Doğu Ekspres macerası!

Son yılların “like garantili” paylaşımı, keyfin ray hali, alternatif yolculuk önerilerinin en tasarruflusu, blog sayfalarının gözdesi… Bugün tekerlerimiz raylardan kayıyor ve memleketin en güzel köşelerinden birine gidiyoruz.

Aracımız Doğu Ekspres, ruhumuz makiniste emanet. Gelin sizinle son günlerde çok konuşulan Doğu Ekspres macerasını mercek altına alalım. Doğu Ekspres hakkında en merak edilenleri sizin için derledik. Yolunuz oralara düşerse, bu notlar hafızanızda olsun!

Bilet almak için acele etmenizde yarar var!

Dakika bir gol bir size kötü haber vermek istemezdik ancak eğer bir tren macerası hayaliniz varsa elinizi çabuk tutmanızda fayda var. Biletler çıktığı gibi tükeniyor. Aslında Doğu Ekspresi tren bileti TCDD web sitesinden 1 ay öncesinden satışa çıkıyor ancak hızlıca tükendiği için karar verdiğiniz anda alsanız iyi edersiniz. Tarihleri takip etmeyi unutmayın!

Yolculuk Ankara’da başlıyor, Kars’ta sona eriyor. 24 saatten biraz daha fazla sürüyor. Kayseri, Sivas, Erzincan, Erzurum gibi güzergahlardan geçiyor ve Kars’a ulaşıyor. Büyük şehirlerde duraklama süresi ortalama 15 dakika kadar. Ara duraklarda da duruyor 5 dakika kadar.

Konaklama seçenekleri

Pulman, örtülü kuşetli, yataklı olmak üzere 3 bölümden oluşuyor. Pulman ile başlayalım. Yataklı vagonlara talebin çok olması nedeniyle sıkça karşılaşılan bir bölüm. Yolculuğu koltukta geçirdiğiniz ve ne yazık ki yataklı alternatifinizin olmadığı bir vagon. 24 saati koltukta geçirmek sizi korkutmasın. Yandaki komşularla kaynaşmak, muhabbet etmek saatlerin daha hızlı geçmesine neden olacaktır. Gelsin börekler, çörekler; bunun da tadı başka!

Örtülü Kuşetli vagonda ise koltuklar yatağa dönüşebiliyor. 4 kişilik koltuklu bölümden oluşan bir kompartıman. Pulmana oranla daha rahat, hiç olmazsa sonradan yatağa dönüşebiliyor. Ancak dezavantajı şu ki eğer 4 kişi değilseniz ve tek seyahat ediyorsanız yol boyunca diğer 3 tanımadığınız kişi ile yolculuk etmek zorunda kalabiliyorsunuz. Gelelim en rahat olanına, yataklı vagon. 2 kişilik kompartıman, ranza tipi yataklardan oluşuyor. Altlı üstlü iki yatak yani. Kompartıman içinde priz, lavabo, mini bir buzdolabı ve masa bulunuyor. Eğer hem komforlu hem de özel hissetmek ve mümkünse çevreden uzak bir yolculuk hayal ediyorsanız o halde burası tam size göre.

Konfor demişken…

Şunu unutmamak gerekir ki trenler son model olmayabilir. Muhtemelen eski ve biraz da yıpranmış bir modele denk gelebilirsiniz. Kuşetli ve yataklı vagonlarda paketlenmiş temiz nevresimler dağıtılıyor. Ancak siz yine de çok lüks bir seyahat beklemeyin tabi. Tuvalet ve hijyen konusunda takıntılıysanız yataklı vagonları tercih etmenizde yarar var diyebiliriz. Valizler için ayrı bir kompartıman bulunmuyor, yanınızda tutmanız gerekli. Dışardaki eksi dereceler sizi korkutmasın, kompartımanların içi sıcacık oluyor. Bu arada trende Wi-fi hizmeti bulunmuyor. Yolculuk boyunca bazı noktalarda internet ve mobil şebeke çekmeyebiliyor.

Yeme içme işleri

Trenin restoranı özel bir işletme tarafından yönetiliyor ve menü zengin; atıştırmalıklar, ızgara çeşitleri, zeytinyağlılar vs. Masa örtüleri tertemiz, yemekler de. Elbette yanınızda da getirebilirsiniz ancak hazır onca güzel manzara varken şöyle özel lezzetlere güzel bir sofrada yemek yemek daha fantastik olabilir. Restoranda kredi kartı geçiyor fakat bazen küçük şebeke sorunlarında çalışmayabiliyor siz yine de yanınızda nakit bulundurmayı ihmal etmeyin.

Ve manzara!

Geldik Instagram’ın olmazsa olmazına… Birbirinden güzel manzaraları yakalamak için sabah 6:30 civarında uyanmanız iyi olacaktır. Gün doğumunun denk geldiği saatler tam olarak bu sular. Trenin arka tarafları fotoğraf çekimi için ideal. Karlarla örtülü doğa manzarasını çekmek için uykudan biraz feragat etmekte yarar var.

Yanınıza bunları almayı unutmayın!

  • Nevresimler temiz olsa da içime sinmez derseniz yanınıza yedek nevresim takımı alabilirsiniz.
  • Kompartımanlar aşırı sıcak olabiliyor. Bu nedenle valizinize birkaç yedek t-shirt ya da ince bir şey almanızda yarar var.
  • Islak mendil, kuru mendil, kağıt havlu gibi detaylar trende olsa da siz yine de yedek bir şeyler alın yanınıza ne olur ne olmaz…
  • Eğer efsane kar manzarasına karşı bir keyif çayı içmek isterseniz yanınıza su ısıtıcı da alabilirsiniz. Karton bardak gibi detayları da unutmayın tabi.
  • Kompartımanlarda priz var ancak yine de yedek olsun isterseniz 3’lü bir priz alıp birden fazla cihaz için faydalanabilirsiniz.
Powered by Openmedia