Bilgi Genç Sosyal Girişimci Ödülleri için başvurular başladı

İçinde bulundukları toplum için pozitif değişimin liderliğini üstlenen gençleri güçlendirmek ve desteklemek için bu yıl üçüncüsü düzenlenen BİLGİ Genç Sosyal Girişimci Ödülleri için başvurular başladı. 18-29 yaş arasında olan ve Türkiye’de yaşayan tüm gençlere açık olan yarışmanın son başvuru tarihi 19 Ekim 2012.

Sosyal fayda yaratmış bir projesi olanlara, bir destek de BİLGİ’den geliyor. BİLGİ Genç Sosyal Girişimci Ödülleri’ne katılanlara, eğitim programına katılma, proje için maddi destek alma fırsatı sunuyor. Bu fırsatı sunan; İstanbul Bilgi Üniversitesi tarafından yürütülen ve International Youth Foundation (Uluslararası Gençlik Vakfı), Sylvan/Laureate Foundation (Sylvan/Laureate Vakfı) ve Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) işbirliği ile hayata geçirilen BİLGİ Genç Sosyal Girişimci Ödülleri’ne başvurular başladı. Başvuruların www.bilgiggo.org <http://www.bilgiggo.com/> adresinden yapıldığı yarışmada finale kalan 10 adaya 3 bin 500 Amerikan Doları maddi/nakdi destek verilecek ve bu adaylar Youthactionnet® (Uluslar arası Gençlik Vakfı) tarafından yapılan ‘Küresel Genç Sosyal Girişimciler’ programına da başvuru hakkı kazanacak.

Başvuru yapabilmek için 18-29 yaş aralığında olmak, mevcut bir projenin/organizasyonun kurucusu/kurucu ortağı ya da bir organizasyon adına proje lideri olunması gereken yarışmada başvuran adayların İstanbul’da İstanbul Bilgi Üniversitesi tarafından organize edilen ve katılımı mecburi olan eğitim kampına katılabilecek durumda olmaları da şart koşuluyor.

Genç projeler yarışıyor

İstanbul Bilgi Üniversitesi tarafından 2010 yılında başlatılan program, içinde bulundukları toplum için pozitif değişimin liderliğini üstlenen gençleri güçlendirmek ve desteklemek için oluşturulmuş bulunuyor. Her yıl, 10 istisnai genç sosyal girişimci, rekabetçi bir başvuru sürecini takiben İstanbul Bilgi Üniversitesi tarafından seçiliyor. Türkiye’nin genç kahramanları bu sayede kişisel, vizyonel, politik, işbirliğine yönelik, organizasyonel ve sosyal alanlarda liderlik becerilerini geliştirebilme fırsatına kavuşuyor.

Fikir değil, faydalı proje aranıyor!

Fikir aşamasında olup henüz sosyal bir fayda sağlamamış olan projeler değerlendirmeye alınmıyor. Projelerin muhakkak toplumda fark yaratmış ve pozitif yarar sağlamış olması ve sürdürülebilir olması gerekiyor. İstanbul Bilgi Üniversitesi ve proje ortaklarının tek hedefi;

Türkiye’de ‘Sosyal Girişimcilik’ kavramının bilinirliğini artırmak ve bu anlamda çevrelerinde fark yaratmış, pozitif değişikliğe ön ayak olmuş gençleri onurlandırmak ve ödüllendirmek.  Türkiye’de farkında olmadığımız ancak çok başarılı sosyal girişimcilik örnekleri mevcut. Bu tür projelerin sayısını mevcut projeler topluma tanıtıldıkça artacağı için, Bilgi Genç Sosyal Girişimci Ödülleri vasıtasıyla bu örnekleri tüm Türkiye’ye tanıtma fırsatı sunuluyor. Proje yürütücülerinin en önemli görevi bu projenin sürdürülebilir olmasını sağlamak. Yıllar sonra geriye bakıldığında; gerek ulusal gerekse uluslararası alanda birbirleri ile iletişimde olan bir

‘Sosyal Girişimciler Ağı’ oluşturmuş olmak da en büyük hedefler arasında.

Son başvuru tarihi 19 Ekim

Yarışmaya katılmak isteyenlerin, internet üzerinden www.bilgiggo.org <http://www.bilgiggo.com/>  adresine kayıt işlemi yaptıktan sonra, ulaştıkları online başvuru formunda talep edilen kişisel bilgiler ve proje ile ilgili detayları vermeleri gerekiyor. Bu bilgiler ve detaylar BİLGİ Genç Sosyal Girişimci Ödülleri Değerlendirme Komitelerinin dikkatine sunulacak ve adaylar mülakattan geçirilecek. 24 Ekim 2012 tarihinde seçilecek 20 yarı finalist için İstanbul’da 2-3 günlük liderlik eğitimi, dinamik birebir öğrenme, işbirliği ve gençler arasında vizyon paylaşımı organize edilmesi planlanıyor. 14 Kasım tarihinde yarı finale kalan 20 proje sahibi ile yapılacak mülakatlar sonrası 10 adaya 3 bin 500 Amerikan Doları maddi/nakdi destek verilecek. Finalist adaylar ödül töreninden hemen önce daha detaylı bir iletişim ve liderlik eğitimine katılma fırsatı yakalayacaklar ve aynı zamanda Youthactionnet® tarafından yapılan ‘Küresel Genç Sosyal Girişimciler’ programına da katılma hakkı kazanacak.

Projenin son başvuru tarihi; 19 Ekim 2012, adaylık kurulu toplantısı; 24 Ekim 2012, yarı finalist eğitimleri; 12-15 Kasım 2012, yarı finalist mülakatları; 14 Kasım 2012, finalist eğitimleri; 17-22 Aralık 2012 tarihinde yapılacak. Yarı finalist ve finalist eğitimlerine katılım zorunluluğu bulunuyor. Özellikle çalışan adayların bu konuyu değerlendirmeleri uyarısı yapılıyor. BİLGİ Genç Sosyal Girişimci Ödülleri ile ilgili; (0212) 3117240 ya da 0536-818 4877 numaralı telefondan Proje Direktörü Serdar Apaydın aranak ya da gencgirisimci@bilgi.edu.tr, <mailto:gencgirisimci@bilgi.edu.tr>  adresine e-posta gönderilerek ayrıntılı bilgi alınabiliyor.

Laureate ağı da destekliyor

İstanbul Bilgi Üniversitesi liderliğinde hayata geçirilen BİLGİ Genç Sosyal Girişimci Ödülleri, 2001 yılında Uluslararası Gençlik Vakfı tarafından oluşturulmuş YouthActionNet® programının ulusal bir iştiraki. Proje, 2005 yılında Uluslararası Gençlik Vakfı ile ortaklık yapan, İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin de üyesi olduğu Laureate International Universities ağı ve Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı tarafından destekleniyor.

Projenin en öncelikli amacı, içinde yaşadıkları topluma pozitif katkı sağlamayı başarmış genç sosyal girişimcileri tespit etmek ve onlara destek olmak. Bu ödüllerle, aynı zamanda bilgi ve tecrübelerini birbiriyle paylaşan ve her yıl daha da büyüyen bir sosyal girişimciler ağı oluşturulması hedefleniyor. Her sene seçilecek olan on genç sosyal girişimci, liderlik vasıflarının geliştirilmesi ve topluma sağladıkları faydanın sürdürülebilmesi için mentor desteği alacak, özenle hazırlanmış eğitim programlarına katılacak ve eğitim sürecinin sonunda bir ödül töreni ile onurlandırılacak. Her bir finalist ayrıca projelerini geliştirebilmeleri için nakit para ödülü almaya hak kazanacak.

BİLGİ Genç Sosyal Girişimci Ödülleri aracılığıyla, her gün hiç yorulmadan ve vazgeçmeden çalışan, parçası oldukları topluma barış, adalet ve refah getirmeyi hedefleyen genç liderler arınıyor. Bu gençlerden beklenen, kendilerini projelerine adamaları, yaratıcılık ve liderlik özelliklerini kullanarak daha iyi bir dünya için çevrelerine örnek olmaları. Fikrini hayata geçirmeyi başarabilmiş genç sosyal girişimcilerin hikayelerini takip etmek ve daha fazla bilgi almak için www.bilgiggo.org adresi ziyaret edilebilir.

Powered by Openmedia