Yurtiçi ve yurtdışı tedarik zinciri yönetiminden sorumlu

Numan Cem Topa / Uluslararası İlişkiler-2004 / Fresenius Medical Care Türkiye Tedarik Zinciri Müdür Yardımcısı

Diyaliz tedavisinde kullanılan tüm fresenius markalı medikal ve ilaçların üretimden son kullanıcıya kadar teslim edilmesi sürecini organize ediyor.

2005 yılında askerden döndükten sonra iş aramaya başlayan Cem, teknoloji, medikal, ilaç, sağlık, FMCG sektörlerinde başarılı ve kurumsal bir firmada çalışmak ister. İlk iş görüşmesi yaptığı Fresenius Medical Care ile anlaşarak medikal sektöründeki iş hayatına 2005 yılı ağustos ayında atılır. BİLGİ’nin öğrencilerine yaptığı en büyük katkılardan birinin aşıladığı BİLGİ kültürü sayesinde uluslararası ve kurumsal bir firmada iş hayatına adapte olmanın çok daha kolay gerçekleştiğini düşünen Cem, yine BİLGİ’de tamamladığı e-MBA yüksek lisans programının iş hayatına girdikten sonra çok daha faydalı olduğunu burada görür.

Üniversiteden mezun olduktan sonra önce askere gider. Askerlik dönüşü, 2005 yılı Ağustos ayında Fresenius Medical Care Türkiye firmasının satış departmanında satış idaresi uzmanı olarak çalışmaya başlar. “Burada yaşadığım en ilginç deneyim, işe başladıktan dört ay sonra müdürümün doğum iznine ayrılması ve onun yokluğunda tüm sorumluluklarının bana devredilmesidir” diyen Cem, bu şekilde iş hayatının zorlukları ile çok erken yüzleşmiş olur. Ancak tüm bu süreyi başarı ile atlattıktan sonra sorumlulukları daha da artırılır ve 2008 yılında lojistik departmanına geçerek tedarik zinciri uzmanı olur.

 

Dokuz yıldır aynı firmada çalışıyor

Burada iş alanı daha da genişletilir, uluslararası tedarik zinciri yönetimi projelerinde FMC Türkiye olarak firmayı temsil eder. 2010 yılında tedarik zinciri yöneticiliğine terfi eden Cem’in, 2012 yılında sorumlulukları iyice artırılır. Tüm şirketin yurtdışından ürün tedarik planlaması ve satışının organize edilmesi görevleri ona verilerek tedarik zinciri müdür yardımcılığına getirilir. 2009 yılında BİLGİ’de başladığı e-MBA programından bu sene mezun olan Cem, 2011yılı Kasım ayında evlenir.

Mesleğinde tedarik zinciri yönetimi alanında uzmanlaşan Cem, bu alanda başarılı olmak için satış, pazarlama, lojistik ve finans gibi birimlerle birlikte çalışmak ve bu birimlerin arasındaki iletişim ve uyumu artırmak gerektiğini düşünüyor. Bu sebeple tüm bu birimlerle koordineli çalışma ve bu alanda kendini geliştirme fırsatı bulan Cem, kronik böbrek yetmezliği olan kişilere ürün ve tedavi hizmeti sağlayan Alman Fresenius Medical Care’nin Türkiye ayağında diyaliz tedavisinde kullanılan tüm Fresenius markalı medikal ve ilaçların üretimden son kullanıcıya kadar teslim edilmesi sürecini planlamak ve organize etmekten sorumlu.

Hastaların aylık ve yıllık ihtiyacı olan ürünlerin yurtdışında üretilmesi daha sonra Türkiye’deki depolara sevkiyatını planlamak ve depolara gelen ürünlerin satışını organize etmekle ilgilenen Cem, bu süreçte yurtdışı, üretim, lojistik, satış, pazarlama, finans gibi tüm birimleri organize ederek sürecin hatasız, verimli ve en hızlı şekilde hastalarımıza teslim edilmesini sağlıyor. Ayrıca FMC uluslararası tedarik zinciri yönetimi projelerinde Türkiye’yi temsil ediyor.

2008 yılında Almanya da başlatılan geniş kapsamlı bir tedarik zinciri yönetimi projesini Türkiye’ye entegre edilmesi sürecinde rol alan Cem, SAP bazlı bu projenin amacının, “Koordineli, şeffaf ve verimli bir tedarik zinciri yönetimi yaratılması ve tüm Fresenius ülkelerini ortak bir çatı altında toplamak” diye açıklıyor. Şu aralar uluslararası tedarik zinciri projesi Make to Order’in (MTO) bir ayağı üzerinde çalışmalarını sürdüren Cem, “MTO projesinde amaç üretimin kapasitesini daha faydalı olarak kullanmak ve bu şekilde medikal cihazların üretim sürelerini kısaltmaktır” diyor. Ayrıca, Türkiye’deki diyaliz kliniklerinin ve ilaç depolarının ürün ihtiyaçlarını kısa zamanda karşılamak için bir proje üzerinde çalışan Cem’in en büyük hayali, tedarik zinciri yönetimi ile ilgili bir kitap yazmak ve konuyla ilgili üniversitede eğitim verebilmek.

Lise yıllarında Fenerbahçe kürek takımında sporculuk yapan Cem, bu spor ile ilgileniyor. Hala eski takım arkadaşlarıyla veteran kürek yarışlarına katılıyor. Eşiyle birlikte bir spor kulübüne üye olan Cem, haftada en az üç kere spor yapmaya çalışıyor. Ayrıca boş vakitlerimde arkadaşlarıyla Playstation oynamak en büyük zevklerinden biri.

 

DÜN

SOLİ ÖZEL

KUŞTEPE BAHÇE

 

BUGÜN

STEVE JOBS

BAĞDAT CADDESİ

 

EN SON

AMAÇ-ELIYAHU GOLDRATT

CM101MMXI FUNDAMENTALS

ANTALYA

Powered by Openmedia