Öğrenciler için capcanlı bir yaşam alanı

Dünyaca ünlü pek çok sanatçı, bilim adamı ve politikacıyı ağırlayan, yılda yaklaşık 700 etkinliğe ev sahipliği yapan BİLGİ öğrencilerine; akademik ve profesyonel hayatın yanında, capcanlı bir üniversite ortamı sunuyor.

 

BİLGİ’li öğrenciler, akademik ve profesyonel bakımdan olduğu kadar sosyal açıdan da capcanlı bir üniversite hayatı yaşıyor. BİLGİ’nin İstanbul’daki merkezinde yer alan Kuştepe, Dolapdere ve Santral İstanbul kampusundaki öğrenciler, dinamik bir kampus yaşamı, yeniklere açık ve özgürlükçü bir yaklaşım, her zevke yönelik onlarca öğrenci kulübü ve her yıl düzenlenen 700’den fazla etkinlikle hayatın tadını çıkarıyor. İstanbul’daki kültürel hayatın önemli sahnelerinden biri olan Santral İstanbul Kampusu’nun tiyatrosu, konser alanları ve galerilerinde düzenlenen etkinlik, sergi ve atölyelerin çoğu yalnızca öğrencilerin değil, tüm İstanbulluların katılımına da açık. Gün boyu şehrin merkezi noktalarından ve yurtlardan kampuslara hizmet veren ücretsiz servisler, üniversite mekânını herkes için daha erişilir hale getiriyor.

BİLGİ bunlar dışında dünyaca ünlü pek çok ismi kampuslarında ağırlıyor. Yıl boyu düzenlenen etkinlikler kapsamında öğrenciler, ulusal ve uluslararası platformda alanlarının önde gelen isimleriyle bir araya gelme olanağı buluyor. BİLGİ, bilimsel ve kültürel etkinliklerin yanı sıra çok sayıda ve konsere de ev sahipliği yapıyor. Tarkan, Sertab Erener, Kenan Doğulu, MFÖ, Duman gibi sevilen şarkıcı ve gruplar konser etkinliklerinde BİLGİ’ye konuk olmuş isimler arasında. Tüm bu keyifli etkinlikler, öğrencilerin sorunlarının çözüm noktası olan, Öğrenci Destek Merkezi ve Öğrenci Konseyi sayesinde hayata geçiriliyor.

Öğrenci Destek Merkezi, üniversitede yüksek nitelikli bir öğrenci yaşamı geliştirmek amacıyla öğrenci ile akademik ve idari bölümler arasında köprü görevi görüyor. Öğrencinin sosyal yaşamını ve öğrenci memnuniyetini artırmak için çalışan Merkez, öğrenci odaklı bir üniversitenin yaratılmasına direkt katkı sağlıyor. Merkezin müdürlüğünü ise üniversitenin ilk mezunlarından Burak Mutçalıoğlu yürütüyor. Öğrencilerin her türlü sorunlarına destek bulan merkezi ve çalışmaları anlatan Mutçalıoğlu, “Benim için şu anki görevimle öğrencilik yıllarımı ayırmak çok zor. 1996 senesinden beri BİLGİ ailesinin bir parçasıyım, yani hayatımın yarısını burada geçirdim. Üniversitenin ilk öğrencilerinden ve ilk mezunlarından biriyim. Masanın her iki tarafında olduğum için öğrencilerin istek ve ihtiyaçlarını, üniversitenin imkanlarını yakından biliyorum ve bunları bir araya getirebildiğimi düşünüyorum”  diyor.

 

“Öğrenci odaklı bir yapımız var”

Öğrencilik yıllarında edindiği tecrübeye dayanarak öğrencilerin eğlenebilecekleri, üretebilecekleri, taleplerini dile getirebilecekleri böyle bir merkeze duyulan ihtiyaçtan hareket ederek merkezin kurulmasına öncülük eden Mutçalıoğlu’na göre, Öğrenci Destek Merkezi, BİLGİ’nin öğrenci odaklı yapısının en önemli parçası, öğrencilerin her türlü sorunlarına çözüm bulabileceklerini hissettikleri bir yer.

Öğrenci Destek Merkezi’nin üniversitede zengin bir öğrenci yaşamı geliştirmek, öğrencilerin akademik hayatları dışında da üretebilecekleri alanlar yaratmak amacıyla kurulduğunu söyleyen Mutçalıoğlu, öğrencilerle yakın temas için olan Merkez’in; sorunları, önerileri ve projeleri sonuna kadar dinleyip bunların hayata geçirilmesi konusunda maddi ve manevi destek sağladığını belirtiyor.

“Bu Merkez, tüm kampuslarda mevcut olan ofisleriyle öğrencilerin her istediklerinde ulaşabildikleri, genç ve dinamik bir yer. Öğrencilerin yaşamlarını kolaylaştırmak, sorunlarına hızlı çözüm sağlamak amacıyla kendi içinde alt birimlerden oluşur” diye konuşan Mutçalıoğlu, özellikle merkezin bünyesinde bulunan yaklaşık 70 öğrenci kulübünün, üniversitedeki sosyal yaşama büyük katkı sağladığını, kulüplerde yer alan öğrencilerin yıllık faaliyet planı hazırlayarak, bütçe yöneterek ve projelerini hayata geçirerek, hem eğlenip hem de profesyonel hayatları için tecrübe kazanmış olduklarını vurguluyor.

Üniversitenin kuruluşundan bu yana burada olduğu için BİLGİ’nin neredeyse tüm mezunlarının mutlaka kendisiyle en az bir kere görüştüğünü düşünen Mutçalıoğlu, öğrencilerin “Burak abi, şöyle bir sıkıntım var” diyerek geldikleri, sorunlarını anlattıkları bir birimde çalışıyor.

 

“En çok burs desteğini BİLGİ veriyor”

BİLGİ’nin, vakıf üniversiteleri içinde öğrencilerine en çok burs desteği veren üniversitelerden biri olduğuna dikkat çeken Mutçalıoğlu bu konuda şunları söylüyor: “Burs çeşitliği ve oranı oldukça yüksek. BİLGİ’de her iki öğrenciden biri öğrenimlerine burslu olarak devam ediyor. Öğrencilerin ÖSYS kılavuzunda burslu kodunu işaretleyerek aldıkları ÖSYS bursları dışında, üniversitenin onlara sunduğu çeşitli burslar da var. Öğrencilerimizi başarılı olmaya teşvik eden ve yalnız kendileriyle yarışarak aldıkları başarı bursları, belli bir kontenjan sınırı olmadan, kriterleri yerine getiren tüm öğrencilerimize veriliyor. Akademik anlamda başarılı olan ancak beklenmeyen zorluklarla karşılaşan, maddi anlamda sorun yaşayan öğrencilerimize de destek oluyoruz. Ayrıca spor branşında milli takım seviyesine yükselmiş veya okul takımına seçildikten sonra yüksek performans göstermiş öğrencilerimize de belli oranlarda karşılıksız spor bursumuz var.”

Öğrenci Destek Merkezi olarak öğrencilere, yurt, barınma, burslar, servisler gibi alanlarda destek verdilerini, Engelsiz Bilgi Birimi ile engelli öğrenciler için çalışmalar yaptıklarını, kulüpler, spor birimi gibi birimlerle öğrencinin akademik hayatındaki bütün sıkıntılarına çözüm üreten, toparlayan, dinleyen, birim olduklarını söyleyen Mutçalıoğlu, bugüne kadar bu konularda önemli projeleri hayata geçirdiklerini anlatıyor. Öğrenci Destek Merkezi olarak yaptıkları projelerin başında rezidans projesinin geldiğini açıklayan Mutçalıoğlu, “Okulumuzda bir öğrenci yurdu vardı, buna ilave olarak biraz daha lüks biraz daha ev, otel tipinde hizmet vermek amacıyla biri Santral’in bahçesinde biri de Tophane’de iki tane rezidans açtık” diyor.

Bunun dışında Engelsiz Bilgi Birimi’ni kurduklarını söyleyen Mutçalıoğlu, bu konuda da şu bilgileri veriyor: “Engelsiz BİLGİ, İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde öğrenim gören engelli öğrencilerin BİLGİ’deki ‘Engelsiz Yaşam’ hakkında bilgi ve destek alabilecekleri bir birim. Engelli öğrencilerin öğrenimleri boyunca hayatı kolaylaştırma ve etkin bir katılımı sağlama amacıyla çalışmalarını yürütüyor. Öğrencilere ulaşım, malzeme, yardımcı personel gibi destekler sağlanıyor. Öğrencilerin kendi istekleri ile başvurdukları gibi, birim personeli de bu öğrencilerin birimi tanıması ve faydalanması için kendilerine ulaşıyor.”

 

“Burs almak isteyenler bize geliyor”

Santral Kampusu’nun faaliyete geçmesi ile birlikte Mayıs festivallerini geleneksel hale getirdiklerini, yılda yaklaşık 700 etkinlik yaptıklarını, bu etkinliklerin birçoğunun öğrenci kulüplerinin etkinlikleri olduğunu sözlerine ekleyen Mutçalıoğlu, öğrencilere verilen bursların sayısını da artırdıklarını belirtiyor. Burs almak isteyenlerin, Öğrenci Destek Merkezi’ne gelerek, başvuru formunu doldurduğunu, yazılı başvuru dilekçesi ve gerekli evraklarla kendilerine başvurduğunu ifade eden Mutçalıoğlu, “Biz de her yıl ağustos ayının sonunda burs komitesini topluyoruz, bu komitenin değerlendirmesi sonucu, öğrencilere ihtiyacı ve bizim imkanlarımız oranında burs veriyoruz” diye konuşuyor.

Genel Sekreterlik’e bağlı bir birim olan Merkez’in Dolapdere’deki ofisini kapattıklarını, bugün Kuştepe’deki ofis ve Santral’deki merkez ofiste öğrencilere hizmet verdiğini belirten Mutçalıoğlu, Merkez’e bağlı alt birimler arasında Öğrenci Konseyi, Görevli Öğrenci Programı’nın da faaliyet gösterdiğinin bilgisini veriyor. Öğrencilere web üzerinden, kulaktan kulağa yayılarak, okul içindeki panolardan, duyurulurdan ulaştıklarına dikkat çeken Mutçalıoğlu, çalışmaları ile ilgili şu bilgileri veriyor: “Öğrenciler buraya gelerek hizmet alacakları alanla ilgili birimden sorumlu arkadaşımızla görüşüyor. Yaklaşık 70 kulüp var, bunların ortalama 200-300’er üyesi oluyor. En önemli çalışmamızdan biri de Görevli Öğrenci Programı. Bu programda öğrencilerimize okul içinde çalışıp kendi harçlıklarını çıkartabilecekleri imkanlar yaratıyoruz. Bunun için her dönem başında yoğun bir başvuru oluyor.”

“Bence BİLGİ gerçekten capcanlı bir yaşam alanı. Diğer vakıf üniversitelerine göre kurulduğu günden bugüne öğrencilere daha fazla özgürlük imkanı tanıyan, konuşma, düşünme imkanı tanıyan üniversitemiz, Santral kampusuna geçmemizle beraber gerçekten de yaşayan bir yer oldu. Öğrenciler, hatta aileleri, hafta sonları dahil buradalar. Şehrin merkezinde olan bir kampusuz, şehrin en önemli noktalarına ücretsiz servislerimizle beş dakikada ulaşabiliyor ve geri dönülebiliyoruz” diyerek okulun imkanlarından söz eden Mutçalıoğlu, BİLGİ’nin aynı zamanda önemli bir kültür merkezi olduğunu düşünüyor.

Lise, ortaokul, ilkokul öğrencilerinin yoğun şekilde ziyaret ettiği Enerji Müzesi dışında Sanat Müzesi’nin de yoğun ilgi gördüğünü söyleyen Mutçalıoğlu, otopark sorunu olmayan okulda iki tane bağımsız restoranın da İstanbulluların tercihi ettiği restoranlar arasında bulunduğu belirtiyor.

 

Öğrenci Konseyi, sorun çözüyor

Öğrenci Destek Merkezi ile koordineli çalışan Bilgi Öğrenci Konseyi ise üniversite öğrencilerinin gelişimine katkıda bulunmak, sorunlarını çözmek, görüş ve önerilerini üniversite yönetimine aktarmak amacıyla çalışıyor. Konsey’in yönetimi, her iki yılda bir, demokratik bir ortamda yapılan seçimler ile göreve geliyor. Her öğrenci kullanacağı oy hakkı ile kendisini temsil etmesini istediği grubu kendi belirliyor. Her kampusta mevcut Merkez’in ofisleri ile öğrencilerle yakın temasta olan Konsey, çağın gereklerine uygun olarak sosyal medya ağırlıklı iletişim kanalları ile sürekli iletişim halinde.

Bağımsız çalışan Öğrenci Konseyi’nin üniversite yönetim kurulunda bir koltuğu var. Mütevelli Heyeti’nin toplantılarına katılan Konsey yönetimi, öğrencilerin lehine kararlar alınmasını sağlıyor. Konsey Başkanı Serdar Koçyiğit, BİLGİ’nin bu konuda hakikaten iddialı olduğunu vurguluyor. Bu akademik yılın başında, yaptıkları boykotlarla çok yüksek olan öğrenci kantininin fiyatlarını düşüren Konsey sayesinde şimdi öğrenciler çok daha ucuza kantinden ihtiyaçlarını karşılayabiliyor.

Konsey’in yönetiminin 10 kişiden oluştuğunu, isteyenlerin iki yılda bir yapılan yönetim seçimlerine 10 kişilik bir grup oluşturarak katılabildiğini söyleyen Koçyiğit, arkadaşlarıyla birlikte 2012-2014 akademik dönemde Konsey’in yönetiminde olacak. Öncelikli amaçlarının öğrencilerin temsiliyeti ve haklarının aranması olduğunu belirten Koçyiğit, ayrıca BİLGİ’yi yurtdışı ve yurtiçi etkinliklerde temsil ettiklerini, üniversitenin yönetim kurulunda bulunarak öğrencilerin lehine kararların çıkmasını sağladıklarını açıklıyor. “Mesela öğrencinin eğitimin dışındaki temel ihtiyaçları olan servis, kantin, kampusun şartları, ders saatleri gibi konularda çalışmalar yapıyoruz. Bu sene ilk olarak kantin fiyatlarında bir iyileştirme yaptık. Aynı zamanda servis programında yeni güzergahlar açtırdık. Eskiden olmayan Kabataş, Halıcıoğlu ve Pangaltı servisleri de hizmet vermeye başladı” diye bilgi veren Koçyiğit, bunlar dışında akademik çalışmalar da yaptıklarını sözlerine ekliyor.

 

Yeni YÖK yasası için çalıştılar

Konsey’in akademik çalışmalar için kurulmuş bir birimi olduğunu, bu birimin geçtiğimiz aylarda bir YÖK çalıştayı yaptığını söyleyen Koçyiğit bu konuda şu bilgileri veriyor: “Yeni YÖK yasası tasarısı ile ilgili, hocalarımız, rektörümüz ve öğrencilerle birlikte yaklaşık bir aylık bir çalışma yapıp YÖK’e yolladık. Bu konuda çalışma yapan ilk öğrenci konseyi biziz.”

Bunun dışında Derin Mevzular adı altında akademik bir çalışmalarının olduğunu, bu çalışma kapsamında Deniz Ülkü Arıboğan, Emre Aracı gibi isimlerle seminerler düzenlediklerini ifade eden Koçyiğit, Öğrenci Konseyi’nin aslı görevlerinin çeşitli etkinlikler düzenleyerek öğrencilerin motivasyonunu artırmak olduğunu vurguluyor. Bunun için öğrenci kulüpleri ile koordineli çalışmalar yaptıklarını sözlerine ekleyen Koçyiğit, bu akademik yılın ilk döneminde yaptıkları bu tarz etkinliklerle ilgili şunları söylüyor:

“Konsey olarak büyük toplu öğrenci etkinlikleri yapıyoruz. Yeni gelen öğrencilerin oryantasyonu programı, hoş geldiniz partisi, kış festivali ve mayıs festivalinin yapılması gibi yılda dört büyük etkinliğimiz oluyor. Bu yıl ilk olarak yeni gelen öğrenciler için bir oryantasyon programı yaptık, Bu programa bin 200 kişi katıldı. Bu programda okula yeni kayıt olan öğrencilere okulu tanıttık. Hemen ardından, yeni öğrencilerle eski öğrencileri kaynaştırmak ve akademik yıla başlamadan motivasyonu artırmak amacıyla ‘Hoş Geldin’ partisi yaptık. Bu etkinliğe Murat Dalkılıç’ı getirdik. Hemen artından mittörn etkinliği, daha sonra da ‘Kış Festivali’ yaptık. Bu etkinliğe de Murat Boz’u getirdik.”

Konsey’in başkanı olmadan önce BİLGİ’nin sosyal sorumluluk kulübü olan Bilgi Birikim kulübünü kuran Serdar Koçyiğit, geçen sene başkanlığını yaptığı kulübün Anadolu’ya 32 tane kütüphane kurduğuna dikkat çekiyor. Bu sene de bununla ilgili çalışmalar yaptıklarının altını çizen Koçyiğit, bu sene Mardin’de bir okul yenileme projesin üzerinde çalıştıklarını, buradaki bir ilköğretim okulunu yenileyip Bilgi Birikim İlköğretim Okulu açacaklarını belirtiyor.

 

Konsey’in yeni projeleri çok

Çalışmalarının daha bitmediğini, ikinci dönem için düşündükleri büyük bir projelerinin olduğunu, bu yıl hayata geçirmeyi planladıkları bir diğer önemli projeleninnin de ‘BİLGİ Kart’ projesi olduğunu açıklayan Koçyiğit, “Üzerinde çalıştığımız bu projede öğrenci kimliği, banka kartı, indirim kartı vb. kartları bir araya getireceğiz. Bunun dışında ‘BİLGİ Kan Bağı’ projemiz üzerinde çalışıyoruz. Bu projede, BİLGİ’li herkes bir internet sistemi üzerinden kan gruplarını ve oturduğu bölgeyi kaydedecek. Birinin başına bir şey geldiğinde kan grubu bağdaki herkese maille gönderilecek, ihtiyaç olan kana anında ulaşılacak. Bir de önümüzdeki Mayıs festivaline hazırlanıyoruz. Alışılagelmiş Mayıs festivalinden daha farklı daha konsept bir şey yapacağız” diyor.

Uluslararası İlişkiler Bölümü ikinci sınıf öğrencisi olan Serdar Koçyiğit, tüm bu etkinlikler, çalışmalar ve projelerle BİLGİ’nin gerçekten cap canlı bir yaşam alanı olduğuna inanıyor. Koçyiğit’e göre akşamları bile BİLGİ’nin Santral kampusunda canlı bir hayat oluyor.  Sadece kış aylarında akşamları saat 7-8’den sonra canlılığın bittiğini düşünen Koçyiğit, özellikle yazın gece yarılarına kadar kampusta canlılığın sürdüğünü ifade ediyor.

 

BİLGİ’nin en popüler kulübü

Bugün BİLGİ’de faaliyet gösteren 70 kulüp içinde en popüler kulüplerden biri Yelken Kulübü. BİLGİ’li yelkenciler yetiştirmek ve üniversiteyi denizlerde en iyi şekilde temsil etmek amacıyla, 29 Ekim 2008’de kurulan kulüp, kısa sürede üniversitenin en büyük ve etkin öğrenci kulüplerinin başında yer aldı. Kulübe kurulduğu günden bu yana toplam bin 622 üye kaydolduğunu, sadece 2012 güz döneminde kaydolan üye sayısının 300’den fazla olduğunu açıklayan Yelken Kulübü’nün Başkanı Pınar Erdal’a göre, Yelken Kulübü kurulduğu günden beri BİLGİ’nin en çok ilgi gören kulüplerinin başında yer almış.

“Yine BİLGİ mezunları tarafından kurulan Vira Yatçılık’ın destekleri ile ilk tanıtım standını Kuştepe’de açtığında her zamanki gibi en gösterişli standa sahipti ve çok güçlü bir şekilde kulüpçülüğe adım atmış oldu. Daha ilk tanıtım standında üç gün içersinde 450 üye sayısına ulaşmış ender kulüplerdendir” diye konuşan Erdal, bugüne kadar yüzlerce kişiye yelken eğitimi verilen kulübün, onlarca yat eğitim gezisi düzenlediğini ve BİLGİ’yi yelken yarışlarında başarıyla temsil ettiğini belirtiyor. Kurulduğu ilk günden beri düzenlediği etkinlikler, geziler ve eğitimler ile adından söz ettiren kulübün her yıl İstanbul ve
Marmaris-Göcek çıkışlı olarak yat eğitim gezileri, 1-2 ve 3 yıldız yelkencilik eğitimleri düzenlediklerinin bilgisini veren Erdal, “Ayrıca her yıl yeniden seçilen ve antrenmanlarla güçlendirilen Yarış Takımı ile BİLGİ’yi yat yarışlarında temsil ediyor. Her cumartesi günü Kalamış Marina’da düzenlenen “Happy Hour” etkinlikleri ve 10 Kasım’da Dolmabahçe Sarayı açıklarındaki saygı duruşu etkinliklerimiz ise faaliyetlerimizden sadece bir kaçı” diyor.
Bir yelken kulübünün düzenleyebileceği tüm etkinlikleri düzenlemek veya içerisinde yer almak için ekiplerinin keyifle çalıştığına dikkat çeken Erdal, en önemli ve ses getiren faaliyetlerinin başında öncelikle BİLGİ’yi temsil eden Yarış Takımı’nın geldiğini söylüyor. “Ekibimiz düzenli antrenmanlarla hem ulusal hem de üniversiteler arası yarışlarda dereceler almaktadır. Yarış Takımı’mız haricinde etkinlik kurulumuz üniversitemizin ve kulübümüzün
tanıtımı için; Türkiye’de ilk defa bir tekne, üniversite kampusunda sergilendi hatta tüm yatçılık camiası tarafından takip edilen ziyaretçi sayısı 100 binleri bulan ulusal denizcilik fuarlarında BİLGİ logosu ile sergileniyor” diyen Erdal, Türk yelkenciliğine kazandırdıkları 500’ün üzerinde yelkencinin kendilerini en çok gururlandıran çalışma olduğuna dikkat çekiyor.

 

Yelken kupası düzenleyecekler

2013’un BİLGİ Yelken yılı olacağına inanan Pınar Erdal, bu konuda ise şu açıklamayı yapıyor: “Bizim için çok önemli bir seneye girdik. En büyük projemiz BİLGİ adına liseler ve
üniversiteler arası yelken kupası düzenlemek. Delphia 24 One Design tipi teknelerle Vira Yatçılık’ın katkılarıyla düzenlenecek bu yarışlarda hem üniversitemizin tanıtımını yapacağız hem de üniversiteler arası yarışta birinciliği hedefliyoruz. Bunun haricinde her yıl İstanbul, Göcek veya Marmaris çıkışlı olarak düzenlediğimiz eğitim gezilerine yeni bir heyecan getiriyoruz ve Mallorca çıkışlı olarak Temmuz’da Mallorca-Menorca-Ibıza gezisi
düzenliyoruz. Bu da Türk yelkencilik tarihinde bir ilktir. BİLGİ bayrağını İspanya’da dalgalandıracağız. Elbette yine ulusal denizcilik fuarlarına teknemizle ve tanıtım standmızla katılacağız. 15-24 Şubat arasında CNR Avrasya Boat Show Delphia Yachts-Vira Yatçılık standında BİLGİ Yelken teknesini tüm deniz severler görebilecek. Tüm eski ve yeni üyelerimizi bekliyoruz.”
“Üniversite demek sadece eğitim demek değil. BİLGİ Üniversitesi bunu “non scholae sed vitea discimus” ilkesiyle fazlasıyla ortaya koyuyor. Kişisel gelişim için kulüpçülük veya kulüp üyeliği üniversite öğrencisi için en verimli tercih olacak. Yelken kulübü ile yelken gibi
özgürlük, huzur ama aynı zamanda adrenalin dolu bir dünyaya adım atabilir ve yelken camiasının içerisinde yer alabilirsiniz” diyerek bu tarz çalışmaların üniversite hayatındaki yararlarından söz eden Erdal, kulüp üyelerinin farklı profillerde olduğunu, daha yarışçı, performans odaklı olanlar olduğu gibi etkinlik ve gezi odaklı üyelerinin de olduğunu, kulüpte herkesin kendine göre bir şey bulduğunu ifade ediyor.

 

Her alana yönelik kulüpler

BİLGİ’de sosyal yaşamı daha da renkli hale getiren yaklaşık 70 öğrenci kulübü var. Öğrenci

Destek Merkezi bünyesinde faaliyet gösteren kulüpler, öğrencilerin fikirleriyle şekillenip onların etkinlikleriyle büyüyor. Öğrenciler ilgi alanlarına uygun bir kulübe üye olabilir ya da ilgi ve yeteneklerine uygun alanlarda farklı kulüpler kurabilirler. İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin sosyal yaşamında önemli bir yere sahip olan kulüpler, öğrencilerin fikirleriyle şekilleniyor ve onların faaliyetleriyle büyüyor.  BİLGİ, vakıf üniversiteleri arasında kulüp çeşitliği konusunda iddialı bir yere sahip.

 

Öğrencilere iş imkanı sunuyor

Tüm lisans ve önlisans öğrencilerini kapsayan ve yarı zamanlı çalışma olanağı sağlayan bu program, öğrencinin bir yandan eğitimini sürdürürken bir yandan da üniversite içindeki çalışma ortamında iş deneyimi kazanması ve bazı harcamalarını karşılayacak bir gelir elde etmesi temeline dayanıyor. Öncelikle ihtiyacı olan öğrenciler için uygulanmakla birlikte olanaklar el verdiği ölçüde diğer öğrencileri de kapsıyor. Programa katılan öğrenciler, üniversitenin bilgisayar-televizyon-fotoğraf laboratuar ve stüdyoları, kütüphane, arşiv, spor salonu, tanıtım, halkla ilişkiler gibi birimlerinde görev yapıyorlar. Eğitimlerini aksatmayacak şekilde çalışan öğrenciye mali desteğin yanı sıra ücretsiz yemek kartı da temin edilir. Bu programa katılan öğrenciler, maddi bir kazanım elde etmenin yanı sıra iş deneyimi edinir, insan ilişkilerini geliştirir ve üreterek kazanmanın tadına varır.

 

Sporda en başarılılar arasında

BİLGİ, kampuslarında basketbol, voleybol, hentbol, salon futbolu ve masa tenisi gibi sporlar ve fitness için gereken altyapıyı sunuyor. Dolapdere Kampusu’nda yarı olimpik kapalı yüzme havuzu, kardiyo cihazları ve ağırlık istasyonlarıyla tüm egzersizlerin yapılabileceği fitness salonu, basketbol sahası, dans salonu ve yoga salonu da bulunuyor. Öğrencilerin her yıl yapılan seçmeler sonunda katılabileceği,  basketbol, voleybol, hentbol, futbol, tenis, kayak, snowboard, eskrim, yüzme, atletizm ve Amerikan futbolu dallarında spor takımları bulunuyor. BİLGİ takımları, Üniversite Sporları Federasyonu’nun da belirttiği üzere vakıf üniversiteleri arasında süper lig seviyesinde faaliyet gösteren, gerek katıldığı takım sayısı gerekse aldığı dereceler açısından en başarılı üniversiteler arasında yer alıyor.

 

BİLGİ Mayfest

Benzerlerinden farklı, yaratıcı, yenilikçi ve sosyal-kültürel birliktelik ile üretken bir ortam sunan BİLGİ Mayfest, her sene yenilenen konsepti ve dinamik yapısı ile pop müzikten klasiğe, dramadan sinemaya, edebiyattan tasarıma, spordan kitle eğlencesine uzanan etkinlikleri ile her yıl Santral Kampüsü’nde gerçekleşiyor. Üniversite fakültelerinin festival için hazırladıkları özel gösteriler, workshoplar, spor köyü ve daha fazlası için öğrenci ve mezunlar her yıl BİLGİ Mayfest’te buluşuyor.

 

Yurt ve Rezidanslar

BİLGİ, öğrencilerine Tophane Yurdu, Tophane Rezidans ve Santral Rezidans’ta farklı oda seçenekleri sunuyor. BİLGİ öğrencileri, 426 kişiye hizmet veren Tophane Yurdu’nda kalabiliyor. Yedi katlı yurt binasında etüt odası, kafeterya, televizyon odası ve çamaşırhanenin yanı sıra her katta mutfak yer alıyor. Öğrenciler, ayrıca, 23 kişi kapasiteli Tophane Rezidans ile 37 kişi kapasiteli Santral Rezidans’ta kalma imkanına da sahipler. Yurt ve rezidanslar ile kampuslar arasında gün boyunca ücretsiz servisler bulunuyor.

 

 

 

 

Powered by Openmedia