Robot tutkunları için Robot Kutusu

İnovasyon tutkunu 3 genç BİLGİ’li tarafından kurulan Robot Kutusu, teknoloji tedariği konusunda iddialı ve farklı bir internet girişimi.

BİLGİ mezunu 3 ortağın kurduğu Robot Kutusu, Türkiye’de henüz yaygın olmayan pek çok inovatif ürünü kullanıma sunuyor.  Şirketin kurucularından Deniz Ekiz Bilgisayar Mühendisliği, Burak İlarslan ve Boran Karaduman ise Elektrik-Elektronik Mühendisliği mezunu. Üniversite yıllarından tanışan üçlü, kendi sistemlerini kurabilecekleri bir yapı hayal etmiş ve robotik sektörüne giriş yapmış.

 

Bu şirketi kurma fikri nasıl ortaya çıktı?

Şirketin kurulma fikri esas olarak üniversite dönemindeki çalışmalarımız sonucunda ortaya çıktı. Şöyle ki; yaz ayalarında yaptığımız kurumsal şirketlerdeki stajlardan sonra belli bir düzene ait olmak yerine kendi düzenimizi oluşturmak istedik ve bu oluşturduğumuz düzende bilim dünyasına daha faydalı işler çıkarabileceğimiz düşüncesi ile Robot Kutusu fikri ortaya çıktı. Üniversite öğrenimimiz boyunca gördüğümüz derslerden ve ilgi duyduğumuz robotik alanından aldığımız bilgi beceri ve haz sonucunda şirketin temelleri ortaya atıldı.

 

E-satış sitenize neden Robot Kutusu ismini verdiniz?

Öncelikli olarak akılda kalıcı bir isim olması gerektiğini farkındaydık ve işimizin ‘robot’ olduğunu biliyorduk. Dolayısıyla ismimiz robot sözcüğüyle başlayacaktı. İkinci sözcüğün ise bir nesneyi anımsatması gerektiğini düşündük ve ‘kutu’ fikri çok cazip geldi. Bu iki sözcüğü birleştirince Robot Kutusu bizim markamız ve e-satış sitemizin ismi olmuş oldu.

 

Şirket olarak hangi sektörlere ulaşmayı hedefliyorsunuz?

Çalışma alanı olarak halka açıldığımız alan e-satış sitemiz. Bunun diğer bir yanında ortaklıkla yürüttüğümüz Ar-Ge kısmımız bulunuyor. Geliştirdiğimiz iş çözümleri ve ürettiğimiz teknolojik projelerle, bütün sektörlere hizmet vermekteyiz. Şimdiye kadar tekstil, ziraat, elektronik, bilgisayar, yazılım gibi farklı alanlara hizmet verdik. Henüz buluşamadığımız havacılık sektörü, ulaşmayı hedeflediğimiz sektörler arasında.

 

Robot Kutusu bünyesinde hangi ürünleri bulunduruyor?

E-satış sitemizde müşterilerimize sunduğumuz 500’ün üzerinde ürün bulunuyor. Bunların en üst halkası, mikroişlemci kartları. Bu kartlarla kullanılan sensörler, motorlar ve modüllerde ürün gamımızın diğer bir kısmını oluşturuyor.

 

Belirli konularda eğitim vererek bilgi paylaşımında bulunuyorsunuz. Bu kapsamda ne tür geri bildirimler alıyorsunuz?

Yaptığımız iş ve sunduğumuz ürün çeşitliliği sebebiyle ülkemizde ve dünyada henüz yaygın olmayan ve çok tanınmayan ürünlerin ticaretini yapıyoruz. Ürünlerin bilinirliği ve kullanımı için eğitimler veriyoruz. Eğitim verdiğimiz iki ayrı kitle var. Bunların ilki; 7-15 yaş arası genç gurubu. Bu gruba yazılım ve temel elektronik dersleri veriyoruz. Buradaki hedefimiz, küçük yaşlardan itibaren bu sektöre duyulan ilgiliyi geliştirmek. Biliyoruz ki her genç arkadaşımız bilgisayar kullanabiliyor. Ancak yazılım yapmak veya elektronik devreleri bağlamakta oldukça zayıflar. Bizler bu noktada devreye girip kullandıkları cihazların içeriğinde neler olduğunu ve bu cihazların nasıl geliştirilebileceğini öğretiyoruz.

Robot Kutusu olarak eğitim verdiğimiz diğer bir kitle ise meslektaşlarımız olan mühendisler. Sistemlerimizi kurduğumuz fabrikalarda ürünlerin çalışma şeklini, arıza durumunda neler yapabileceklerini ve bu ürünlerin nasıl geliştirileceği konusunda eğitim veriyoruz. Her iki gruba da bir şeyler öğretebilmek, bizleri daha ileri taşıyor ve onore ediyor.

 

Önümüzdeki dönemlerde neleri hedefliyorsunuz?

Ülkemiz çapında ve ulusal çapta ileri gelmiş robot yarışmalarından derece ile dönmek hedeflerimizin arasında yer alıyor. Diğer bir bölümümüz olan Ar-Ge’de ise yeni sistemler üretip pazara sunmak hedeflediğimiz bir diğer şey. Yenilik getirebilecek tüm sistem ve ürünlere yönelik çalışmalarımız da devam ediyor.

 

Eklemek istedikleriniz var mı?

Robot Kutusu ekibi olarak şunu söylemek isteriz: “Bir şeyler üretmek kişiyi daha çok hazza ve başarıya sürükler. Sizlerde üretmek ve yeniliklerden uzak kalmamak için bizimle irtibat halinde olabilirsiniz.”

Powered by Openmedia