İş arayanların psikolojisine de odaklanıyor

SEYHAN KARASU

Medya ve İletişim Sistemleri 2001 – İstanbul Bilgi Üniversitesi İşe Alım Müdürü

İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin akademik ve idari işe alımları, eğitim, gelişim ve kariyer geliştirme gibi süreçlerini rektörlükle birlikte sürdürüyor.

 

İlk iş deneyimini üniversite öncesinde bankacılık sektöründe asistanlık pozisyonu ile edinen Seyhan, plazada çalışmanın kendisini mutlu etmediğini daha o zamanlar fark eder. Üniversiteye gitmeye karar verdikten bir sene sonra işinden ayrılır. O zamanlar üniversiteye giderken iş hayatına da devam etmenin önemi konusunda çok bilinçli olmadığını söyleyen Seyhan, şimdi liselerin rehberlik bölümleri ile üniversitelerin insan kaynakları, kariyer merkezi ve tanıtım departmanlarının yakın çalışması ve işbirliği yapması gereken departmanlar olduğunu düşünüyor.

Üniversitede aldığı eğitimin işine bütünüyle faydası olduğunu belirten Seyhan, yürümek istediği yolu keşfetmesinde akademik ortamın beslediği çok yönü olduğunu dile getiriyor. “Konuşmaktan çok dinlemeyi tercih etmem beni önce psikoloji yüksek lisansı yapmaya yöneltti” diyen Seyhan, 2005 yılında İstanbul Ticaret Üniversitesi Psikoloji Yüksek Lisans Programı’ndan mezun olur. Daha sonra insan kaynaklarının özellikle işe alım tarafında deneyim kazanması ile eğitimine BİLGİ İnsan Kaynakları Yönetimi Yüksek Lisans Programı ile devam eder, 2012 yılında bu programdan mezun olur. Bu sene Okan Üniversitesi Eğitim Yönetimi ve Denetimi Doktora Programı’na kabul edilen Seyhan, aldığı bütün eğitimlerin birbirini tamamlayan puzzlenin parçaları olduğunu dile getiriyor.

 

Önce babasının işinde çalıştı

İşin en az teknik kısmı kadar iş arayan adayların psikolojisini de odaktan kaçırmamanın çok önemli ve dikkat edilmesi gereken bir şey olduğunu düşünen Seyhan, üniversiteden mezun olduktan sonra erkek gömleği üreten aile şirketi LBK Herrenmode’da bir süre çalışır. 2003 yılında hem eğitim sektöründe yer almak istemediği hem de disipline olması gerektiğini fark ettiği için buradan ayrılır. 2003 yılı yaz aylarında BİLGİ’de, kurumsal ilişkiler çalışmaları kapsamında redaktör olarak çalışır. Sözleşmesi bittiğinde, M-Onep Estetik ve Güzellik Merkezi’nde halkla ilişkiler sorumlusu olarak işe başlar.

Ardından tıp doktorlarını TUS’a hazırlayan bir eğitim kurumu olan TUMER’in Genel Müdürlüğü’nde çalışmaya başlar. Şube müdürünün yardımcısı olarak şubenin idari işlerinin yürütülmesi, tıp doktorları ve öğrencilerine programların tanıtımı ve kayıtlı öğrencilere danışmanlık yapılması görevlerini yürütür. Bu arada bir yandan da aklının eğitim sektörü ve BİLGİ’de olduğunu söyleyen Seyhan, bir süre sonra tanıtım ekibinde açılan boş bir pozisyona başvurduğunu ve kadroya dahil edildiğini anlatıyor.

Üniversiteyi ziyaret eden aday öğrencilere üniversite ve bölümlerinin tanıtımı, beklentilere göre sunumların hazırlanması ve yapılması, tanıtım aktiviteleri, kayıtlı öğrencilere kariyer danışmanlığı gibi sorumlulukları üstlenen Seyhan, birebir danışmanlık yaptığı görüşmelerde daha başarılı olduğu için İK alanında deneyim kazanmak ister. İK Departmanı’nda açılan bir pozisyonla birlikte görev değişikliği talep eder ve bu talep kabul edilir.

 

BİLGİ’den hiç kopamadı

Böylece insan kaynakları alanındaki kariyerine başlayan Seyhan, yaklaşık beş aydır tekrar BİLGİ’de. “Tekrar diyorum çünkü arada bir sene Doğan TV’de eğitim ve gelişim yöneticisi olarak çalıştım. Yarı zamanlı işlerde çalıştığım dönemleri ve tam zamanlı kadrosunda yer aldığım zamanları da düşününce aslında BİLGİ’den hiç kopmadım” diye konuşan Seyhan, üniversitenin akademik ve idari işe alım, eğitim ve gelişim, kariyer geliştirme vb. süreçlerinden sorumlu.

İşinde sosyal bilimler alanında kendini geliştiren Seyhan, bugüne kadar aldığı eğitimler, edindiği deneyimlerle, işe alım, kariyer geliştirme, koçluk, eğitim geliştirme ve terapötik kart uygulayıcısı alanlarında uzmanlaştı. Son zamanlarda yoğun olarak akademik atama süreçleri ile ilgilendiklerini söyleyen Seyhan, dikkat gerektiren bir süreçlerin, Rektörlük ile birlikte koordineli olarak doğru ve zamanında yürütülmesi için çalışıyor.

Öncelikle doktorasını başarıyla bitirmek isteyen Seyhan, iş dışında ya eğitime ya spora gidiyor ya da arkadaşları veya ailesiyle vakit geçiriyor.

 

Powered by Openmedia