Yirmi şirketin denetiminden sorumlu

Alper alptekin / İşletme-İktisat 2005 / PricewaterhouseCoopers Denetim Müdürü

Yaklaşık 20 şirketten oluşan müşteri portföyünü denetleyen Alper, denetim ekibinin organizasyonundan, raporlama ve koordinasyondan sorumlu.

Üniversitede işletme bölümüyle birlikte iktisat bölümünde de yan dal yapan Alper, denetim mesleğiyle, üniversiteden hocaları Bilgütay Yaşar ve Erdoğan Öcal sayesinde tanışır. Son sınıftayken aldığı Türk Vergi Mevzuatı dersini bu hocaların verdiğini söyleyen Alper, hocalarından etkilenerek, denetim alanında çalışmaya karar verir ve okuldan mezun olmaya yakın PricewaterhouseCoopers (PwC) başvurur.
Üniversitede okuduğu bölümün mesleği için çok önemli bir birikim sağladığını, özellikle aldığı muhasebe ve vergi derslerinin meslekle ilgili temel taşları oluşturduğunu söyleyen Alper, üniversitede okurken yaklaşık iki sene öğrenci işlerinde çalışır. Son sınıfta Yatırım Finansman Menkul Değerler AŞ’de staj yapar. Bu stajın, stres ve zaman yönetimi konusunda bugünkü işine ciddi katkıları olduğunu, Öğrenci İşleri’nde çalışmanın kariyerine birebir katkısı olmasa da kendisine maddi katkı sağladığını belirten Alper, son sınıftayken bir delegasyonla birlikte Türkiye’yi ziyaret eden Hindistan Başbakanı’nın özel korumalarına tercümanlık yapar.

Bir yıl önce denetim müdürü oldu

Okuldan mezun olduktan sonra Eylül 2005’te PwC’de çalışmaya başlayan Alper, burada iki yıl asistanlık, iki yıl ekip şefliği ve bir yıl da müdür yardımcılığı yaptıktan sonra yaklaşık bir yıl önce denetim müdürü görevine getirilir. Bugün yaklaşık 20 şirketten oluşan müşteri portföyünü yöneten Alper, halka açık şirketlerin denetimi, çok uluslu grupların Türkiye’deki şirketlerinin denetimi gibi hizmetler konusunda denetim ekibinin organizasyonu, raporlama, denetim konusunda koordinasyon ve şirket yönetimi ile iletişimin sağlanması gibi işlerden sorumlu.

Bu yoğun süreçte 25 Eylül 2010 tarihinde eşiyle evlenen Alper, o günün belki de hayatının en mutlu günü olduğuna inanıyor. Mesleğini severek ve başarıyla devam ettirebilmesinde eşinin sonsuz ve özverili desteğinin rolü olduğunu dile getiren Alper, yeni Türk Ticaret Kanunu ile birlikte bütün sermaye şirketlerine bağımsız denetim zorunluluğu getirildiğine dikkat çekiyor. Bu durumun bağımsız denetim mesleğinin Türkiye’de konumlanması açısında büyük önem arz etiğini belirten Alper, “Bu bağlamda hem şirketlerin şeffaf ve doğru finansal raporlama yapabilmesi hem de bağımsız denetçilerin mesleki donanımının gelişmesi çok önemli. Bağımsız denetim, şirketlerin kredibilitesi anlamında çok önemli bir hizmet olmakla birlikte özellikle Uluslararası Finansal Raporlama Standartları’nın (UFRS) Türkçeye çevrilmiş hali olan Türkiye Finansal Raporlama Standartları’nın (TFRS) yürürlüğe girmesiyle artık Türk ticaret dünyası, uluslararası piyasa ile aynı dili konuşmaya başlayacak. Bu durumun, Türk ticaret dünyasının gelişimi ve kredibilitesine ciddi katkılar sağlayacağı kanaatindeyim” diyor.

Çeşitli sektörlerde uzmanlaştı
Meslekte ağırlıklı olarak otomotiv, ağır sanayi, perakende ve enerji sektörü şirketlerinin bağımsız denetimi ve ilgili uluslararası finansal raporlama standartlarının uygulama alanları konusunda uzmanlaşan Alper, özellikle yeni Türk Ticaret Kanunu’nun yürürlüğe girmesiyle birlikte bağımsız denetim sektörünün Türkiye’de hak ettiği konuma ulaşacağına inanıyor. Buna paralel olarak mesleki kariyerini en üst noktaya taşımayı amaçlayan Alper, bunun için hem tecrübe hem teknik bilgi hem de insan ilişkileri konusunda kendine yatırım yapmaya devam ediyor. Ekim ayında ‘PwC Global Exchange’ programı kapsamında iki yıllığına Houston/Texas’a transfer olacağını açıklayan Alper, bu transferin hem kendisi hem de eşi için ciddi bir sınav olacağına inanıyor. Alper, bağımsız denetim mesleğinin stres/zaman/insan yönetimi konusunda uzmanlaşmayı gerektirdiğini, bu meslekte başarının püf noktalarının; ‘radarları daima açık tutmak, sınırları daima zorlamak, zorun hemen, imkansızın sadece zaman alacağını bilmek’ olduğuna dikkat çekiyor.
Ortaokuldan beri gitar çalan Alper’in en büyük hobisi müzik. Popüler müzik dışında rock, özgün, etnik müzik, jazz ve blues gibi çoğu müzik türlerine ilgi duyuyor. Ayrıca denizi de çok seven Alper, Karadenizli olduğu için denize ayrı bir zaafının olduğunu düşünüyor. Beş yaşından beri yüzen, balık tutmayı seven Alper, ayrıca 3-4 ay önce PwC Yelken Klubü’nde de yelkencilik eğitimi alarak denize olan platonik aşkını biraz daha ileri seviyeye taşımaya çalışıyor.

Powered by Openmedia