Uluslararası hukuk doktorası yapıyor

Kerem Gülay / Hukuk Fakültesi-2006 /Cornell Üniversitesi Hukuk Okulu’nda Doktora Öğrencisi

Fulbrıght bursuyla, cornell üniversitesi hukuk okulu’nda doktora yapan Kerem, şu aralar ‘küresel hukukun dinamikleri üzerine’ konulu teziyle meşgul.

Hukuk okumaya kararında, Bosna-Hersek savaşı döneminde, Srebnerica Soykırımı etkili olur. Üniversite eğitiminin, derslerin çok ötesinde bazı temel prensipleri ve belirli bir metodu kavratmakla ilgili olduğunu düşünen Kerem, bu açıdan BİLGİ’deki eğitimin kendisine çok şey öğrettiğini söylüyor. Derslerin konusu olan kanunu evde çalışarak öğrenen Kerem, teknik detayların ötesinde perspektif kazanmanın tek yolunun BİLGİ’deki eğitim olduğunu vurguluyor.

Üniversitede okurken her yaz en az iki ay farklı alanlarda faaliyet gösteren çeşitli hukuk bürolarında veya şirketlerin hukuk departmanında staj yapar. Bu stajların ilerde ne yapmak istediğini anlaması açısından çok faydasını görür. Ayrıca, Türkiye’de yargının nasıl işlediğiyle ilgili de net bir fikir sahibi olmasına imkan tanır. BİLGİ’deki kariyer günlerinde ve sonraki tüm iş görüşmelerinde bu yaz stajları işe yarar. Staj döneminde tanıştığı insanlarla hala iş yaptığını belirten Kerem, bu sebeple özellikle hukukçulara yaz stajlarını öneriyor.

Bir süre avukatlık yaptı

Mezun olduktan hemen sonra İsmen Hukuk Bürosu’nda bir sene şirket birleşmeleri alanında çalışan Kerem, sonra bir sağlık sorunu nedeniyle işten ayrılır. Ardından araştırma görevlisi olarak tekrar BİLGİ’ye döner. Bir sene de bu görevi sürdürdükten sora yüksek lisans eğitimi için Hollanda’ya gider. Leiden Üniversitesi’nde yaptığı uluslararası hukuk yüksek lisansını bitirdikten sonra bir süre BM Yugoslavya Uluslararası Suçlar Mahkemesi’nde çalışır. Tüm bu süreçte aklında hep yurtdışında doktora yapmak vardır. Uzun süre bununla ilgili araştırma yaptıktan sonra en sonunda bir tez teklifi ile Fulbright’a burs başvurusunda bulunur ve kabul edilir. Ardından Amerika’ya giden Kerem, burada doktoraya başlar.

Hukuk eğitiminden sonra, uluslararası hukuk, uluslararası ceza hukuku ve insan hakları alanında çalışan sonra da akademisyenliğe geçen Kerem, şu an yaptığı teorik çalışmanın, pratikte pek uluslararası hukukla ilgili olmadığını belirtiyor.

Leiden Üniversitesi’nde yaptığı uluslararası hukuk masteri ve uluslararası ceza hukuku ihtisasının kendisine, belirli bir alanda daha derin bilgi edinme şansı verdiğini düşünen Kerem, o dönem ayrıca hemen her hafta yapılan konferanslarda dünyanın çeşitli yerlerinden akademisyenler ve avukatlarla tanışır, yine Leiden’in bağlantıları sayesinde uluslararası hakemli bir dergide editörlük yapar.

“Okulumun kaynağı çok yüksek”

Yüksek lisansının ardından Lahey Uluslararası Hukuk Akademisi’nde eğitimlere katılan Kerem, bugün halen aynı alanda doktora yapıyor. Şu an Cornell Üniversitesi Hukuk Okulu’nda doktora öğrencisi olan ve Fulbright bursu ile eğitimini sürdüren Kerem, uluslararası ve karşılaştırmalı hukuk ve hukuk teorisi alanlarında araştırma yapıyor.

Amerika’ya gitmeye kara verdiğinde Avrupa’da çeşitli okullardan kabul ve burs alan Kerem, 2010 yılında Fulbright bursunu kazanınca tüm planlarını değiştirir. Özellikle Cornell’i seçmesinde tez danışmanı Prof. Dr. Muna Ndulo etkili olur.  

Amerika’da doktora eğitimi aldığı okulun bütçesinin Türkiye’deki birkaç üniversitenin toplamından büyük olduğunu söyleyen Kerem, “Kaynak bu kadar büyük olunca akademisyen olarak okulun size sundukları da gerçekten olağanüstü. Kütüphane, konferanslar, araştırma bütçeleri, dünyanın her yerindeki en prestijli okullarla değişim anlaşmaları imkanları var. Ayrıca idari angaryalarla araştırmalarınız bölünmüyor .Üstelik ayrımcılık sorunu burada çok az” diyor.

Şu aralar hazırladığı, ‘Küresel Hukukun Dinamikleri Üzerine’ doktora teziyle meşgul olan Kerem, uluslararası hukuk alanında yazmaya devam etmek istiyor. Önümüzdeki sene yayınlanacak iki makalesi olan Kerem, doktora sonrasında ABD veya Avrupa’da birkaç sene ders vermeyi planlıyor. Kerem’in bir hedefi de; Türkiye’deki bir üniversite ile Cornell arasında bir ortak program kurmak ve aldığı eğitimi ülkesine taşımak.

İş dışındaki zamanlarında klasik eskrim yapan Kerem, bir süredir de serbest tırmanışla uğraşıyor. Ayrıca biraz da trompet çalıyor.

DÜN

PROF. DR. NİYAZİ ÖKTEM

KUŞTEPE BS

BUGÜN

ANTONIO CASSESE

PEACE PALACE

EN SON

COMMONWEALTH (2009)

THE MASTER

İSTANBUL

Powered by Openmedia