Uluslararası müşterilere entegre iletişim hizmeti veriyor

Duygu Kuş Nergiz / Halkla İlişkiler-2005 / Edelman Türkiye Strateji & Müşteri İlişkileri Direktörü

 

Dünyanın önde gelen pr ve dijital ajans ağı Edelman’ın Türkiye ofisinin kurucusu olan Duygu, global standartların Türkiye’de de uygulanması üzerine yoğunlaşıyor.

Üniversite sınavlarına hazırlandığı dönem, hangi mesleğin kendisine uygun olduğu konusunda pek fikri yokken, Betül Mardin’le ilgili bir röportaj okuduktan sonra böyle bir mesleğin olduğunu öğrenir ve bu mesleğin kendisine uygun olabileceğini düşünür. Bu mesleğe adım atmasını sağlayan Betül Mardin’in birkaç yıl sonra BİLGİ’de öğrencisi olan Duygu, üniversitede alınan eğitimin mutlaka meslekte işe yaraması gerektiğini düşünenlerden değil. Üniversite eğitimiyle ilgili “Olayın özünü algılamana, örneğin düşündüğün her şeyde stratejik olma gereğini öğretiyor, işin altın kurallarını sunuyor, ondan sonrası biraz da sana kalıyor” diyen Duygu, BİLGİ’de aldığı eğitimin bu yönde faydalarını görür.

 

Hem staj yaptı hem de çalıştı

Üniversite hayatı boyunca ya çalışan ya da staj yapan Duygu, çalışma hayatına turizm sektörüne atılır. Ardından Türkiye’nin önde gelen PR ajanslarından staj  yapan Duygu, bir yaz Betül Mardin, öbür yaz Meral Saçkan ile çalışır, sonraki sene de Leo PR’da. BİLGİ’nin sağladığı çok önemli bir fırsat olan “Mentörlük Programı” kapsamında haftanın birkaç gününü Mc Donald’s’ın İletişim Departmanı’nda geçirme şansı da elde eder.

BİLGİ’den birincilikle mezun olduktan sonra, francophone olduğu için öncelikle Fransa’ya bir seyahat etme kararı alır. Öncelikle Strasbourg’da Avrupa Konseyi’nin Basın Bölümü’nde bir staj yapar. Strasbourg’daki stajını tamamladıktan sonra ise bir süre Paris’in keyfini çıkarır sonra da Türkiye’ye geri döner. Mezun oldurtan bir sene sonra evlenir ve evlilik sebebiyle bir başka şehre taşınır. Ancak gönlündekine uygun bir iş bulamayınca birkaç ay sonra İstanbul’a geri döner. O zamanki adıyla Global Tanıtım’da müşteri temsilcisi olarak işe başlar. Burada daha sonra müşteri yönetmeni, müşteri direktörü görevlerini yürütür. Altı yıl Global’de çalıştıktan sonra dünyanın önde gelen PR ve dijital ajans ağı Edelman’ın Türkiye ofisinde Strateji & Müşteri İlişkileri Direktörü olarak işe başlar.

Aynı zamanda Edelman Türkiye ofisinin kurucuları arasında yer alan Duygu, Türkiye ofisinin geçen yıl Nisan ayında 66. ofis olarak kurulduğunu açıklıyor. Hem bu uluslararası devin Türkiye ofisini kurmuş olmaktan hem de Edelman Türkiye’nin üçüncü çalışanı olmaktan gurur duyduğunu söyleyen Duygu, kısa bir sürede çok sayıda uluslararası müşteriye entegre iletişim danışmanlığı vermeye başladıklarını belirtiyor.

 

PR ve dijital hizmet bir arada

Bünyelerindeki dijital iletişim departmanı sayesinde müşterilere PR ve dijital entegre iletişim sağlayabildiklerini söyleyen Duygu, “Ayrıca stratejinin, yaptığımız her işin odağında olması gerektiğine inandığımız için tüm çalışmalarımıza önce stratejisini tamamladıktan sonra başlıyoruz. Strateji & Müşteri İlişkileri Yönetimi’nden sorumlu olarak bir taraftan var olan müşterilerimize alabilecekleri en iyi hizmeti sunduğumuzdan emin olurken, bir taraftan iletişim stratejilerinin kurulmasında katkıda bulunuyorum. Ayrıca, dijital ekibimizle entegrasyonu sağlıyor, Edelman’ın global standartlarının Türkiye ofisimizde de uygulanması üzerine yoğunlaşıyorum. Elbette iş geliştirme tarafında da önemli bir rol üstleniyorum” diyor.

Bugüne kadar birçok uluslararası ve yerel markanın, ürünün, hizmetin lansmanını gerçekleştiren Duygu, kısa bir süre önce BlackBerry 10’un Türkiye lansmanını tamamlar. Şu an çok sayıda farklı şirket ve kuruluşa ekibiyle birlikte farklı alanlarda hizmet veren Duygu’ya göre iletişim danışmanlığı hiçbir zaman durağan olmayacak, her zaman gelişime açık yenilikler barındıran bir iş. O yüzden şu an çok severek yaptığı bu işe ilerde bir süre biraz ara vererek kitap yazmak, ders vermek istiyor.

Her ne kadar iş zamanının büyük bir kısmını alsa da Ladies & Gentlemen Istanbul adında çok sesli bir müzikal toplulukta şarkı söyleyen Duygu, koro olarak bugüne kadar Sezen Aksu, Nükhet Duru, Müslüm Gürses gibi birçok sanatçının arkasında yer aldıklarını, hatta Sezen Aksu’nun iki sene önceki Harbiye’deki tüm konserlerinde arkasında çıktıklarını açıklıyor.

 

DÜN
SEMİHA BABAN
KUŞTEPE ÇİMLER

BUGÜN
DAN EDELMAN
EVİ

EN SON
SERENAD-ZÜLFİ LİVANELİ
KELEBEĞİN RÜYASI
SOFYA

Powered by Openmedia