Paris’ten iki bistro

Le Baratin ve La Cerisaie Paris’in dokusunu hissedebileceğiniz iki gerçek bistro.

Yurtdışına gittiğimde ziyaret edeceğim restoranların seçimine özen gösteriyorum. Tripadvisor, Zagat’a kullanıcılardan çok yüksek puan  alan restoranlarda  hayal kırıklığı yaşanabiliyor.  Ünlü gurmelerin tavsiyeleri ve Michelin rehberi araştırmalarımda en büyük referanslarım. Bazı mütevazı mekânlar çok güzel yemekler yapsalar da salaş olduklarından Michelin’de yer almayabiliyorlar. Le Baratin’de böyle bir restoran. Michelin yıldızı rekortmeni Şef Joel Robuchon burada yemek yemekten büyük keyif alıyor.

Yazı ve fotoğraflar: Alper Öztoprak

alperingezirehberi.blogspot.com

Paris’in turistlik olmayan bir semtinde yer alan restorana ulaşmanın en kolay yolu metro, zira Le Baratin Pyrénées durağından bir taş atımı mesafesinde. Le Baratin’nin ufak bir restoran, akşam yemeği için aylar öncesinden rezervasyon yaptırmak gerekiyor, internetleri yok, İngilizce bilmiyorlar. 18.30’da Le Baratin’e uğrayıp bir şansımı denemek istiyorum. Mekândan içeri girer girmez Le Baratin’in aksi patronunu görüyorum. Hareketleriyle Ratatouille filmindeki gurmeye benzeyen bu adam aksilikleriyle Paris’e nam salmış. Yer var mı diye sorduğumda ‘Şurada otur, deftere bir bakayım diyor’. Uzun uzun deftere bakıyor, sabırlı bekleyişimin meyvesini bir masa bularak alıyorum.

Başlangıç olarak bıldırcın alıyorum ardından sofraya dana yanak teşrif ediyor.  İlki güzel, ikincisi şahane. Dana yanağın üzeri karamelize olmuş acaba içini kuruttular mı diye düşünüyorum. İçinin sulu kalmasını başarmışlar, rüyalarına girebilecek mükemmellikte bir yemek. Cahors’la da güzel bir sinerji oluşturuyor. Fiyatlarda makul olunca geriye bu lezzet diyarından cüzdanınızı hafifletmeden çıkmanın haklı gururu kalıyor!

Bir başka akşam Montparnasse kulesi yakınlarında La Cerisaie adında küçük bir bistroya konuk oluyorum. Öğünler L’Ardoise denen karatahtada tebeşirle yazılı çünkü her gün  malzeme durumuna göre farklı yemekler pişiriliyor. İki kişinin çalıştığı altı masalı mini bir restoran burası, şef salonun yan bölmesindeki mutfağında yemekleri yaptıkça zili basıyor garson hanım da servis ediyor. Başlangıç olarak aldığım terrine sınıfı geçiyor. Ana yemek olarak sipariş ettiğim işkembeli yemeğine işkembe sevmeyenler bile hayran kalacak düzeyde. Yolunuz Paris’e düşerse ‘Bib Gourmand’ ödülüne sahip La Cerisaie’e gidin, pişman olmazsınız.

Le Baratin: 3 Rue Jouye-Rouve, 75020, Paris

La Cerisaie: 70 Boulevard Edgar Quinet, 75014, Paris

 

 

Powered by Openmedia