Tüm İK süreçlerinin tasarımında görev alıyor

DERYA DEMİREL

Medya ve İletişim Sistemleri 2001 – AvivaSA Emeklilik ve Hayat İşe Alım ve Kariyer Yöneticisi

Genel müdürlük işe alımları, kariyer yönetimi, terfiler, performans değerlendirme, çalışan memnuniyeti anketleri ve çeşitlilik süreçlerinin tasarımını yapıyor.

 

İnsana dokunan, insanlarının kariyerlerine yön veren bir alan olduğu için İK alanında çalışmaktan keyif alan Derya, kişilik özellikleri ve okuduğu bölümün etkisiyle çalışmaya karar verdiği İK alanının, üniversitede okuduğu bölümden farklı bir dal olduğunu dile getiriyor. “Gazeteci olmasam da BİLGİ’de aldığım eğitim ile farklı bir bakış açısı ve vizyon kazandığımı düşünüyorum. Okulda öğrendiğim en önemli şeylerden biri, insanın çok değerli olduğu ve her ne olursa olsun kişinin umudunu kaybetmemesi gerektiği idi” diye konuşan Derya, üniversitede okurken staj yapmasa da özel İngilizce dersleri verir, ilk parasını bu dersler sayesinde kazanır.

 

Arthur Andersen’de işe başladı

Üniversiteden mezun olduğunda 2001 krizi yaşanmasına rağmen iş arayış sürecinde sıkıntı yaşamaz.

Mezun olur olmaz Arthur Andersen Kurumsal İletişim Departmanı’nda uzman olarak çalışmaya başlayan Derya, 2002-2005 yılları arasında buradaki görevini sürdürür. İşe başladıktan hemen sonra Enron skandalının patlak vermesiyle birlikte Arthur Andersen Türkiye’nin, Ernst&Young ile bir birleşme yaşayarak Ernst&Young ismini aldığını söyleyen Derya, bu süreçte logolardan, görsellere, organizasyonlardan, basın ilişkilerine kadar tüm kurumsal kimlik çalışmalarını yürütür. Tüm bu değişim yönetimi sürecinin en az zararla atlatılabilmesi için bire bir uğraş verir. “Yılın Girişimcisi” yarışmasını Türkiye’ye getirerek tüm süreçlerinde görev alır.

2005 yılında Ernst&Young’dan ayrılır ve insan kaynakları alanında çalışmaya, yeni şeyler öğrenmeye karar verir. Datassist ve Rota Danışmanlık firmalarında İK danışmanı pozisyonlarında çalışmaya başlar. Ardından 2006 yılında Adecco Danışmanlık’ta Garanti Bankası’nın tüm Türkiye operasyonlarından sorumlu Takım Lideri olarak çalışır. Sorumluluğunda olan Bursa, Ankara, İzmir ve İstanbul’da operasyonun yoğunlaşması, ekiplerin büyümesi, zamana karşı yarışmak, bugün çok değer verdiği sonuç odaklılık özelliğini pekiştirme fırsatı sunar. Burada hem insan yönetimi hem de yoğun ve toplu işe alım süreçleri nasıl yönetilir öğrenir.

2007 yılında evlendikten sonra “massrecruitment” alanından ziyade farklı projeler yürütmek istediğine karar vererek Adecco Erenköy şubesine Takım Lideri olarak geçen Derya, burada bir sene kadar görevini sürdürdükten sonra işe alım dışında farklı İK alanlarını da görmek istediği için iş arayışına girer. 2008 yılında AvivaSA’daki görevine başlar. Sırasıyla uzman, kıdemli uzman ve yönetici olarak çalışır. 2010 yılında oğlu Demir’in dünyaya gelmesiyle altı aylık bir izin sürecine girer. Doğum izninden sonra görevine geri döner.

 

İşe alım ve kariyer yönetimi uzmanı

Bugün AvivaSA Emeklilik ve Hayat şirketinde Genel Müdürlük İnsan Kaynakları İşe Alım ve Kariyer Yöneticisi olarak çalışan Derya, beş yıldır çalıştığı şirketin tüm Genel Müdürlük işe alımları, kariyer yönetimi, terfiler, performans değerlendirme, gelişim merkezi programları, yetkinlik projeleri, çalışan memnuniyeti anketleri ve çeşitli İK süreçlerinin tasarımında görev alıyor. İşinde ağırlıklı olarak işe alım ve kariyer yönetimi alanlarında uzmanlaşan Derya, mülakat teknikleri, kişisel farkındalık, Y kuşağını yönetmek, iş hukuku, stres yönetimi, çok boyutlu liderlik ve kişisel koçlukla ilgili birçok eğitime katılır.

AvivaSA’da “Yetenek Geliştirme Programı”nı hayata geçiren Derya, özellikle yönetici terfilerinin büyük bir kısmını bu programa giren yetenekli çalışanlarla kapattıklarını belirtiyor. Kısa bir süre önce yeni kariyer modelini hayata geçirdiklerini söyleyen Derya, şu aralar terfi kriterleri ve sürecin etkin işlemesi için çalışıyor. Ayrıca AvivaSA olarak, bilgi teknolojileri sistemleri açısından bir değişim sürecinde olduklarını anlatan Derya, bu süreçte önceliklerinin işe alımlar olduğunu vurguluyor.

İş dışındaki vaktini oğluna ve eşine ayıran Derya, farklı mekanları keşfetmeye, yeni kültürleri öğrenmeye ve seyahat etmeye de vakit ayırmaya çalışıyor.


Powered by Openmedia