Yurtiçi ve yurtdışı sermaye piyasası işlemleri yapıyor

Pınar Ramadan / Ekonomi 2000 / İş Yatırım Uzman

Yatırım danışmanı olarak yurtiçi piyasalarda hisse senedi ve VOB alanında danışmanlık hizmeti veriyor, yurtdışı borsalarda hisse, opsiyon ve türev araçları ile ilgili işlemler yapıyor.

Üniversitede okurken, reklam ve perakende sektöründe staj yapan Pınar, staj yaptığı bu sektörlerin kendisine uygun olmadığını geç de olsa anlar, o nedenle staja başladığı sektörlerde iş hayatını sürdürmez. Mezun olduktan sonra ilk iki sene reklam sektöründe faaliyet gösteren bir ajansta müşteri temsilcisi olarak iş hayatına başlar. Fakat hangi alanda çalışmak istediğini anlaması uzun sürer. Ama sonunda ne istemediğini çok iyi anlar.

“Staj yaparken iş hayatını daha yakından tanıdığınız için isteklerinizi daha net şekillendirebiliyorsunuz” diyen Pınar, yeni mezun olduktan sonra iş görüşmeleri için mülakata gittiğinde staj yapıp yapmadığının hep sorulduğunu dile getiriyor. Stajın bu anlamda çok önemli olduğunu düşünen Pınar, bununla ilgili şunları söylüyor: “Asıl orada sorgulanan stajın içeriğinden çok, kendinizi geliştirmek için çabalayıp çabalamadığınız. Kabaca staj CV de güzel görünür. Özellikle yeni mezunların CV oluştururken kurumsal firmalarda staj yapmaları önemlidir.” Bu nedenle stajın iş hayatına çok büyük katkıları olduğunu belirten Pınar, yüksek lisansını da yine BİLGİ’de uluslararası finans alanında yapar. Yüksek lisansında, genel anlamda güncel faydalı bir program olmasının yanında, sosyal anlamda da çok faydasını görür.

İş hayatına reklamcılıkta atıldı

Üniversiteden mezun olduğu 2000 yılında iki ay içinde kariyer günlerinde iş başvurusu yapmış olduğu Reklamcılık Vakfı’nın yaptığı sınavda başarılı olur ve ardından müşteri temsilcisi ünvanı ile bir ajansta çalışmaya başlar. Burada otomobil markası SEAT için reklam kampanyaları hazırlar. Görevleri arasında müşteri ile kreatif arasında bir köprü kurmak da vardır. İki sene reklamcılık sektöründe çalıştıktan sonra, iş hayatı ile ilgili beklediğini bulamaz.

2002 yılında reklamcılık sektöründen ayrılarak yönetici adayı (MT) olarak Şekerbank’da işe başlar. Yedi sene boyunca Şeker Yatırım Genel Müdürlüğü’nde ve banka şubelerinde olmak üzere sermaye piyasası (hisse senetleri, vob) işlemlerinden sorumlu olarak çalışır. 2008 yılında evlenir. 2009 yılında İş Yatırım’da çalışmaya başlar. 2011 Kasım’da oğlu dünyaya gelir. Dört ay doğum izini kullandıktan sonra Mart ayında işe geri döner.

Mesleğinde sermaye piyasaları alanında uzmanlaşan Pınar, hem mevzuat anlamında hem de dünyadaki sermaye piyasaları ile ilgili yenilikleri öğrenip güncel kalmak adına SPK’nın düzenlediği eğitimlere düzenli olarak katılıyor. Zaten sektörde çalışmak için SPK’nın düzenlediği bazı sınavlardan başarılı olmak gerektiğine dikkat çeken Pınır, SPK ileri düzey lisansı ile Türev Araçlar lisansına sahibi. “Lisansınızı periyodik olarak eğitimlerle güncelliyorsunuz” diyen Pınar, dünyayı takip edebilmek için başlangıç seviyesinde Bloomberg eğitimi de alır, ayrıca düzenli olarak İstanbul’da yapılan eğitimleri takip etmeye çalışıyor.

Yatırım danışmanlığı yapıyor

Halen İş Yatırım Menkul Değerler Kalamış Şubesi’nde Yatırım Danışmanlığı Bölümü’nde uzman olarak yatırım danışmanlığı yapmaya devam eden Pınar, hem yurtiçi hem yurtdışı sermaye piyasası işlemlerini gerçekleştiriyor. Çok kısa bir zaman öncede FX işlemlerine başladıklarını söyleyen Pınar, yurtiçi piyasalarda hisse senedi ve VOB’la ilgili danışmanlık hizmeti veriyor, yurtdışı borsalarda hisse, opsiyon ve türev araçlar ile ilgili işlemleri gerçekleştiriyor. Yurtdışı Türev piyasalarda uzmanlaşmak ve yurtiçi vadeli işlemler piyasası geliştikçe yeni ürün ve opsiyonların yapılanmasında yer almak istiyor.

Bu meslekte başarılı olmak için; yaşadığımız global dünyada finans dünyasındaki gelişmeleri yakından takip edip, bilgimizi eğitimlerle sürekli güncellemek gerektiğini düşünen Pınar, şu anda iş dışındaki tüm zamanını sekiz aylık oğlu ile geçiriyor. “Şu an tek hobim o diyebilirim” diyen Pınar, ayrıca eşi sayesinde başladığı snowboard’ı dört senedir sürdürüyor, ayrıca

wind-surf’e de bu sene kaldığı yerden devam etmek istiyor.

Powered by Openmedia