Prof. Dr. İlter Turan’a “Emeritus Profesör”unvanı

“Hocaların Hocası” Prof. Dr. İlter Turan, İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin “Emeritus Profesörlerinden” Oldu.

BİLGİ, meslek hayatı boyunca uluslararası ilişkiler ve siyaset alanında sayısız öğrenci ve akademisyen yetiştirmiş, pek çok bilimsel çalışmaya imza atmış ve 1998-2001 yılları arasında üniversitenin rektörlüğünü yapmış akademisyen Prof. Dr. İlter Turan’a olan minnetini, “Emeritus Profesörlük” unvanı ile sundu. 

santralistanbul Kampüsü’nde düzenlenen törene, İstanbul Bilgi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Rifat Sarıcaoğlu, Rektör Prof. Dr. Remzi Sanver, Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Aydın Uğur ile İlter Turan’ın akademi ve medya dünyasından dostları, öğrencileri ve çalışma arkadaşları katıldı.

 

Rektör Prof. Dr. Remzi Sanver, Prof. Dr. İlter Turan’ın, BİLGİ’nin “Emeritus Profesörlük” unvanı tevdi ettiği isimler arasında yer almasından büyük mutluluk ve heyecan duyduklarını ifade ettiği konuşmasında, “Sevgili İlter Turan varlığı, çalışmaları, zarafeti ile üniversitemizin ufkunu açmış, BİLGİ kimliği ve geleneklerinin oluşmasında öncülük etmiş nadide bir isim. Kurum olarak değerli hocamızın hayatı boyunca BİLGİ ailesine mensup olmasından mutluluk ve gurur duyacağız. Uzun yıllar boyunca birlikte çalışmayı dileyerek şükranlarımızı sunuyoruz. Kendisine minnet borçluyuz” dedi.

 

“BİLGİ ruhunu yaşatmaya devam edeceğim”

Prof. Dr. İlter Turan ise, yaptığı konuşmada, “Görev sürem boyunca bana her zaman büyük bir zarafetle yaklaşan ve Türkiye’nin yüksek öğretiminde müstesna bir yeri olan İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin, beni bu rütbeye layık görmesinden şeref duyuyorum. Türkiye’nin daha fazla sayıda BİLGİ’ye ihtiyacı var ve bu çatı altında oluşan ‘BİLGİ’lilik ruhu, çok güçlü bir duygu. Bu ruhu yaşatmaya devam edeceğim” sözleriyle teşekkürlerini sundu.

 

Adına yazılan kitap hediye edildi

Tören sonunda, öğrencileri ve akademisyen arkadaşlarının makalelerinden oluşan “Siyasetin Bilimi – İlter Turan’a Armağan” kitabı, Prof. Dr. İlter Turan’a takdim edildi. BİLGİ Uluslararası İlişkiler Bölümü’nün çabalarıyla hazırlanan ve çalışma arkadaşları Doç. Dr. Pınar Uyan Semerci, Yrd. Doç.Dr. Boğaç Erozan ve Prof.Dr. Nihal İncioğlu tarafından derlenen kitap, İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları’ndan çıktı.

 

 

Powered by Openmedia