BİLGİM’den Ekim 2011

Sevgili mezunlar,

İstanbul Bilgi Üniversitesi Mezunlar Derneği (BİLGİM) olarak yayınladığımız Vitae dergimizin 19. sayısı ile karşınızdayız. Geçen 1,5 yıl süresince Vitae birçok konuda hem BİLGİ mezunlarına, hem BİLGİM’e, hem de BİLGİ’ye güç katan bir yayın oldu. Diğer mezun derneklerinin veya üniversitelerin yayınları ile kıyaslandığında çok daha “okunabilir” bir yayın olan Vitae işlevsellik noktasında da ciddi bir fark atıyor. Her şeyden önce mezunlar arasında ciddi bir iletişim köprüsü sağlıyor. Çalışma hayatında ihtiyaç duyduğumuz güçlü ağ ihtiyacını önemli ölçüde karşılıyor. Aynı okuldan mezun olduğumuz ama üniversite sıralarında iletişim kurmadığımız birçok arkadaşımız ile bugün değişik sebeplerle dostluklar kuruyoruz. Bu iş hayatının kaçınılmaz bir yansıması… Vitae bu dostlukların kurulması ve geliştirilmesi için önemli bir imkan sağlıyor. Bizlere yeni iş ve ticaret imkanları sağlıyor.

Vitae sayesinde BİLGİ mezunlarından haberdar olanlar sadece mezunlar olmuyor. Bu derginin birçok mezunumuzun çalıştığı kurumlarda, o kurumların değişik kademelerdeki yöneticileri tarafından da dikkatle takip edildiğini biliyoruz. Türkiye’nin önde gelen kurumlarının insan kaynakları yöneticilerinin nazarında BİLGİ mezunları hakkındaki algının yükselmesi için önemli bir görev verdiğimizin de farkındayız.

Mezunlar ile üniversite arasındaki iletişimin sağlanması da Vitae’nin başarılı ile yürüttüğü başka bir rol. Okuduğumuz okul sürekli değişen ve dönüşen bir yapı… Bu devinimden, yeniliklerden sürekli haberdar olmamızı sağlayan Vitae bugüne kadar birçok lisans mezunumuzun üniversiteye yüksek lisans eğitimi için dönmesine vesile olmuştur. Bu dönüşlerin sayısı her geçen dönem de artmaktadır.

Vitae’nin hayatımızda yarattığı sinerjiyi bu yazıya sığdırmak pek mümkün değil. Çıkış noktasından bugüne Vitae’yi sahiplenen tüm mezunlarımız aslında onu her sayıda bir adım daha ileri götürdüler. Kimi dağıtımında, kimi hazırlık süreçlerinde, kimi bizzat haber konusu olarak kimi de ilan vererek… Bir buçuk yılı geride bırakmanın verdiği güvenle dergimizi daha da ileriye götüreceğimize inancımız pekişiyor. Birlikteliğimizin artarak devam etmesi dileğiyle sizlere mutlu ve huzurlu bir Ekim ayı diliyoruz.

Özgür Sağmal ‘01

Başkan Yardımcısı

Powered by Openmedia