Yeni gözbebeği kendi projesi

SALİH KÖPRÜKÖY – Uluslararası İlişkiler 2001 – Fedora International Şirket Sahibi

Farklı alanlarda iş tecrübeleri yaşasa da yapmak istediği asıl işe ağabeyiyle birlikte kendi şirketini kurarak girdi. Şimdi de Bodrum’daki kendi projeleri Sultan’s Residence, en büyük gurur kaynağı…

 

Gayrimenkul sektörüne genç yaşlardan itibaren ilgi duyan Salih, özellikle de gayrimenkul pazarlaması ve satışı konusunda makaleler, haberler vs. okuyarak bilgi sahibi olmaya başlar. 2006 yılına geldiğinde artık bu sektörde yer alması gerektiğine emin olur ve 2007 yılında ağabeyi Onur Köprüköy ile Feodora International’ı kurarlar.

Bu işi kurarken BİLGİ’de okumanın ayrıcalığını her adımında hisseder. İlk olarak okul yıllarında geliştirdiği vizyonu ile mesleğinde özgüvenli bir duruşa sahip olur. İkinci büyük artısı da okuduğu bölüm… Üniversitede uluslararası ilişkiler okuyan Salih, gayrimenkul sektöründe uluslararası alanda faaliyet gösterdiğinden aldığı eğitimin avantajlarını fazlasıyla yaşar. “Bir yabancıya Türkiye’den gayrimenkul satmak istiyorsanız, müşterinin yaşadığı ülke hakkında bilgi sahibi olmanızın önemi yadsınamaz.” diyen Salih, bu dönemde aldığı eğitim ve kültürün yansımasını vurguluyor. Okurken üyesi olduğu Bilgi Üniversitesi Hentbol Takımı sayesinde de sporu hayatının olmazsa olmazları arasına sokar.

 

Kendi projesini üretti

Mezun oluşunun ardın bir yıllık Romanya macerası olan Salih, burada faaliyet gösteren bir nakliyat şirketinde görev alır. Katıldığı fuarlar vasıtası ile de müşteri portföyünü oldukça geliştirir. Askerliğinde sonra ise 2004 yılında İstanbul’da birkaç ufak gayrimenkul alım satımı yaparak bu sektöre merhaba der ama tamamen kendini vermez. İş hayatına Efes Pilsen’de iki sene satış temsilciliği yaparak devam ederken burada da kurumsal tecrübeler edinir. En sonunda Bodrum’a yerleşme kararı alarak, abisiyle birlikte 2007 yılında International Uluslararası Emlak Şirketi’nin temellerini atarlar.

O yıllardaki ilk hedefleri Britanya’dır. İngiliz vatandaşlarını Türkiye sahil şeridinde yatırıma yönlendirmek için çeşitli yabancı internet sitelerine reklam vermeye başlarlar. Sonrasında Londra’da emlak fuarlarına katılırlar ve bireysel görüşmeler için İngiltere’ye sık ziyaretler gerçekleştirirler. Böylece başarılı satışlar yaparlar. “Avrupada’ki ekonomik kriz öncelikle İngiltere’yi vurdu ve bu pazarda sıkıntılı günler başladı. İngiltere halkı artık yatırım değil kendi derdine düşmüştü. Başka pazarlar aramaya başladık.” diyen Salih’in yeni hedefi Ukrayna’dır. Yapılan ziyaretler ve kurulan ciddi bir alt acente ağı ile bu pazarın söylenildiği kadar zor olmadığını yapılan temaslar ve sözleşmeler sonunda görmüş görür. Ukrayna’da ortaya çıkan ekonomik kriz ve para birimlerinin değer kaybı istedikleri hedefe ulaşmalarını engellese de hala bu ülke ile iş ortaklığı devam ediyor.

Uluslararası alanda, yabancıları Türkiye’ye yatırıma davet etmenin dışında, artık kendi projesini yapmak isteyen Salih, 28 aylık bir süreç sonunda sonuçlandırdığı beş villalık özel projesi Sultan’s Residence ile Bodrum’da fark yaratmanın mutluluğunu yaşıyor.

 

Bodrum aşığı

Kendi işini kurup bugünlere bilgi, birikim ve deneyimleriyle gelen Salih; inatçı kişiliği, azmi, disiplinli çalışma hayatı ve mesleğine duyduğu sevgi sayesinde daha büyük başarılara ulaşmayı hedefliyor. İlk amacı Feodora International ismini yurt dışında daha fazla duyurmak ve yabancı yatırımcıların daha büyük miktarlarla Türkiye’ye yatırım yapmaları… Diğer amacı ise inşaat alanında çizgisini bozmadan aynı hassasiyet ile yeni projeler üreterek daha büyük işler yapmak.

Hayatını Bodrum’da sürdüren Salih, yaşadığı yerin de hakkını veriyor. Onun için olmazsa olmaz haline gelen spordan vazgeçmeyerek her gün düzenli olarak üyesi olduğu otelin spor salonuna gidiyor ve salon ile spa bölümünde yaklaşık iki saat vakit geçiriyor. Deniz kıyısında yürüyüş yapmak, sevdiğim restoranlarda yemek yiyip, dostlarıyla sohbet etmek de onun için ayrı bir keyif. Fırsat buldukça yurtdışı seyahatleri yapıp iş stresinden uzaklaşan Salih’in bir diğer mutluluğu ise Bodrum’daki sokak köpeklerini doyurmak, gereken bakımı yapmak ve onlara elinden gelen sevgiyi göstermek. Kısacası o tam bir Bodrum aşığı…

 

 

Powered by Openmedia