Türkiye’nin ilk online elbise kiralama sitesini kurdu

Eda Yenigün / Uluslararası Finans 2008 / Davetcokelbisemyok.com Kurucusu

Ralph Lauren, bebe, Accessorize, g-star, Naked,Tommy Hilfiger gibi dünya markalarının pazarlama sorumluluğunu yaptıktan sonra Türkiye’nin ilk online elbise kiralama sitesini kurdu.

BİLGİ’de okurken finans dışında aldığı proje derslerinde geliştirdiği fikirler onun girişimci kişiliğini ortaya koyar. Sürekli yeni icatlar, yeni keşifler, yeni çıkan web sitelerini takip eden Eda, her zaman yenilikçi ve ileri görüşlü olmaktan yanadır. Bu yüzden sürekli okur ve dünyadaki gelişmeleri yakından takip eder. Üniversitenin üçüncü yılının yaz aylarında Türkiye Sınai Kalkınma Bankası’nda (TSKB) corporate finance alanında dört ay staj yapan Eda, bu stajın hem eğitiminde hem de iş hayatında çok faydasını görür.

Mezun olduktan sonra Unitim Holding’te pazarlama bölümünde staja başlayan Eda, hayatı boyunca moda sektörüne ilgi duyduğu ve modayı yakından takip ettiği için dünya moda markaları ile çalışan Unitim Holding’i tercih eder. Burada pazarlama bölümünde üç ay staj yaptıktan sonra işe alınan Eda, burada Ralph Lauren, BEBE, Accessorize, G-Star, Naked, Tommy Hilfiger gibi dünyaca ünlü markaların pazarlama sorumlusu olur.

Fikir, elbise alışverişinden doğdu

Geçen yaz davetlere, düğünlere gitmeden önce; Unitim Holding’te birlikte çalıştığı ve şu ortağı olan Serra ile birbirlerinden elbise ödünç almaya başlarlar. Bu süreçte elbise kiralama fikrinin doğduğunu söyleyen Eda, bununla ilgili araştırmaya başlar, yurtdışında elbise kiralama sisteminin başarılı örnekleriyle karşılaşır. “Bizde neden olmasın” diyerek 2010 yılı Eylül ayında Esstil Giyim ve Aksesuar adlı şirketi kuran Eda, ardından da ‘davetcokelbisemyok’ isimli web sitesini faaliyete geçirir. Web sitesinin kurulmasının toplam üç ay sürdüğünü söyleyen Eda ortağı ile birlitkte, önce farklı ülkelerden elbiseler satın alır, web sitesinin tasarlatır, elbiselerin web sitesinde yer alması için moda çekimlerini gerçekleştirir, son olarak geçen yıl Aralık ayında Bebek’te ilk showroomu açar. Şu an Esstil Giyim’in yönetim kurulu başkanı ve www.davetcokelbisemyok.com web sitesinin kurucusu olarak çalışmalarına devam eden Eda, Türkiye’de ilk online elbise kiralama web sitesini kurarak bir ilk gerçekleştirir.

Dünyaca ünlü markaların abiye, kokteyl, gece, günlük ve vintage elbiselerini kiralayarak Türkiye’deki tüm kadınlara hizmet eden Eda, “Web sitemizden her kesimden kadınlar yararlanıyor. Bir kere giymek için bir elbiseye tonlarca para vermekten bıkmış, modayı takip eden genç ve orta yaşlı kadınlara hitap ediyoruz. Aynı zamanda davetler dışında yılbaşı, mezuniyet gibi özel geceler için de elbise koleksiyonumuza web sitemizde yer veriyoruz” diyor. Siteden faydalanmak isteyenlerin, önce siteye girip ücretsiz üye olması gerektiğini söyleyen Eda, bedenlerine göre elbise beğenip sipariş verenlere, ücreti ödedikten sonra kadro ücretini kendileri karşılayarak elbiseyi üç günlüğüne kiraladıklarını belirtiyor. Eda, aynı zamanda isteyenlerin siteden randevu alarak Bebek’teki showroom’a gelebildiğini de sözlerine ekliyor

Piyasa fiyatının yüzde 10’una kiralama

“Elbise bize geri gönderildiğinde kalıcı olmayan hasarlı elbiselerin kuru temizleme ücretini biz karşılıyoruz” diyen Eda, elbiseleri satın alma fiyatlarına göre ücretlendirdiklerini, bazı elbiseleri piyasadaki satış değerinin yüzde 10’una kiraladıklarını belirtiyor. Eda, “Mesela piyasa değeri 5000 TL olan bir Marchesa elbiseyi yüzde 10’nundan bile düşük bir fiyata sitemizde bulabilirsiniz. Fiyatlarımız elbisenin kategorisine göre değişiyor. Günlük ve vintage elbiseleri yaklaşık 150TL’ye, kokteyl elbiselerini ise 100-200TL’ye kiralıyoruz” diye bilgi veriyor. Türkiye’de bu işin başka bir örneğinin henüz olmadığını söyleyen Eda, mağaza konseptli çalışmadıkları için elbiseleri denemek isteyen müşterilerine Bebek’teki showroomda cumartesi günleri de dahil olmak üzere çalışma saatlerinde hizmet verdiklerine dikkat çekiyor.

Şu sıralar yeni bir koleksiyon çıkarmak için çalışan Eda, showroomda yer alan kendi tasarımları olan modellerin müşteriler tarafından çok beğenildiğini, bu nedenle önümüzdeki dönem kendi markalarını yaratıp, kendi tasarladıkları elbiseleri de dünya markalarıyla beraber kiralamayı hedeflediklerini açıklıyor. Bir de Türkiye’de satış yaptıkları şehirlerde de showroom açmayı planlayan Eda, yurtdışında da kiralama sistemi olmayan ülkelerde aynı konseptte web siteleri açarak dünyaya açılmayı hedefliyor. Yaratacakları kendi markalarının Avrupa’da site üzerinden satışını yapabileceklerini düşünen Eda, iş dışındaki zamanlarında seyahat etmeyi çok seviyor. Görmediği ülkelere gidip farklı kültürleri ve lezzetleri tatmak ve alışveriş yapmak onun en büyük zevki. Yemek yapmayı da çok seven Eda, hafta sonları ata biniyor.

Powered by Openmedia