BİLGİBursa, ilk mezunlarını vermeye hazırlanıyor

Geçen bahar döneminde, ilk istanbul dışı kampusunu Bursa’da açan İstanbul bilgi üniversitesi, Bursa’daki ilk mezunlarını 2012-2013 akademik dönemde vermeye hazırlanıyor. Bursa iş dünyasından programa katılan 61 öğrenci ise, MBA programının beklentilerini karşıladığını söylüyor.

İlk İstanbul dışı kampusunu Bursa’da açan İstanbul Bilgi Üniversitesi, BursaMBA Programı’nda ilk dönemlerini tamamlayan öğrencilerini 2012-2013 akademik dönemde mezun etmeye hazırlanıyor. Bu yıl bahar döneminde Bursa’da MBA Programı’nı eğitime açan, Bursa’daki iş dünyasından 61 profesyonelin taleplerini karşılayan BİLGİ, MBA programı dışında 2012-2023 akademik yılda, yeni lisans programları açmak ve sertifika programlarının sayısını hızla artırmak için çalışıyor. BİLGİBursa, sadece MBA Programı ile değil, yeni yüksek lisans programları ve sertifika programlarıyla da Bursalı öğrencilere hizmet vermeye hazırlanıyor.

BİLGİBursa kampusunun 17 Ocak 2012’de açıldığını, 2011-2012 eğitim öğretim yılının bahar döneminde BİLGİ’nin 14 yıllık markası BilgiMBA programının eğitime açılması ile faaliyete geçtiğini dile getiren İstanbul Bilgi Üniversitesi Bursa Bölge Müdürü Yrd. Doç. Dr. Duygu Yılmazer, İstanbul Bilgi Üniversitesi Mütevelli Heyeti üyeleri, tüm yönetim ve akademik kadrosu ile Türkiye’nin en hızlı gelişen şehri Bursa’ya daima ayrı bir önem verdiğini, Bursa’da büyümelerinde ve gelişmelerinde en önemli desteği ise Danışma Kurulu üyeleri ve mezunlardan gördüklerini belirtti. Yılmazer bununla ilgili; “Şehrin dinamik yapısı, genç nüfusu ve reel sektörün çok hızlı büyümesi sonucu Bursa iş dünyasında kaliteli eğitimlere olan ihtiyacın artması Bursa kampusumuzun oluşumunda önemli rol oynadı” diye konuşuyor.

“Yeni dönemde BİLGİ olarak Bursa’da sadece yüksek lisans programlarımızla değil sayısız profesyonel eğitim programlarımız ile faaliyetlerimize devam etmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz” diyor. En son Mayıs ayında BİLGİBursa’da gerçekleştirdikleri ‘Sosyal Medya Uzmanlığı’ sertifika programına çok yoğun ilgi olduğuna dikkat çeken Yılmazer, aynı programın devamı ve birçok yeni programla Bursa’da yüksek lisans dışında uluslararası onaylı sertifika programlarıyla eğitim vermek istediklerini açıklıyor. Yılmazer, “Sertifika programlarını yaygın olarak Bursa’daki iş dünyasından gelen talepler doğrultusunda oluşturacağız” diyor.

Programlar talebe göre belirlenecek

BİLGİ olarak Türkiye’nin en hızlı gelişen şehri Bursa’ya daima ayrı bir önem verdilerini, şehrin dinamik yapısı, genç nüfusu ve reel sektörün çok hızlı büyümesi sonucu Bursa iş dünyasında kaliteli eğitime olan ihtiyacın arttığını, bunun da Bursa’daki kampusun oluşumunda önemli bir rol oynadığını dile getiren Yılmazer, BİLGİBursa kampusunda eğitimlere Şubat 2012’de BilgiMBA programıyla başladıklarını, BilgiMBA Programı’nın farklı öğrenim ve deneyim yelpazelerinden gelen katılımcılarına yeni iş dünyasının yönetim, bilgi ve ilişki süreçlerine uyum sağlayacak, liderlik edecek bilgi ve birikimi aktarmak üzere tasarlandığını ifade ediyor. Duygu Yılmazer, ilerleyen dönemlerde Bursa’da büyümeye devam etmeyi hedeflediklerine dikkat çekiyor. Yeni programları, kariyerlerini finans ve pazarlama alanlarında uzmanlaşarak geleceklerini biçimlendirmek isteyen öğrenciler için geliştireceklerini söyleyen Yılmazer, “Derslerimiz ve eğitim kadromuz tamamen İstanbul programlarımız ile aynı” diyerek Bursa’daki MBA ile ilgili bilgi veriyor. Duygu Yılmazer, sadece modüler halde yapılan derslerin, çalışanların iş hayatını aksatmaması için Cuma akşamı ve Cumartesi günü yapıldığını ifade ediyor.

Bursa’da toplam 61 öğrenci var

Mevcut MBA Programı’nda şu an kayıtlı öğrenci sayısının 61 olduğunu açıklayan Yılmazer, BİLGİBursa kampusunun açılması ve derslerin başlaması çok kısa bir dönem önce olmasına rağmen ‘BİLGİ’ marka değerinin yüksek olması ve Bursa’nın kendilerine gösterdiği değerin de bir sonucu olarak bu sayılara ulaştıklarını belirtiyor. “Bursa iş dünyasından çok farklı meslek gruplarından değerli öğrencilerimizle Bursa’daki ilk akademik yarıyılımızı sonlandırdık. İstanbul Bilgi Üniversitesi BilgiMBA öğretim üyesi kadromuzun İstanbul’dan Bursa’ya derslere gelerek özverili bir çalışma göstermesi, markamızın İstanbul’da olduğu gibi Bursa’da da kalitesini korumasını sağlamıştır” diye konuşan Yılmazer, program kapsamında  ders veren hocalarla ilgili de şunları söylüyor: “Program direktörümüz Yrd. Doç. Dr. Metehan Sekban koordinatörlüğündeki programımıza gerek iş dünyasından gerekse çok değerli akademik kadromuzdan destek görmekteyiz. Prof. Dr. Lale Duruiz, Prof. Dr. Şule Işınsu Özmen, Doç. Dr. Didem Selcen Öztürkcan, Doç. Dr. Göksel Aşan, Yrd. Doç. Dr. Fatma Didin, Yrd. Doç. Dr. Jan Sanem Jular, , Dr. Uğur Özmen, Aslı Elif Aydın, Ayşegül Güngör, Can Karaşıklı, , Cenk Soyak, Çiğdem Asarkaya , Duygu Uygur, İlhan Duygu, , Pınar Yıldırım, Yüce Zerey kadromuzda yer alan isimlerdir.”

Çevre iller de ilgi gösteriyor

Bursa’nın sanayisi ile çok geniş kapsamda iç içe olan bir il olduğunu düşünen Yılmazer, ilçelerin yanı sıra çevre illeri de etkileyen Bursa’nın lokasyonunun ve ulaşımının gün geçtikçe kolaylaşması nedeniyle, Balıkesir, Çanakkale, Bilecik ve Eskişehir gibi illerdeki öğrenci potansiyellerini artırdığını söylüyor. Çevre illerdeki Sanayici ve İş Adamları Dernekleri ile görüşmelerinin de bunu yansıttığını belirten Yılmazer, “Bu nedenle programlarımıza ilçe ve çevre illerden de öğrencilerimiz katılıyor. Özellikle İnegöl ve Gemlik’ten çok sayıda öğrencimiz var” diyor.

Bulunduğu kentle entelektüel ve akademik alt yapısı ile bütünleşen İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin İstanbul’da olduğu gibi Bursa’da da aynı geleneğini sürdürmeyi hedeflediğine dikkat çeken Yılmazer, Bursa’da kent dinamikleri ve ihtiyaçları göz önünde bulundurularak hazırlanan BilgiMBA, gelecekte eğitime açacakları programların, reel sektörün kalbi olan ildeki iş dünyasına yönelik hazırlandığını ifade ediyor. Yılmazer bununla ilgili şunları söylüyor: “Verimliliğin gittikçe önem kazandığı günümüzde özellikle orta-üst düzey yöneticilerimiz ve tüm yönetici adaylarımız için bu programların çok önemli olduğu görüşündeyiz.  Bu nedenle girişimci, hedefleri yüksek, iş dünyasına liderlik edecek bireylerin tercih edeceği programlar açmayı planlıyoruz. Amacımız öğrencilerimizi pratikte uygulanabilirliği yüksek, teknik beceri ve analiz yöntemleriyle donatmaktadır.”

Yönetici adayları yetiştiriliyor

BİLGİ’nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Ege Yazgan’da BİLGİBursa’da 2012-2013 akademik yılı için yapılan yeniliklerle ilgili şu bilgileri veriyor: “İşletme alanında yetkinliğini geliştirmek isteyen profesyonellere, iş dünyasında bir adım ön plana çıkmalarını sağlayacak donanımı kazandırmayı hedefleyen BilgiMBA Bursa; bu amaç doğrultusunda program yapısında bazı değişiklikler yaptı. Yeni program yapısı; katılımcı öğrencilerin temel dersler sayesinde yönetici pozisyonu için gerekli olan işlevleri tanımasını sağlayacak.”

Yazgan, Türkiye’nin en hızlı gelişim gösteren kentlerinden biri olan Bursa’nın girişimcilik ve işletme potansiyeline paralel olarak yenilenen BilgiMBA Bursa programına ilerde eklenecek yeni programlarla, profesyonellere iş dünyasında bir adım öne çıkacak donanımı kazandırmayı amaçladıklarını söylüyor.

Programa katılanlar çok memnun

Bursa BilgiMBA programında öğrenim gören Defne Budak Elçi, lisansta mühendislik dalından 2002 yılında mezun olduğunu, birkaç yıldır yüksek lisans yapmayı düşündüğünü, Bursa’da MBA programı olan başka üniversiteler olduğunu ve yenilerinin de gelmeye devam ettiğini ancak BİLGİ’nin çok iyi bir akademik kadrosu olması nedeniyle BİLGİBursa’yı seçtiğini belirtiyor. Belli bir süre aktif iş hayatında yer aldıktan sonra yapılan MBA’in öğrenciye dönüşünün çok daha verimli olduğuna inanan Elçi, “Biz özel sektör çalışanları olarak başımıza gelen vakaları derslerde paylaşarak hem sorun-çözüm ilişkilerini irdeliyor hem de farklı sektör deneyimlerini dinliyoruz. Aynı anda hem yeni bilgiler öğrenirken hem çalıştığımız kurumu irdeleme hatta öğrendiklerimizi uygulama şansımız oluyor. BİLGİ’de bilgiye de akademik kadroya da ulaşmak bir o kadar kolay. Teknolojiyi çok aktif kullanan, inanılmaz çeşitlilikteki eserlerin ve kaynakların öğrencilere açık online kütüphanesi olan bir üniversiteden bahsediyoruz. Bunların yanı sıra ciddi bir network ağı var. BİLGİ’li olmak bir ayrıcalık, bu ayrıcalığın bir parçalı olabildiğim için memnunum” diyor.

Programa katılan Cem Şekerci ise, öncelikle BİLGİ’ye, BilgiMBA kalitesini kampus olarak Bursa’ya taşıdığı için teşekkür ediyor. Teknik yanı daha kuvvetli olan mühendisler için özellikle yönetsel becerilerini geliştirmek isteyenler için, BilgiMBA’ın doğru bir tercih olduğunu söyleyen Şekerci, “Henüz yarım dönem tamamlanmış olmasına rağmen, programın ders içeriklerinin ve akademik yönünün iş hayatına dönük olması hem iş hayatıma hem de sosyal ve kişisel gelişimime büyük katkı sağlayacağı düşüncesindeyim” diye konuşuyor.

KUTULAR

“Sektörde lider olduğu için BİLGİBursa’yı seçtim”

Onur Ünal

BursaMBA Öğrencisi

Onur Hukuk Bürosu-Kurucu Avukatı
Şirketlere verdiğimiz ‘Hukuk Tabanlı Yönetim Danışmanlığı’ hizmetimizde kaliteyi arttırmak, Türkiye dışında merkezi bulunan yabancı müvekkillerimize daha kaliteli hizmet üretmek, işletmelerin hukuk dışı alanlardaki faaliyetlerini bilimsel olarak kavramak ve daha nitelikli danışmanlık faaliyetleri üretmek temel hedefimiz. Bu hedeflere ulaşmada BilgiMBA’i sektöründe lider bir bilim kuruluşu olduğuna inandığım için tercih ettim.
Hukuk alanına yabancı bazı konularda donanım sahibi olmanın hukuk alanındaki faaliyetlerimizde başarı getireceğine inanıyorum. Ayrıca, özellikle yabancı şirketlerden ve Kobi sınırını aşarak ciddi büyüme trendine giren şirketlerden kişisel olarak Genel Müdür veya CEO olmam yönünde talepler alıyorum. Onur Hukuk Bürosu’nun kurumsallaşmasını tamamlaması sonrasında bu yönde bir kariyer değişikliği yapmak istediğimde BilgiMBA programından edindiğim bilimsel verilerin çok yol gösterici olacağına inanıyorum.

“Şirketime pozitif etkilerimin olacağına inanıyorum”

Hakan Doğru

BursaMBA Öğrencisi

Aslanoba Gıda-Tedarik Zinciri Direktörü

BilgiMBA, Türkiye’de konusunda iyi bir düzeyde, akademik personelde konularına hakim önemli insanlar var. İş hayatında pratik ile teoriği birleştimek açısından çok güzel örnekler oluşturuyor. BilgiMBA’in projeli dersleri, uygulamaya yönelik çalışmaları iş hayatı ile çok paralellik gösteriyor. Programın, iş hayatımda karar-destek fonksiyonlarını kullanmamı, doğru ve hızlı kararlarlar için sistematik yaklaşımlar getirmemi sağlamasını, bu yönlerimin gelişmesi, daha büyük sayıdaki organizasyonları yönetmemi, daha yüksek noktalardan yönetim yetkinlerine ulaşmamı; dolayısı ile firmama ve şahsıma başarılar getirmesini bekliyorum. Yönetimsel yaklaşımlarda, modern yöntemler kullanmak dolayısı ile tarafıma raporlama yapan organizasyonun motivasyonunu en yükseğe çıkarmak, böylece yüksek verime sahip ve sonuç oluşturan bir yapı kurmak yönünden de katkıları olacağına inanıyorum. Dolayısı ile şirket sonuçlarını pozitif yönde etkileyebileceğimi tasarlıyorum.

“Kariyer hedefime daha çabuk ulaşacağım”

Mehmet Yaşar

BursaMBA Öğrencisi

Bosch Fren Sitemleri-Teknik Fonksiyonlar Yöneticisi

BilgiMBA, Türkiye’nin en başarılı MBA programlarından biri. Bu sene Bursa Kampusunda MBA programı açması, benim için kaçırılmayacak bir fırsattı. Özellikle konusunda uzman ve uluslararası düzeyde tanınmış ve deneyimli akademik kadronun İstanbul’dan geliyor olması son derece motive edici. Ayrıca, Program saatlerinin derslere katılıma olanak sağlaması Bursa BilgiMBA’yi seçmemde temel kriterlerden biri oldu. Makina mühendisiyim, mühendislik eğitimimi, temel işletme ve yönetim bilimleri eğitimi ve pratikleri ile tamamlamak istiyorum. Günümüz işletmelerinin, rekabetçi ve dinamik iş ortamında esnek düşünebilen, iş dünyasının değişen gerçeklerini takip eden ve yöneten, liderlik özellikleri gelişmiş, insan kaynağına değer veren ve doğru kararlar alabilen yönetici profiline ihtiyaç duyduğunu düşünüyorum. BilgiMBA’in bu bağlamda bana katkı sağlayacağını ve beklentilerimi karşılayacağını düşünüyorum, kariyer hedeflerime, rakiplerime göre daha çabuk ulaşacağıma inanıyorum.

“BİLGİ’ye ve kadrosunun kalitesine güveniyorum”

Pınar Baş

BursaMBA Öğrencisi

Diniz Holding/Martaş-Yurtdışı Satış ve Pazarlama Uzmanı

İstanbul Bilgi Üniversitesi ve eğitim kadrosunun kalitesine güvendiğim için BilgiMBA programını tercih ettim. Programa katılırken beklentim vizyonumun daha da genişlemesi, mevcut iş hayatında karşı karşıya kaldığım durumlara daha profesyonel bir açıdan bakmamda yardımcı olması ve tabii ki kariyerimde daha iyi bir noktaya gelmemi sağlamasıydı.

Bu beklentilerim karşılanmış şekilde iş hayatında atacağım adımların bu program sayesinde hızlanacağına ve varmak istediğim noktaya ulaşmamda BilgiMBA’ın etiketinin mutlaka bir katkısının olacağına inanıyorum. MBA yapıyor olmanın bir diğer olumlu etkisi ise farklı sektörler ve farklı pozisyonlardan kendini geliştirmek amacıyla orada bulunan pek çok kişiyle tanışma, orada network’ümüzü genişletme şansımızın olmasıdır. İstanbul Bilgi Üniversitesi de sosyal imkanları sayesinde bizim gibi iş dünyasının öncü güçlerine bu fırsatı sonuna kadar kullanma imkanı verecek diye düşünüyorum.

“Bir dönemde beklentilerimin çoğunu buldum”

Mesut M. Cengiz

BursaMBA Öğrencisi

TOFAŞ Türk Otomobil Fabrikası İnsan Kaynakları Müdürü

ODTÜ Makina Mühendisliği mezunuyum, uzun zamandan beri teknik alanlar dışında sosyal bir alanda akademik bir programın içerisinde olma isteğim vardı. Son 6 yıldır da profesyonel yaşamda IK alanında çalışmaktayım. Bu durumda bu isteğimi oldukça canlı tutuyordu. Geçen sene de Bursa lokasyonunda İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin çalışmaları başladığında üniversitemizle ve profesyonel öğrenim kadromuzla tanışma şansım oldu. BİLGİ’nni sunduğu akademik imkanlar, uluslararası işbirlikleri ve öğretim kadrosuyla dikkatimizi geçen ve marka değeri olan bir üniversite olarak görmüştük. Programa başlarken farklı sektörlerden kişilerle birlikte olmak, farklı bakış açılarını yakalayabilmek, diğer alanların dinamiklerini anlamak en büyük isteğimdi. Geçirdiğim bir dönem sonunda beklentilerimin çoğunu bulduğumu söyleyebilirim.

Powered by Openmedia