İnternet bankacılığı ondan sorulur

Alper Doğu – Siyaset Bilimi 2005 – Finansbank Digital Bankacılık Proje ve Ürün Yönetmeni

Hobisi sayesinde kendine yeni bir iş kolu yaratan alper, deneyimlerini bankacılık sektörüne taşıdı. Uzmanlaştığı alanda kendini sürekli yenilemek ve geliştirmek ise en büyük hedefi…

Hobi olarak spor üzerine web sitesi kurmasının ardından önüne çıkan fırsatları değerlendirerek hobisini işe çeviren Alper, böylelikle web dünyasına adımını atmış olur.  Mezun olduktan sonra Türkiye’nin ilk sosyal ağı olan Yonja.com’da ürün yönetimi departmanında yaklaşık üç yıl çalışır. Oradan da yine Türkiye’nin önde gelen portallarından Mynet’e ürün yöneticisi olarak transfer olur. Burada çalışırken Yonja’dan tanıdığı iş arkadaşı Ortaç Uşar’ın Finansbank’ta çalıştığını öğrenir. Bankanın internet bankacılığı ekibine yeni birini aradığını duyunca şaka yoluyla arkadaşına kendisini işe almasını söyler. Şakayla başlayan bu süreç gerçeğe dönüşür ve Alper’in bankacılık serüveni Finansbank ile başlamış olur.

Üniversitede Siyaset Bilimi bölümünü okuyan Alper bu eğitiminin insan ilişkilerinde oldukça faydasını görür. Okuduğu bölüm itibariyle sürekli araştırma yaptığından mezun olduktan sonra da bu araştırmacı ruhunu hiç kaybetmez ve böylelikle işiyle ilgili yenilikleri araştırarak kendini sürekli geliştirir. Bu doğrultuda bir de BİLGİ’de MBA programını tamamlar.

Hem işe girdi hem de evlendi

Aslında Alper’in iş hayatı ne internet dünyası ne de bankacılık sektörü ile başlar. Üniversitedeyken TV 8’de dış haberler departmanında staja başlasa da severek başladığı medya sektörünün hiç de hayal ettiği gibi olmadığını çok geçmeden anlar. Mezun olur olmaz başka alanlara yönelir. Bir süre internet sektöründen çalıştıktan sonra Ocak 2011’de kendisi gibi BİLGİ’li eşi Nilay ile evlenir. Alper’e göre bu hayatının en önemli gelişmesi…

Aynı tarihte Finansbank’taki görevine başlar. Alper hala Finansbank’ta internet bankacılığından sorumlu olarak IT ekibiyle beraber çalışmalarını sürdürüyor. Banka ve müşteri ihtiyaçları doğrultusunda internet şubesine eklenecek olan yeni fonksiyonların kapsamlarını ve akışlarını belirliyor. Ayrıca kullanıcı-deneyim araştırmaları yaparak kanalın daha kullanıcı dostu olmasına yönelik çalışmalar da yine görevleri arasında. Burada bulunduğu süreç içerisinde Finansbank Bireysel ve Kurumsal İnternet Bankacılığı kanallarının yenilenmesi projelerine dahil olan Alper, çalıştığı ekip ile birlikte kanalları ön yüz ve altyapısal olarak tamamen yenileyerek daha hızlı, daha kolay ve daha fonksiyonel bir hale getirmenin de mutluluğunu yaşıyor.

Dijital bankacılığa yeni bir soluk getirecek

BİLGİ’de yaptığı MBA süresince online servisler için ürün yönetimi ve proje yönetimi üzerine aldığı dersler ile bu konuda uzmanlık kazanan Alper, dünden bugüne iş hayatını “Çalıştığım yerler sektörde her zaman geçerli kurumlardı ve her zaman başarılı projelere imza attı. Hepsinin şu anki işimde bulunmamda da çok büyük etkileri var. Ayrıca yaptığım işi sevmem de başarımdaki en büyük etken” sözleriyle ifade ediyor.

Uzun soluklu projeler de iş hayatının bir parçasını oluşturuyor. Bazen üzerinde çalıştığı bir projenin bir buçuk senelik bir süreyi kapsaması mümkün. Şimdilerde ise Finansbank’ta yalnızca kredi kartı işlemlerinin yapıldığı yeni servislerini yayına aldıklarını belirten Alper, bu servis sayesinde sadece şube kanalını kullanan ve henüz dijital bankacılık kanallarını kullanmayan müşterilerinin kart işlemlerini bu kanaldan yapmalarını sağlayarak dijital bankacılık alışkanlığı kazandırmayı hedeflediklerini belirtiyor.

Medyadan internete, internetten bankacılığa geçiş yaptığı meslek hayatı boyunca özellikle web alanında ürün yönetimi ve proje konularında uzmanlaşan başarılı bankacı, “Gelişen teknolojiyle birlikte artık hayatımızın her anında internet var. İlerleyen dönemde de aynı sektörde kalarak online servislerin daha iyi yere gelmesinde benim de payım olmasını istiyorum” diyerek her geçen gün kendisini biraz daha geliştirmek istediğinin de altını çiziyor.

Alper’in iş temposu bir hayli yoğun… Bu nedenle de her fırsatta ailesine ve arkadaşlarına vakit ayırmaya çalışıyor. Ayrıca kış sporları ve rüzgar sporlarıyla da yakından ilgili. Tüm bunların dışında kendisine motor  almak gibi bir hayali olsa da İstanbul trafiğini bu hayali gerçekleştirebilmesindeki en büyük engel olarak görüyor. Alper yine de yeni yerler keşfederek küçük şeyleri mutluluğa çevirmenin bir yolunu bulmuş.

Powered by Openmedia