Zirveyi hedefliyor

Ahmet Can Gültekin – İşletme-İktisat 2004 – Denizbank Kurumsal Bankacılık Müdür Yardımcısı

Bugüne kadar aldığı başarıları mesleğinin zirvesine tırmanarak taçlandırmak isteyen cenk, bir yandan da doktora yaparak akademik alanda kendini geliştiriyor.

Cenk, bankacı olmadan önce aslında kendine bambaşka bir hayat kurmuştur. BİLGİ’den mezun olduktan sonra Portsmouth Üniversitesi’ne finans master programı yapmak için katılır. Sonra da orada işe girerek kendine yeni bir hayat kurar. Ancak işler planladığı şekilde yürümez. Hem tek çocuk olması hem de aile baskı gibi etkenlerle İstanbul’a kesin dönüş yapar. Eski bankacı olan babası o dönemde bir şirkette üst düzey yönetici olarak çalışmaktadır ve Cenk de kendini bir anda Finansbank Proje Finansman Bölümü’nde çalışırken bulur. 2005 yılının sonunda bu bölüme alınan 12 kişilik MT grubunda yer alan Cenk, bu kapsamda temel bankacılık eğitiminin yanı sıra bankanın mali analiz, hazine, krediler, dış ticaret gibi bölümlerinde de staj gibi çalışma fırsatı bulur. BİLGİ’de aldığı eğitim, İngiltere’de katıldığı yüksek lisans ve katıldığı program sonunda “Bir finansçı için ‘HOLY THREE’ dedikleri eğitimi tamamladım” diyen Cenk seçtiği bu alt yapının profesyonel çalışma hayatına çok büyük faydası olduğunu söylüyor ve bunu şöyle açıklıyor: “Örneğin ilk çalışmaya başladığımda bilançoda aktif ve pasifin birbirine eşit olması gerektiğini biliyordum. Bankacılık özünde bireysel ilişkilere dayanan bir meslek ancak ekonomik alt yapıya sahip bireyler her açıdan çok daha avantajlı.”

Başarılı projelerde yer aldı

Cenk okul yıllarında farklı iş tecrübeleri de edinir. Babasının turizm sektöründe olması nedeniyle her yaz Bodrum’da tur rehberliği ve transfermenlik yapar. Üniversitenin son senesinin yazında ise Finansbank İstanbul Kurumsal Şubesi’nde staj yapar. Bu stajlar iş dünyasına bakışımı çok netleştirir ve Cenk bir sonraki adımda ne seçeceğini artık çok iyi biliyordur. Bu bankacılık değildir. Kader onu bankacı yapar o da zamanla işini severek yapan bir adam haline gelir. 2005 yılında Finansbank Proje Finansman’da çalışırken Türkiye’de sözü geçen dört büyük projede göre alır. 2010 yılında iş değiştirerek Akbank Gayrettepe Ticari Şube’ye geçer. Yaklaşık iki yıl burada çalıştıktan sonra da ING Kurumsal Merkez Şube’ye transfer olur. 2012’den beri ise Denizbank Genel Müdürlüğü’nde çalışıyor ve duyduğu memnuniyetten dolayı kariyerine de burada devam etmeyi planlıyor. Kurumsal olarak

Türkiye’de faaliyet gösteren en büyük 250 firma ve cirosu belirli kriterlerin üzerindeki firmaların finansal ihtiyaçlarını belirleyip bunlara yönelik ürün ve hizmet sunduklarını belirten Cenk, görevi gereği fiyatlama ve kredi komitelerine destek veriyor. Bunun dışında ona bağlı olan şubelerin soru ve sorunlarını çözmek de sorumlulukları arasında. “Bankacılık aslında İsviçre çakısı olmak gibi bir şey, her şeyden biraz da olsa anlamak gerekiyor” diyen başarılı bankacı bir yandan kurum içi eğitimlerle kendini geliştirirken bir yandan da akademik gelişimini tamamlamak için doktora yapıyor. Böylelikle hem yeni ve vizyoner makaleleri takip etme fırsatı buluyor hem de akademik anlamda titr kazanmayı hedefliyor.

En yukarıda olmak istiyor

Türkiye’de özelleştirme kapsamında yer alan birçok projede ekibiyle birlikte yer alan Cenk, Euromoney’in düzenlediği yılın projesini ödülünü de yine ekibiyle birlikte 2 defa almaya hak kazanmış. Bu başarısında mesleki birikiminin yanı sıra sosyal, pozitif ve çevresindeki insanlara enerji veren yapısının da büyük katkısı var. Ayrıca teknik anlamda kendini geliştirmesi de başarısında büyük rol oynuyor. Bu başarısını ileriki yıllarda da sürdürmeyi kararlı olan Cenk’in hedefleri çok büyük. İleride herhangi bir bankada TOP Management ekibinde yer almak istiyor. Akademik kariyeri için de doktor unvanını alıp bu alanda da kendini geliştirmeyi düşünüyor.

Cenk tam bir bisiklet tutkunu… Bisiklet sürerken kafasındaki her türlü düşünceden arınıyor. Ayrıca altı yıllık evli ve iki çocuk babası olan Cenk uzaktan kumandalı hobi araçlarıyla da ilgileniyor.

Powered by Openmedia