Gerçekliği yorumlamanın aksine gerçeğin kendisi

İstanbul Bilgi Üniversitesi santralistanbul Enerji Müzesi, 12 – 31 Mayıs tarihleri arasında “Yeni Medya Sanatında Akışkan Gerçekçilik” temasını konu edinen “Formsuz” sergisine ev sahipliği yapıyor. Türkiye’den ve Sırbistan’dan sanatçıların katılımıyla gerçekleşecek olan serginin küratörlüğünü Derya Yücel ve Una Popovic üstleniyor.

Geleneksel resim, heykel gibi sanat yapıtları “gerçek”liği yorumlarken yeni dijital teknolojiler sundukları düzeneklerle sanat yapıtını gerçekliğin bir simülasyonu haline getirdi. Dijitalleşme yalnızca gündelik yaşamı değil sanatsal, kültürel ve toplumsal ufkumuzu da büyük ölçüde genişletti.

Bilgisayar animasyonu, dijital resimler, video sanatı, internet sanatı, dijital yerleştirme gibi örneklerin gösterileceği sergi, teknolojiyle üretilen yeni medya sanatı ve geleceğin sanat algısı üzerine ipuçları veriyor.

12 Mayıs 2014 Pazartesi günü, 17:00-20:00 saatleri arasında santralistanbul Enerji Müzesi Giriş Salonu’nda izleyici ile buluşacak olan sergi kapsamında 22 Mayıs Perşembe günü saat 10:00-14:00 arasında müzenin konferans salonunda Derya Yücel, Ebru Yetişkin ve sanatçıların katılımıyla bir konferans düzenlenecek.

Powered by Openmedia