Yeni hedefi adidas’ın satışlarını artırmak

Angın Aybar / İşletme 2004 / adidas Satış Yöneticisi

Telekomünikasyon sektöründe başladığı kariyerini sporcu kişiliği ile birleştirip yakın zaman önce adidas’a taşıdı.  Angın bugün bayilerin satış süreci ve yönetiminden sorumlu.

İşletme bölümünden mezun olduktan sonra bu işi sahada öğrenmek gerektiğini düşünen Angın,

satış alanında çalışmaya karar verir. Çünkü kariyerinde önemli yerlere gelmiş kişilerin mutlaka zamanında satış ile birebir ilişkilerinin olduğunu görür. Bilgi’de okuyarak çok doğru bir karar verdiğini, iş hayatına başladıktan sonra burada okumanın avantajlarını daha fazla gördüğünü söyleyen Angın, okulda klasik bir işletme eğitimi almadıklarını, sektörün içinden hocalardan aldıkları eğitimin iş dünyasına girdiklerinde birebir yerine oturduğunu belirtiyor. “BİLGİ’de global ve önemli şirketlerin organizasyonları ve stratejileri sürekli anlatılırdı. Bu eğitimin çalıştığım şirketlerde büyük resmi görmek adına çok faydasını gördüm” diyen Angın, üniversitede okurken ilaç ve lojistik sektörlerinde faaliyet gösteren Glaxo Smith Kline ve Mars Logistics’te staj yapar. Ayrıca üç yıl hafta sonları basketbol takımları çalıştırır.

Turkcell’de başladı, Türk Telekom’a geçti

Mezun olduktan sonra önce askerliğini yapan Angın, askerlik dönüşü Turkcell’de kurumsal satış kanalında çalışmaya başlar. Burada üç yıl büyük ölçekli müşteriler bölümünde kurumsal müşterilerin satış ve satış sonrası süreçlerinin sorumluluğunu alır. Kurumsal müşterilerin projelendirilmesi, GSM ve data ihtiyaçları konusunda destek verir. Bu dönemde yeni çıkan tüm GSM teknolojilerinin kurumsal şirketlere satış süreçlerini yönetir. Ardından Türk Telekom’dan gelen teklifi değerlendirerek kurumsal kanalda stratejik müşterilerin yönetiminde görev alır. Türk Telekom’da çalıştığı 1,5 yıllık süreçte önemli global ve yerli şirketlerin internet ve noktadan noktaya ağ yönetim hizmetlerinin satışında rol alır. Bu dönem nişanlanan Angın, evlilik öncesi önemli bir karar alarak sektör değiştirir ve adidas’ın bünyesine katılır. adidas’ta toptan kanalında bayi yöneticisi pozisyonunda işe başlayarak, farklı bir kanal yönetimine geçer.

Angın, adidas’a geçme kararını almasında, öğrenciyken sekiz yıl boyunca oynadığı basketbol ve spora olan yatkınlığının da etkisinin olduğunu belirtiyor. Uzun süre telekomünikasyon sektöründe çalıştıktan sonra daha çok keyif alabileceği ve daha fazla verimli olabileceğini düşündüğü için adidas’a geçtiğini söyleyen Angın, üç aydır adidas’ta satış yöneticiliği yapıyor. Buradaki ana sorumluluğu toptan kanaldaki bayilerin satış süreci ve yönetimi. Bayi yönetiminin kendisi için yeni bir tecrübe olduğunu ancak satış ve müşteri yönetimi konusunda uzmanlaştığını düşünen Angın, “Bugün adidas’ta çalışıyor olmamı beş yıllık satış tecrübem dışında spora ve markaya olan yatkınlığıma bağlıyorum” diyor.

GSM teknolojisinde katma değer yarattı

Bugüne kadar çalıştığı kurumlarda kamuoyu tarafında ses getiren çalışmalardan çok direk kuruma fayda sağlayan projelerin içinde yer alan Angın’ın bu çalışmalara, Kandilli Rasathanesi ile 3G üzerinden deprem verilerinin toplanması ve benzer şekilde elektrik idarelerinin sayaç okuma işlemlerinin manuel yapıdan GSM altyapısına geçişini örnek veriyor. Bu iki projenin de kurumlara zaman ve tasarruf sağlaması ve GSM teknolojilerinde katma değerli çözümlerin sunulması açısından önemli olduğunu vurguluyor.

Adidas’ın 16 Mart’ta en büyük tanıtım kampanyasını başlattığını açıklayan Angın, böyle bir kampanyanın, adidas’ta yeni çalışmaya başladığı bir döneme denk gelmesinin kendisini heyecanlandırdığını dile getiriyor. “Şu anda markayı, işleyişi tanımaya ve sorumluluklarıma adapte olmaya çalışıyorum. Zaman içerisinde adidas markasının hedefleri doğrultusunda önemli projelerde yer almayı bekliyorum” diyen Angın, bugüne kadar satışın farklı kanallarında sorumluluklar aldığını, bundan sonra hedefinin yöneticilik pozisyonunda yer almak olduğunu söylüyor.

Eylül ayında evlenmeyi planlayan Angın, şu aralar iş dışındaki zamanının önemli bir kısmını evlilik hazırlıkları ile geçiriyor. Bunun dışında spor yapıyor, işten eve geldiğinde 1-2 saat playstation oynayarak zaman geçiriyor.

Powered by Openmedia