Uluslararası boyutta petrol ticareti yapmayı hedefliyor

Ahmet Musab Nebati / İşletme 2009 / Nebati Petrol Genel Müdürü

Perakende akaryakıt satışı yapılan benzin istasyonlarını, sadece yakıt alınan bir yer olmaktan çıkarıp, birçok ihtiyacın karşılandığı yaşam alanları haline getirdi.

Üniversiteye başladığında, ailesinin faaliyet gösterdiği enerji sektöründe çalışmaya başlar.

O dönemlerde enerji sektöründe yaşanan gelişmelerin çok ilgisini çektiğini söyleyen Ahmet, “Geleceğin işi olduğunu düşündüğüm enerji sektörünü, çok geniş bir yelpazesi olduğunu ve geliştirilebileceğini düşündüğüm için tercih ettim” diyerek, sektörü tercih etme sebebini anlatıyor. Sektörle tanıştığı ilk günden beri yönetici olarak çalıştığı için lisans eğitimini de bu doğrultuda yapan Ahmet, çocukluğundan beri iş adamı olmayı hayal eder.

Her zaman ailesinde ve çevresinde Türkiye’nin saygın işadamlarının bulunduğunu dile getiren Ahmet, “Benim de hayallerimin şekillenmesinde haliyle bu durum çok etkili oldu. Küçüklüğümden beri bir gün gazetelerin, dergilerin ekonomi sayfalarında görüşlerimin bulunacağını hayal ettim. Hiç beraber çalışamamış olsak da en başta dedem, ardından babam ve amcalarım başarılı iş hayatlarıyla, gençlere olan güvenleri, yenilikçi ve cesur yaklaşımları ve ülkeye kazandırdıklarıyla her zaman beni teşvik ettiler” diyor.

BİLGİ’nin avantajını hep gördü

Doğru ideallerle bütünleştirdiği üniversite hayatının kendisi için büyük bir hayat tecrübesi olduğuna dikkat çeken Ahmet, iş hayatında atmış olduğu her adımda İstanbul Bilgi Üniversitesi mezunu olmanın avantajını yaşadığını dile getiriyor. “Üniversite ve iş yaşamımın bir arada devam etmesi her zaman iki yönlü düşünebilmemi sağladı” diye konuşan Ahmet, özellikle personel yönetimiyle ilgili BİLGİ’nin kendisine kattıklarının yadsınamaz olduğunu söylüyor. Personel motivasyonu, prim sistemleri, perakende satış yöntemleri, marka yönetimi ve rekabet ile ilgili derslerde öğrendiklerini iş hayatında birebir uygulayabildiğini belirten Ahmet, üniversiteden mezun olduktan sonra Amerika’da yüksek lisans yapmayı düşünürken, bunun yerine yeni bir sektöre adım atmayı daha uygun bulur. Bundan dolayı yüksek lisans yapmaya hiçbir zaman vakit bulamaz.

Üniversite okurken aile şirketinde çalıştığı için ayrıca staj yapma gereği duymadığını belirten Ahmet, üniversiteden mezun olduğu 2009 yılında Nebati Gıda şirketini kurarak gıda sektörüne de adım atar. Bu alanda franchising sistemiyle kısa zamanda büyük satış rakamları elde ederek sektörde kendine iyi bir yer edinir. 2009 yılında üniversitede tanıştığı şu an üç yaşındaki kızı Ayşe’nin annesi Pelin ile evlenen Ahmet, 2011 yılında askere gider.

Askerlikten sonra sahibi oldukları bebek ve çocuk giyim markası B&G Store’un fason olarak yapılan üretimini kendi bünyelerine almaya karar verir. 2012 yılından itibaren, diğer işlerinin yanında bu alanda çeşitli araştırmalar yaparak ve yabancı firmalarda üretimin her aşamasında çalışarak, 2013 yılında tekstil sektörüne de fiilen girer.

Sektörde perakende uzmanı oldu

Enerji sektöründeki perakende uzmanlığını gıda ve tekstil sektörlerinde de kullanmaya başlayan Ahmet, sektörde 2005 yılından beri Nebati Petrol Ürünleri Tekstil İnşaat ve Ticaret’in genel müdürü olarak çalışıyor. Aynı zamanda Nebati Yapı Gıda’nın genel müdürü olan Ahmet, perakende alanında uzmanlaşmak için çeşitli firmalarda eğitim alır.

“Perakende akaryakıt satışı yapılan benzin istasyonlarımı, sadece gelip yakıt alınan bir yer olmaktan çıkararak birçok ihtiyaca karşılık verebilecek yaşam alanları haline getirdim. Bu doğrultuda gıda ve tekstil sektörlerindeki çalışmalarımı akaryakıt işiyle entegre hale getirdim” diye konuşan Ahmet, bu çalışmalar sayesinde algıda hep erkeğe ait bir yer olan istasyonları, pozitif ayrımcılık yaparak kadınların tercih ettiği yerler haline getirir.

2010 yılında tüm akaryakıt satışı yapanlar arasında “en iyi hizmet ödülü” alan Ahmet, önümüzdeki yıllarda uluslararası boyutta petrol ticareti yapmayı hedefliyor. Kariyerini üç sektörde en saygın şekilde sürdürmeyi planlayan Ahmet, yeni kurduğu çocuk giyim üretimi alanında da Türkiye’nin önde gelen bir firması olmak istiyor. Üniversite yıllarından bu yana düzenli spor yapan Ahmet, çocukluğundan beri yüzüyor. Geri kalan vaktini kızı ve eşiyle geçiriyor.

 

Powered by Openmedia