Müşterilerin tüm iletişim faaliyetlerini yürütüyor

Huri Çamlı / Halkla İlişkiler-2006 / Ogilvy Public Relations Müşteri Süpervizörü

Hsbc, Pwc (Pricewaterhousecoopers), Siemens Ev Aletleri, Marshall, Yapı Endüstri Merkezi gibi markaların tüm iletişim çalışmalarından sorumlu.

 

Dinamik bir yapıya ve araştırmacı bir ruha sahip olduğu için üniversiteye kadar hep gazeteci olmayı hedefler. Bu hedefinde bir yakınlarının kızının gazeteci olması, onun meslekle ilgili anlattıkları, bu hedefinde belirleyici olur. Ancak lise bittikten sonra meslek seçimiyle ilgili fikri değişir. “Evet  iletişimci olmalıydım, ama bu gazetecilik değildi. Araştırmalarım ve fikir alışverişleri sonunda tercihimi yine gazetecilerle iç içe çalışacağım halkla ilişkiler mesleği yönünde kullandım” diyen Huri, BİLGİ’li olmanın bir ayrıcalık olduğunu düşünüyor.

BİLGİ’de iletişim sektörüne yön veren değerli hocalardan aldığı eğitimin hayatına ve kariyerine yön verdiğini söyleyen Huri, üniversite ikinci sınıftan itibaren hiç ara vermeden mesleki stajlarına devam eder.

“O zaman yaz tatillerinde yorucu bir tempoyla koşturmak arkadaşlarıma akıl almaz ve çılgınca geliyordu ama şu an düşünüyorum da aldığım kararlar içinde en iyi hamle yaz stajlarımmış” diyerek stajın önemine değinen Huri, bu stajlar sayesinde bu meslekle daha mezun olmadan tanışır ve PR’cı elbisesini hiç tereddüt etmeden giyer. Stajların tecrübelerini beslediğini, gözlem kabiliyetini artırdığını düşünen Huri, üniversite ikinci ve üçüncü sınıfta İmaj Halkla İlişkiler ve BPR Halkla İlişkiler’de staj yapar. Son sınıfın ikinci döneminden başlayarak dokuz ay boyunca Tekfen Holding Kurumsal İletişim Departmanı’nda çalışır.

 

Amerika’da ayrıca eğitim aldı

Mezun olmadan önce çalışmaya devam ettiği Tekfen Holding Kurumsal İletişim Departmanı’nda 2006 sonuna kadar çalışmaya devam eden Huri, Ocak 2007’de Amerika’nın Maryland eyaletine gider ve Towson Üniversitesi’nde bir süre dil eğitimi aldıktan sonra Howard College’de pazarlama, PR ve reklam alanlarından oluşan derslerin yer aldığı Business/Professional Sertifika programına katılır. Eylül 2008’de İstanbul’a geri dönerek, üç ay gibi kısa bir süre için Willard PR’da Müşteri Temsilcisi, Aralık 2008 ile Mayıs 2012 yılları arasında MPR Pazarlama Halkla İlişkiler’de Senior PR Executive olarak çalışır.

Mayıs 2012’den bu yana da görevine Ogilvy Public Relations’da Müşteri Süpervizörü olarak devam eden Huri’ye göre, bu meslekte bir alanda uzmanlaşmak verim açısından yeterli değildir. “İyi bir iletişimci olmak istiyorsanız PR’ı oluşturan, strateji ve yaratım, medya ilişkileri, kurumsal iletişim, kriz iletişimi, müşteri ilişkileri gibi bütün alt dinamiklere hâkim olmanız gerekir” diye konuşan Huri, bu nedenle her alanda uzmanlaşmış bir iletişimci.

 

Çok sayıda projede çalıştı

Bugüne kadar birçok projede yer alan Huri, 2011 yılında Küçük Çiftlik Park’ta gerçekleştirilen Van İçin Rock Yardım Konseri, Doğtaş Mobilya Atıl Kutoğlu, Ece Sükan ve Federico Delrosso tasarım projesi, 2009 yılında büyük ses getiren Galata Kulesi’nin çikolatadan dev bir heykelinin yapıldığı Milka Çikolata Festivali, Patos Tamam mı Devam mı?, Bir Vosvosa kaç kişi sığar? gibi projelerde yer alır. Şimdi Müşteri Süpervizörü olarak HSBC, PwC (PricewaterhouseCoopers), Siemens Ev Aletleri, Marshall, YEM (Yapı Endüstri Merkezi) firmalarının tüm iletişim çalışmalarından ve temsil ettiği markalarla ajans arasındaki tüm iletişim trafiğinden sorumlu olan Huri, şu aralar WWF-Türkiye ve Siemens Ev Aletleri işbirliğinde 2008 yılında bu yana yürütülen Yedi Renkli Göle Yedi Renkli Hayat Projesi kapsamında Eğirdir Gölü’nün doğal değerlerinin korunması için tarım, turizm ve balıkçılık alanında çeşitli faaliyetlerin yürütüldüğü projeyle uğraşıyor.

Mesleğinde öncelikle Ogilvy Public Relations çatısı altında temsil ettiği markalara doğru iletişim çözümleri üretmeye devam etmek isteyen Huri, uzun vadede ise iyi ve örnek alınan bir iletişimci olmayı hedefliyor. İş dışında yeni yerler keşfetmeyi, tarihi yerleri gezmeyi, arkadaşlarıyla vakit geçirmeyi seven Huri, düzenli yoga yapıyor. Yoga yaparken çoğunluğun aksine müziksiz hareket ediyor, yarım saatlik bir set, güne tutunmasında çok etkili oluyor. Bunların dışında tarihi romanlar ve araştırma kitapları okumaktan hoşlanıyor.

 

DÜN
BETÜL MARDİN
BİLGİ CAFE

BUGÜN
DAVID OGILVY
ATLAS BALIK-ARNAVUTKÖY

EN SON
“ZOR KİŞİLİKLER”LE YAŞAMAK

KELEBEĞİN RÜYASI
ISPARTA

 

 

 

 

Powered by Openmedia