BİLGİ ve Mezunları Arasındaki Köprü: MEZUN İLİŞKİLERİ OFİSİ

2018 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi ve BİLGİ mezunları arasındaki bağı güçlendirmek amacıyla Küresel Yetenek Yönetimi Merkezi çatısı altında ve Mezunlar Derneği ile iş birliği içerisinde kurulan Mezun İlişkileri Ofisi kurulduğu günden bu yana birçok etkinlik ve proje gerçekleştirdi.

BİLGİ Mezun Platformu ve gelece projelere dair planları ekip üyeleri aktardı.

1) Mezun İlişkileri Ofisi’ni bize biraz anlatır mısınız? Nedir, neler yapar, ne zaman kuruldu, kaç kişilik bir ekip var?

Mezun İlişkileri Ofisi, 2018 yılında kuruldu. Kuruluş amacı, mezunlarımızın yanında olmaya devam ettiğimizi, BİLGİ ailesinin bir üyesi olmayı daha da kıymetli ve keyifli kılma çabasında olduğumuzu mezunlarımıza hissettirmekti. Bu nedenle BİLGİ’nin, BİLGİ öğrencileri arasındaki bağın, öğrenci olarak başlayıp mezuniyetle biten bir zaman dilimiyle sınırlı olmadığını biliyoruz. Bu düşüncelerden yola çıkarak çalışmalarına başlayan Mezun İlişkileri Ofisi ekibi olarak, BİLGİ’de öğrenim gören öğrencilerimizin üniversite sonrasında başladıkları profesyonel yaşamda ya da  akademik kariyerlerinde de yanlarında olabilmeyi amaçlıyoruz.

Yaklaşık 45.000 mezunumuza BİLGİ Mezun Platformu aracılığıyla üniversite-mezun ilişkisini sürdürülebilir kılmak en büyük hedefimiz. Sanıyorum bu çabamız kurduğumuz ofis ve 2019 yılında gerçekleştirdiğimiz pek çok etkinlik ve proje ile hayat buldu. 2019 yılında gerçekleştirdiğimiz ve 11.000’den fazla mezunumuzun ve ailelerinin, arkadaşlarının katılımıyla coşkulu ‘’Homecoming’’ etkinliğimiz ise bunun en güzel temsili oldu.

Biliyorsunuz, yaşam için öğrenme arzumuz bizi geliştiren ve farklı kılan en önemli özelliğimiz. Mezunlarımızın bireysel ve profesyonel yetkinliklerinin güncellenmesinden, dayanışma temelli ortak projelere, dünya çapında farklı imkanlara erişimden, kuşaklar arası etkileşime kadar neredeyse her alanda adımlar atmayı hedefliyoruz. Mezun İlişkileri Ofisi 6 kişilik bir ekipten oluşuyor. Ekibimizde 3 BİLGİ mezunumuz var. Bunu da ofisin ruhuna anlam katan bir değer olarak görüyoruz. Mezun İlişkileri Ofisi, Küresel Yetenek Yönetimi Merkezi çatısı altında aslında çok geniş yelpazede öğrenciler ve mezunlara hizmet veren bir yapının parçası. Yetenek Gelişimi, İkili & Erasmus Değişim Programları, Staj Koordinasyon Birimi, Uluslararası Öğrenci Danışmanlık Ofisi , Çalışan Öğrenci Programı ve Mezun İlişkileri Ofisi hepsi bu bütünün parçaları.

Mezun İlişkileri Ofisi’ni çok yönlü bir bütünün, ortak projeler geliştirebilecek bir parçası olduğu içinde çok şanslı buluyoruz. Mezun İlişkileri Ofisi; üniversitemiz ile mezunları arasında sürekli iletişim kurulmasını sağlar ve sürdürür. BİLGİ Mezun Platformu sayesinde mezunlarımız ve BİLGİ arasında bir iletişim köprüsü kurar.

Mezun İlişkileri Ofisi, üniversitemizin mezunlarıyla kalıcı iş birlikleri kurmasını hedefler. Ofisin amacı, mezunlarımızı, bireysel ve profesyonel gelişim süreçlerine destek olacak ulusal ve uluslararası kaynaklarla buluşturmak; potansiyellerini gerçekleştirmelerinde rehber olmaktır.

Mezunlar arasındaki bağı ve etkileşimi güçlendirmek, mezunlarımızın yaşam boyu öğrenme ve gelişimini destekleyici faaliyetler düzenlemek, mezunlar arasındaki dayanışmayı arttırmak, mezunlarımızla mevcut öğrencilerimizi bir araya getiren etkinlikler düzenlemek; BİLGİ ruhunu yaymaya ve BİLGİ topluluğunun birbirinden öğrenerek büyüyen, gelişen bir topluluk olmasına katkı sağlamak kısacası; “BİLGİ HEP YANINDA” algısını  oturtmak ve sürdürmeyi hedefliyoruz.

İzmir, Bursa ve farklı illerde gerçekleştirdiğimiz mezun buluşmalarımız, kampüs içinde ve dışında gerçekleştirdiğimiz etkinliklerimiz, pandemi sürecinde dijital platforma taşıdığımız ’’Meet the Alumni” ve daha pek çok online etkinliklerimizi bugün de devam ettiriyoruz. Bundan sonraki süreçte de yıl boyunca mezunlarımızla bir araya geleceğimiz etkinlikler, “networking” buluşmaları, mezunlarımıza staj ve iş imkanları, kurumsal faydalar, mezun kart ve kart üzerinden sunulan ayrıcalıklar, indirimli uluslararası  eğitim olanakları, seminerler, mezun mentor programı, mezun buluşmaları, yeni projeler ve  girişimleri hayata geçirmeyi hedefliyoruz. Bizi takip etmeyi unutmayın.

2) Mezun İlişkileri Ofisi ve Mezunlar Derneği’ni hangi alanlarda birlikte göreceğiz?

Mezun İlişkileri Ofisimiz  ve Mezunlar Derneği, farklı konularda temelde aynı amaca hizmet eden birim ve kurumlar olarak, mezunlarımız için belli konularda ortak projeler geliştirmeye ve birbirinden destek almaya devam edecek. Periyodik olarak yapacağımız toplantılarda ise proje ve planlarımızı görüşüyor olacağız. İlk etapta çok değerli Mezunlar Derneğimizden mentorluk programımız ile ilgili çalışmalarımız konusunda destek alıyor olacağız.

3) Mezunlar Mezun İlişkileri Ofisi’ne nasıl ulaşabilirler?

Mezunlarımız, Mezun İlişkileri Ofisine, alumni@bilgi.edu.tr adresinden kolaylıkla ulaşabilirler. Mezunlarımız ayrıca  Mezun portalımıza  mezun.bilgi.edu.tr adresinden üye olabilir ve Mezun İlişkileri Ofisi etkinliklerinden ve çalışmalarından kolayca haberdar olabilirler.

4) Mezun İlişkiler Ofisi’nin gelecek dönem projelerinden bahseder misiniz?

Mezun İlişkileri Ofisi olarak yeni dönem başlarken mezunlarımızın karşısına yeni bir proje ile çıkmak istedik. Çalışmaları tamamlanma aşamasında olan Mentorluk programını önümüzdeki haftalarda mezunlarımızla buluşturmayı hedefliyoruz. İlk adımda amacımız BİLGİ Mentorluk Programı ile yeni mezun olmuş öğrencilerimizi, alanında deneyimli, tecrübe edinmiş mezunlarımız ile bir araya getirmek, yeni mezunlarımızın, kişisel ve kariyer gelişimlerinde onlara destek olabilecek, alanında yine rol model oluşturabilecek mezunlarımız ile buluşturmayı hedefliyoruz. Program süresince belirlenen periyotlarla mentor ve menteeleri buluşturmaları gerçekleştireceğiz. Görüşmeler online olarak tercih edilen iletişim kanalı ile yapılacak. BİLGİ Mentorluk  Programı’na başvurup mentor olmak isteyen mezunlarımız www.bilgi.edu.tr üzerinden başvuru formunu doldurabilir yada bizimle iletişime geçebilirler.

Mezunlar arasındaki bağı, iletişimi sağlayabilmek, sürdürülebilir bir ilişki bağı yaratmak ve BİLGİ mezunu aidiyet duygusunu hayat boyu devam ettirebilmelerini sağlamak istiyoruz. Bu projemizin yanı sıra, sosyal medya üzerinden devam eden canlı yayın serimiz “Meet the Alumni” projemiz de bu yıl devam ediyor olacak. Mezunlarımıza sunabileceğimiz yeni ayrıcalıklar üzerinde çalıyoruz. Projelerimizi hayata geçirdikçe sosyal medya hesaplarımızdan ve mezun portalımızdan vakit kaybetmeden bu yenilikleri ve fırsatları paylaşıyor olacağız. Uluslararası eğitim fırsatları, özellikle yurtdışında eğitimine devam etmek isteyen mezunlarımız için de farklı ülkelerde farklı üniversitelerin eğitim programlarından ayrıcalıklı fayda sağlayabilmeleri için yeni anlaşmalar yapıyor olacağız. Bu sene İngiltere UWE  Bristol Üniversitesi ile yurtdışında yüksek lisansına devam etmek isteyen  mezunlarımıza yönelik bir anlaşma imzaladık, benzer mezun ayrıcalıklarını da sunmaya devam edeceğiz.

5) BİLGİ Mentorluk Programı’ndan biraz bahseder misiniz? Programın mezun ve öğrencilere ne gibi faydaları olacak?

Amacımız nesiller arası iletişim ağını artırmak, tam zamanlı, yarı zamanlı ya da staj arayışları için yeni mezunlarımıza havuz oluşturmak.

BILGI Mezun İlişkileri Ofisi’nin yürüttüğü BİLGİ Mentorluk Programı kapsamında, deneyimlerini paylaşma yetkinliğine sahip bir kişi (mentor), deneyim kazanmak isteyen bir kişi (mentee) ile eşleşir.

Mentor; rehberlik sağlar, okul hayatından iş hayatına geçişi kolaylaştırır, rol modeli olarak hizmet eder, farklı konularla ilgili danışmanlık yapar. Dünyaya, ilişkilere veya mentee’nin ilgilendiği herhangi bir konuya ilişkin farklı bakış açıları sunar. Bir mentor, yeni insanlarla tanışmanıza, kariyer kararları vermenize, teknik bilginizi arttırmanıza, kişisel gelişim sağlamanıza ve kariyer ile ilgili politikaları öğrenmenize yardımcı olur.

Programı mentorlar açısından değrlendirirsek; bir Mentee’nin akademik ve mesleki hedeflerine ulaşmasına yardımcı olma memnuniyeti, genişletilmiş bir profesyonel ağ ve meslektaşlar edinme, topluma hizmet açısından takdir görme, artan benlik saygısı, kendine güven ve mesleki yeterliliğin doğrulanması gibi faydaları olacak.

6) Son olarak Mezun Portalı’ndan da bahsetmek istiyorum. Mezun kart ve mezun portalı mezunlara ne gibi ayrıcalıklar sunuyor?

İstanbul Bilgi Üniversitesi bugün 45.000’i aşkın mezun, 20.000’den fazla öğrencisiyle her geçen gün büyüyen bir aile. Bu ailenin en önemli ve BİLGİ’yi BİLGİ yapan değerlerinden biri de kuşkusuz mezunlarımız. Mezunlarımız BİLGİ Mezun Portalı’na katılarak okulumuzdaki önemli gelişmeleri takip edebilir, akademik gelişimlerine ve kariyerlerine yönelik etkinliklerden haberdar olabilirler.

Mezun Portalı’na üye olduklarında görebilecekleri güncel haber ve olanaklarla ilgili biraz tüyo vermek gerekirse:

Örneğin; mezunlarımız 28 Aralık 2020’ye kadar geçerli olacak bilgim2020 kodu ile İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları’ndan %40 indirimden faydalanabiliyorlar.

Bunun yanında Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümü öğretim üyeleri önderliğinde bölüm öğrencilerinin hünerlerini sunduğu GastroCorner’da da BİLG’lilere özel ayrıcalıklar var. İstanbul Bilgi Üniversitesi mezunları, mezun buluşmaları ve diğer sosyal aktiviteler için GastroCorner’ın samimi ortamından faydalanabilirler. İsterlerse kendilerinin ve sevdiklerinin özel gün kutlamaları için indirimli fiyatlarla özel siparişler verebilirler.

Kütüphanemiz ve çalışma salonlarımız da BİLGİ mezunlarının kullanımına açık. Mezunlarımız 5 adet basılı kitabı 21 gün süre ile ödünç alabilir, e-kaynakları ise telif hakları kapsamında kütüphane içinde kullanabilirler.

BİLGİ içerisindeki ayrıcalıkların yanında kurum anlaşmaları ile de mezunlarımıza özel indirimler bulunuyor. Dünyanın her yerinde ve her alanda freelance düzende çalışanların hizmetlerinin karşılığında çalıştığı kurumları 50 farklı para biriminde faturalandırmasını ve sorunsuz bir şekilde ödeme alabilmelerini sağlayan Rimuut, BİLGİ mezunlarına yıl sonuna dek tüm faturalandırma işlemlerinde geçerli %20 oranında komisyon indirimi sunuyor.

Son olarak yapılan anlaşma çerçevesinde min. 2.50 mezuniyet ortalamasına sahip BİLGİ’li lisans mezunları önümüzdeki beş yıl boyunca University of the West of England, Bristol’deki tüm yüksek lisans programlarına indirimli bir şekilde kayıt yaptırma şansına sahip olacaklar.

Tüm olanaklar hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak ve güncel duyurularda haberdar olmak için mezun.bilgi.edu.tr üzerinden BİLGİ Mezun Portalı’na üye olabilirsiniz.

Powered by Openmedia