Ukrayna’daki satış ve pazarlamayı koordine ediyor

Alper Alptekin / İşletme-İktisan 2005 / Merck&Co-Ukrayna Ülke Operasyon Lideri

Esas görevinin yanı sıra pazara erişim, iş geliştirme, dış ilişkiler ve lokal üretim projelerinden sorumlu. Şirketin pazarlama mükemmeliyeti görevini de yürütüyor.

İlaç sektöründe çalışmaya, İtalya’da mastırını tamamladıktan sonra Türkiye’ye döndüğünde karar verir. “En çok büyüyen pazarları araştırdım, büyüyen bir pazarda kariyerime başlarsam, önüme birçok fırsat çıkabileceğini düşündüm” diyen Alper, o zamanlar Türkiye’de yüzde 16’lık büyümeyle ikinci sırada yer alan ilaç sektöründe şansını denemek ister.

Üniversitede alınan eğitimin her şeyin temelini oluşturduğunu, ancak başarı için yeterli olmadığını söyleyen Alper’e göre okul size hamuru, şekeri, suyu veriyor. Nasıl bir kek yapacağınız tamamen size bağlı. Aynı sınıfta okuyan 2 kişinin hayatta aynı noktaya ulaşamadığını söyleyen Alper, bu konuda şunları söylüyor: “Okurken hayattaki diğer boşlukları da doldurmak lazım. Gözlem, iletişim, network, sosyal aktiviteler bunlardan en önemlileri. Öğrenci arkadaşlarımıza, okulumuzun bu kaynaklarından da faydalanmalarını öneriyorum.”

 

İtalya’da yüksek lisans yaptı

BİLGİ’den mezun olduktan sonra, İtalya’nın Politecnico di Milano Üniversitesi’nde stratejik planlama alanında mastır yapan Alper, bu mastırın hayatında iki kapıyı açtığına inanıyor. “Birincisi, yaşıtlarım arasında kendimi farklılaştırma imkanım oldu, ikincisi de farklı kültür ve dil öğrenerek daha geniş bir vizyon sahibi oldum” diye konuşan Alper, genç arkadaşlara, kendilerini bu anlamda zengin tutmalarını tavsiye ediyor. Mastır yapmalarının şart olmadığını ancak bir şekilde farklı vizyonlara tutunmaları gerektiğini vurgulayan Alper, exchange programları, yaz stajları, work&travel programlarının bunun için çok iyi fırsatlar olduğunu belirtiyor.

İtalya’da yaptığı mastırın kendisi için önceden planlanmış bir program olduğunu, bu nedenle üniversitenin son iki yılında İtalyan Kültür’e giderek İtalyanca için gerekli alt yapıyı oluşturduğunu söyleyen Alper, bu sayede orada sosyal hayata adaptasyon konusunda hiç zorluk çekmez. Mastırını tamamladıktan sonra, Electro World pazarlama departmanında dört ay çalışır. 2007 yılı Nisan ayında Türkiye’ye dönerek dünyanın önde gelen ilaç şirketlerinden Merck&Co’nun şirketlerinden MSD Türkiye’de işe başlar.

Yönetim asistanı olarak çalışmaya başladığı bu şirkette sırasıyla satış, analiz ve iş geliştirme, pazarlama departmanlarında çalışır. 2008 yılında Göz Grubu ve Noroloji Grubu Ürün Müdürü, 2011 yılında da Diyabet Bölümü Ürün ve Müşteri Müdürü olur. Bu yıl Ocak ayında Ukrayna Ülke Operasyon Lideri olarak yeni görevine başlayan Alper, mesleğinde satış ve pazarlama alanında uzmanlaşır. “Henüz üniversitedeyken bu alana yönelmem gerektiğini anlamıştım. Çünkü satış ve pazarlamanın temel taşlarını oluşturan iletişim, sorun çözme, empati yapma, planlama benim en iyi olduğum noktalardı” diyen Alper, bu yanlarını geliştirmek için üçüncü sınıftayken London Collage of Management okulunun pazarlama sertifika programına katılır.

 

Bilgi Academy’de ders verdi

Bunun yanı sıra 2011-2012 yıllarında da Bilgi Academy programında satış ve pazarlama dersleri veren Alper, altı yıldır çalıştığı Merck&Co’da yeni görevi nedeniyle, birçok farklı dinamikte rol alabiliyor. Ukrayna yönetim ekibinin bir üyesi olarak pazarlama ve satış görevi ile birlikte pazara erişim, iş geliştirme, dış ilişkiler projelerinden ve lokal üretim projelerinin koordinasyonundan sorumlu. Ayrıca şirketin pazarlama mükemmeliyeti görevini de yürüterek bütün pazarlama ekibine destek olan Alper, yaptığı işle ilgili bugüne kadar üç tane de ödül alır.

Ama kendisi için en önemli ödülün, bütün ilaç firmaları arasından sıyrılarak birinci olduğu Farmaskop ‘En İyi e-Marketing’ ödülü olduğunu vurgulayan Alper, “Bu projede, sektör ve müşteri ihtiyaçlarını belirleyerek farklı ve yaratıcı, daha önce denenmemiş bir iletişim kanalıyla müşterilerimize servis sağladık” diyor. İş dışında müzik ve sporla uğraşan Alper, 2012’de İZ adında bir müzik albümü çıkardığını ancak bu albümün satılmadığını belirtiyor. Alper albümü ile ilgili şunları söylüyor: “Satışa çıkmayan sadece kendim ve dostlarım için çıkardığım bir albümdü. 1000 adet basıldı ve bitti. İzinde 4 parça var. Üçü bildiğimiz şarkıların coverları, birinin de söz ve müziği bana ait.”

 

DÜN

PROF. DR. ASAF SAVAŞ AKAT

BİLGİ CAFE

 

BUGÜN

AKIN ÖNGÖR

LİMON CAFE

 

EN SON

FIRST 90 DAYS

CM101MMX1

KIEV

Powered by Openmedia