İnternet satışlarında uzmanlaştı

2009 yılı Haziran ayında BİLGİ’den mezun olduktan sonra tek hedefinin yüksek lisans için Amerika’ya gitmek olduğunu vurgulayan Burak, California State Universitesi’nde MBA ve yandal olarak pazarlama yönetimi masterini bitirdikten sonra 2004 yılından bu yana tekstil sektöründe faaliyet gösteren MIRKO Inc. şirketinde satın alma ve ürün kategori sorumlusu olarak çalışmaya başlar. Satışları internet sitesi üzerinden gerçekleştirdiklerini dile getiren Burak, sorumlusu olduğu ürün grubunun satın alımı, fiyatlandırılıp siteye yerleştirilmesi ve stok takibi alanlarında oldukça deneyim sahibi.

“Amerika’da okumak ve yaşamak birçok kişinin olduğu gibi benim de hayal ettiğim bir şeydi.  İmkanları ve birçok alanda kalitesi yüksek, öncü olan bu ülkede çalışmayı kim istemez ki” diyen Burak, üniversite üçüncü sınıftan itibaren Amerika’daki üniversiteleri inceler, programları değerlendirir. Ayrıca İstanbul’daki yurtdışı eğitim fuarlarını da gezerek, bilgi sahibi olmaya çalışır, bu araştırmalardan sonra yüksek lisans yapmaya karar verir.

“Amerika’da her şey net ve açık”

Amerika’da yaşamanın avantajlarından söz eden Burak, yaşam tarzından kaynaklanan her şeyin standartlara bağlanması ve bunlara uyulmasından dolayı iş hayatının, belli çerçevede, kurallara ve standartlara bağlı, düzenli bir sistem içerisinde yürüdüğünü söylüyor. Orada Türkiye’ye kıyasla birçok şeyin daha net, açık ve kesin olduğunu belirten Burak, bir toplantı ya da bir ürün teslimi saat 3’te yapılacaksa 3’te yapıldığına dikkat çekiyor. Amerika’da insanlara daha genç yaşlardan itibaren girişimcilik ruhun verildiğini, bununla ilgili çeşitli imkanlar ve teşvikler sunulduğunu dile getiren Burak, bunun da ülkedeki girişimci sayısını ve başarılı genç işadamı sayısını artırdığını ifade ediyor.

Şu aralar Amerika’da tanıştığı bir arkadaşıyla beraber şirket kurup tamamen internet üzerinden satış yapacakları bir ürünle ilgili çalışan Burak, önümüzdeki yıl bu şirketi faaliyete geçirmeyi planlıyor. İlk etapta Türkiye’de iç pazarı hedeflediklerini, başarılı olduklarında yurtdışına açılmayı düşündüklerini açıklıyor.

Öğrencilik yıllarını futbol, basketbol ve hentbol oynayarak geçiren Burak, lisedeyken okul takımına kadar yükselip liselerarası çeşitli basket turnuvalarına katılır. Daha sonra Amerika’ya taşınınca yelkenle tanışır. İş dışındaki zamanlarında restoranlara gitmeyi seven Burak, bunun yani sıra bowling oynamak ve sinemaya gitmekten de hoşlanıyor.

DÜN

MUHAMMED BAMYACI

OTTO SANTRAL

BUGÜN

GLADSTONE RESTAURANT-MALİBU

EN SON

THE INSIDERS BY CRAIG HICKMAN

SKYFALL

CHICAGO

Powered by Openmedia