Yönetimin karar alma süreçlerinde etkindik

BİLGİ Öğrenci Birliği Başkanlığı’na 2006-2007 döneminde seçilen Memişoğlu, BİLGİ Yönetim Kurulu’nun içinde çok aktif bir şekilde yer alıp, karar verme süreçlerinde etkin olduklarını söylüyor. Memişoğlu, bunun günümüz koşullarında bile çok önemli bir özgürlük alanı olduğunu vurguluyor.

2007 Ekonomi ve Uluslararası İlişkiler double major mezunlarından Serkan Memişoğlu, şu anda Dubai’de yönetim danışmanı olarak çalışıyor. En büyük hobisi oğlu ile vakit geçirmek. Fırsat buldukça seyahat ediyor, dalıyor. Ayrıca kayakla da ilgileniyor.

“Bulunduğunuz dönemde BİLGİ nasıldı ve bugün nasıl bir noktaya geldi” sorusunu soruyor Memişoğlu’na ve şu cevabı alıyoruz: “Bizim dönemimizde sosyal bilimler üzerine kurulu, bugüne kıyasla oldukça küçük bir üniversiteydik. Bunun birçok artısı var tabi. Öncelikle hocalar ile çok yakın bir ilişkimiz vardı. Hangi bölümden olursa olsun dönem arkadaşlarımızla sıkı dostluklarımız oluştu, sonuçta Kuştepe’de dersten sonra herkesle en azından göz aşinalığınızın oluştuğu bir bahçeye çıkıyorsunuz. 2007 sonrası tabi üniversite çok değişti, yeni bir yönetim, büyük bir kampüs, alışkanlıkları da değiştirmiştir sanırım. BİLGİ, bugün 20.000’in üzerinde öğrencinin okuduğu büyük bir yapı.”

Açık iletişim her şeyin merkezindeydi

BİLGİ’nin liberal düşüncenin Türkiye’deki merkezi olarak gören Memişoğlu, “BİLGİ, özgürce ve korkmadan istediğiniz görüşü savunabildiğiniz, hakkınızı talep edebildiğiniz bir yerdi. Kavganın olmadığı, açık iletişimin her şeyin merkezinde olduğu yaşam alanımızdı” diyor. Bugün hala hiçbir üniversitede olmayan haklarının olduğunu vurguluyor ve bunun zaman içersinde yürütülen faaliyetlerle kazanıldığını belirtiyor. Memişoğlu, şöyle konuşuyor: “Örneğin ders geçme sisteminden kredili sisteme geçişe öğrenciler öncülük etti. Dersten kaldığınızda bir yıl beklemenize yol açan bir yapı vardı bizim dönemimizde, bunu çözmek için yaz okulunu üniversite yönetimine birçok karşı görüşe rağmen kabul ettirdi bu üniversitenin öğrencileri. Türkiye geneline baktığınız zaman üniversitenin temelinde bu kadar çok öğrencinin emeği ve görüşü olan başka bir örnek yoktu o zaman, eminim hala da yoktur. Düşünsenize, 2006 senesinde Öğrenci Birliği üniversitenin yönetim kurulunda, akademik kurulunda ve mütevelli heyetinde herhangi bir kısıtlama olmadan yer alıyordu. Böyle bir ortamda yetiştik biz. ”

Memişoğlu, yolu öğrenci birliğine düşen herkesin yaptığı gibi en çok gülünen konuların başında seçimlerin geldiğini söylüyor. Seçimin olduğu ayları hayatının en stresli, en komik ve en eğlenceli dönemleri olarak adlandırıyor.

Powered by Openmedia