Yeni nesil robotlar

Teknoloji hayatımızı kolaylaştırmaya devam ediyor. Geliştirilen akıllı robotlar artık sadece ev işlerine yardımcı olmakla kalmıyor ilaçlarımızı getiriyor, düştüğümüzde yakınlarımızı arayıp haber veriyor, çocuklarımıza masal okuyup onlarla dans ediyor. İşte yeni nesil robotların yüz akı: Pillo, Zenbo, Ciros ve SpotMini ve Octobot.

Robotlar şimdiden pek çok alanda nitelikli işçi olarak insanoğlunun en büyük destekçisi, hatta bu durum bazılarını  insanlığın  geleceğine dair endişelendirse de, dürüst olalım, birkaç bin dolara tüm evin temizliğini yapan, çocuğu oyalayıp, anne-babalarımıza göz kulak olan bir asistana kim hayır diyebilir?

Pillo

İnsan sağlığında çoğu zaman hayati öneme sahip olan ilaçların yaygın kullanım şekli olan hapların takibi artık Pillo ile çok daha kolay ve pratik. Pillo evde yaşayan kişileri seslerinden ve yüzlerinden tanıyarak herkesin kullanması gereken ilacı ve saat aralığını kaydediyor. Haznesinde 250’ye kadar hap saklayabilen Pillo ilaç miktarında azalma olduğunda ilacı kullanan kişiyi uyarıyor. Sağlıklı yaşam konusunda da tavsiyelerde bulunabilen Pillo giyilebilir teknoloji ürünleri ve akıllı telefonlarla bluetooth ve WiFi üzerinden bağlantı kurabiliyor ve sizin için bir profil oluşturuyor.

Kamerası ve çok yönlü mikrofonları sayesinde  doktorunuzla  bağlantı kurabilmenize olanak sağlayan bu teknoloji harikası robotun şuan için belirlenen ön satış fiyatı 299$. Pillo sağlık teknolojileri konusunda çok önemli bir mihenk taşı olma niteliğini  taşıyor.

Zenbo

Asus tarafından tanıtımı yapılan Zenbo akıllı ev konseptine tam uyumlu. Sesli komutları algılayabiliyor ve üzerinde dokunmatik bir kontrol paneli  bulunduruyor.  Evinizdeki ışık, klima, perde, televizyon gibi cihazlara bağlanıp, onları açıp kapatabiliyor veya evinizin önündeki kameradan aldığı görüntüleri size yansıtabiliyor. Kapınızı kimin çaldığını gösterebiliyor ve komut verirseniz kapıyı açabiliyor. Sahip olduğu hatırlatma uygulaması sayesinde, ilaç saatlerinizi ve doktor randevularınızı bildirebiliyor. Yaşlıların kaza veya sağlık sorunları nedeniyle düşmesi durumunda  yakınlarına  fotoğraf gönderme, hatta video bağlantısı kurma gibi yetenekleriyle bizleri kendine hayran bırakan Zenbo ile tüm bunların yanı sıra video izlenebiliyor. Asus, çocukları ve ebeveynleri de es geçmemiş. Akıllı robot, çocuklara çizgi film izletebiliyor, onlara hikaye okuyup onlarla birlikte dans edebiliyor. Zenbo, selfie çubuğu olarak kullanılabiliyor.  Mutfakta  hands-free bir yardımcı. Öğrenmek istediğiniz tarifleri internet aracılığıyla buluyor ve sesli bir şekilde size iletiyor. Zenbo üzerinden alışveriş yapılabiliyor. Asus, belirlenen perakende satış fiyatı 599$ olan Zenbo’nun satış tarihine dair bir bilgi vermedi.

Ciros

Ciros, ev işlerinde yardımcı olması için üretilmiş. Örneğin Ciros, verdiğiniz  komutlar  doğrultusunda ortalama 5 dakikada size güzel bir salata hazırlayabiliyor. Hatta salatanın sosunu dahi kendisi yapıyor ya da isteğinize göre kıyafetlerinizi toparlayıp, eşyaları  yerlerine yerleştirebiliyor.  Ciros’un  bunları yapmasını  sağlayan  yeteneğinin arkasında, yapay beyninde bulunan stereoskopik kameralar ve üç boyutlu ışık alıcısı yatıyor. Bu sayede etrafını ve objeleri tarayan Ciros, yiyecek, kıyafet ya da eşya gibi şeyleri tanıyabiliyor. Ses tanıma sistemi sayesinde de verilen komutları yerine getiriyor.

SpotMini

Google’ın çatı şirketi Alphabet’in sahibi olduğu Boston Dynamics, ilginç robotlar yapmaya devam ediyor. Alphabet tarafından satılması gündemde olan şirket, BigDog ve diğer etkileyici makinelerinin yanına bir yenisini daha ekledi ve SpotMini robotunun  tamamen  elektrikli, küçük versiyonunu tanıttı. Boynunun esnek yapısı sayesinde SpotMini, son derece işlevsel. Derinlik algılayabilen kameraları,  navigasyonu,  jiroskobu ve onlarca sensörü bulunan SpotMini bulaşık makinesine bardak bile yerleştirebiliyor.  Tamamen  elektrikle çalışan robot diğer modellere nazaran da oldukça sessiz. Evcil hayvan teması ile üretilen bu robot sadece 30 kg ağırlığa sahip ve kaza benzer bir kafası var. Bu kafası sayesinde nesneleri tutabiliyor ve taşıyabiliyor. Oldukça başarılı bir dengesi bulunan robot müdahalelere karşı direnebiliyor ve ayakta kalmayı başarıyor.

Octobot

Resimde adeta yeni tasarım bir bilgisayar mouse’ı gibi görünen bu rengarenk ahtapot Harvard Üniversitesi  mühendisleri  tarafından üretilen dünyanın ilk yumuşak dokulu robotu. Tamamen otonom olan bu robot sadece 7 santimetre uzunluğunda.  “Octobot”un birleşenleri, yakıt deposu da dahil olmak üzere, tamamen 3D yazıcı ile üretildi. Robotun asıl önemi kendi başına hareket edebilme yeteneği. Octobot, şu anda sadece bir SD kart boyutunda ve sadece kollarını hareket ettirebiliyor. Ancak ekip, gerçek bir ahtapot gibi yüzebilen bir robot üretmeyi planlıyor. Octobot’un bir diğer önemli özelliği de daha karmaşık tasarımlar için temel anlamına geliyor oluşu.

 

Powered by Openmedia