Telekomünikasyon, finans ve enerji alanında çalışıyor

Hakan Öner / Matematik ve Bilgisayar Bilimleri-2002 / Gantek Teknoloji Çözüm Müdürü

Özellikle Gürcistan ve Azerbaycan’da finans, telekomünikasyon ve enerji sektörlerine yönelik projelerde satış öncesi süreçleri yönetiyor.

BİLGİ’den mezun olduktan sonra, bilgi teknolojileri sektöründe çalışmayı hiç düşünmez. Mezun olduğunda ne iş yapacağı konusunda bir arayış içine girer. Bu süreçte bir rastlantı sonucunda 2003 yılında uluslararası bir firmanın son müşteri çözümlerine destek veren ekipte çalışmaya başlar. 2002 yılında yaşanan ekonomik kriz nedeniyle hızlı karar vermek zorunda kalır ve düşünmese de sektöre girer.

Lisans eğitimi sırasında; aldığı bilgilerin iş hayatında kendisine nasıl fayda sağlayacağının ciddi bir soru işareti olduğunu söyleyen Hakan, “Doğruyu söylemek gerekirse lisans eğitimimin iş hayatıma katkısı beklentimin çok altındaydı. Çalışmaya başladıktan sonra hem yeni trendleri inceleme hem de eğitimimle ilgili eksiklerimi daha net görme imkanım oldu” diyor. 2006-2008 seneleri arasında BİLGİ’de İşletme Yüksek Lisans Programı’nı tamamlayan Hakan, iş hayatıyla paralelde bir eğitim almasının hem kişisel gelişim hem de olaylara farklı açılardan bakabilme konusunda ciddi anlamda fayda sağladığını dile getiriyor.

Kendini geliştirmeye devam ediyor

Üniversite eğitimi sırasında herhangi bir yerde çalışma ya da staj yapma imkanı olmayan Hakan, aslında biraz da başka bahaneler bularak tembellik yaptığını düşünüyor. Ancak teori ve pratiğin karışımının umulmayacak gelişmelere sebep olduğuna dikkat çeken Hakan,

mesleğinde, OSS (Operational Support Systems) ve BSS (Business Support Systems) çözümlerinin entegrasyon, destek, profesyonel hizmetler yönetimi, satış destek ve iş geliştirme konularında kendini geliştirir. Halen bu alanlarda kendini geliştirmeye devam eden Hakan, “Bu kapsamda birlikte çalıştığımız partnerlerimizin çözümlerine ait gerek teknik gerekse satışa yönelik çeşitli eğitimler aldım. Hali hazirda BT Hizmet Yönetiminde ITIL v3 sertifikam bulunuyor” diye konuşuyor.

Şu an çalıştığı Gantek Teknoloji’de 2010 yılında Uygulama Destek Mühendisi olarak çalışmaya başlayan Hakan, 2011 yılında Uygulama Destek Takim Lideri olur. Ağustos 2012’den bu yana da Çözüm Müdürü olarak görevini sürdürüyor. Mevcut görevi itibarıyla; Türkiye ve Orta Asya bölgesinde Business Intelligence, Data Management, Business Analytics, Business Continuity Management, Revenue Assurance, Fraud Management, Interconnect Billing, Mobile Number Portability çözümlerinin satış öncesi, partner ve müşteri süreçlerinin yönetilmesinden sorumlu. Ayrıca pazardaki fırsatları tarayarak yeni taleplere cevap verebilmek için iş geliştirme üzerinde çalışıyor.

Çok sayıda projede görev aldı

Mesleğinde bugüne kadar çok sayıda projede imzası olan Hakan, 2005 yılından beri yurtiçinde BTK, Turkcell, Avea, Vodafone, Turk Telekom, TTNet, Mercedes-Benz Turk, Sosyal Guvenlik Kurumu, yurtdışındaysa; Telia Sonera Group (Azercell, Kcell, Moldcell, Geocell, Ncell, Tcell, Ucell), Eagle Mobile, JSC TBC Bank (Gurcistan) basta Oracle, SAS, Subex ve Telcordia (Ericsson) gibi partnerlerle birlikte çeşitli entegrasyon ve danışmanlık projelerinde çalışma fırsatı bulur.

2012 yılının başından bu yana Orta Asya bölgesini taramaya başladıklarını açıklayan Hakan, özellikle Gürcistan ve Azerbaycan’da finans, telekomünikasyon ve enerji sektörlerine yoğunlaştıklarını, Q2’de Ncell (Nepal), Q3’te JSC TBC Bank (Gurcistan) ve Q4’te Azercell (Azerbaycan) projelerini başarılı bir şekilde kapattıklarını dile getiriyor.

Çalıştığı sektörde trendlerin hızlı ve bir o kadar da agresif değişmesi nedeniyle kariyeriyle ilgili uzun vadeli planlar yapmaktan kaçınan Hakan,  bu yüzden kısa ve orta vadeli planlar yapmaya çalışıyor. Çözüm satışı ve iş geliştirme konularında daha fazla tecrübe kazanarak, kendini daha da geliştirmeyi hedefliyor. Kariyerini beyaz yakalı olarak sonlandırmak istemeyen Hakan, bu nedenle özellikle e-ticaret sektörünü yakından takip ediyor.

İş dışında bir motosiklet tutkunu olarak vakit buldukça Türkiye’yi dolaşmaktan büyük keyif alan Hakan, 2013 yılında Doğu ve Güney Doğu Anadolu’yu gezmeyi planlıyor. Bunun dışında hem Türkiye hem de yurtdışına kısa süreli geziler yapmaya çalışıyor.

DÜN

YRD. DOÇ. DR. METEHAN SEKBAN

KUŞTEPE GİRİŞTEKİ TOSTÇU

BUGÜN

ERTUĞRUL AĞAR

CAFE NERO

EN SON

KAFASI GÜZEL FİLLER VE EN ACAYİP DENEYLER

DAĞ

VİYANA-BRATİSLAVA

Powered by Openmedia