40 mağaza, bin 200 satış noktasını denetliyor

Ozan sönmez / Uluslararası Finans-2000 / Dünya Uluslararası Kuyumculuk- Denetleme&Bütçe Direktörü

Gülaylar group’a bağlı kuyumuluk grubunun tüm işleyişi, üretimden son satışa kadar her kademeyi denetliyor, 100 milyon dolarlık bütçeyi kontrol ediyor.

Anadolu Üniversitesi Sosyoloji Bölümü 3. sınıfta okurken, 1996 yılının Temmuz ayında Tempo dergisinin kapağındaki ilan dikkatini çeker. Bu ilanda İstanbul’un ilk özel üniversitelerinin tanıtılmaktadır. Bu ilanı gören Ozan, üniversite eğitimi süresince yakın çevresinin okuduğu bölüm ile ilgili olumsuz yaklaşımları sonunda yeni bir üniversite arayışına girer. Annesinin ortağı Serpil Pekkan ve Semra Özal’ın da etkisi ile BİLGİ’yi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nü tercih eder. Tüm bu gelişmeler sonunda Ozan,  finans sektörünü ile buluşur.

Mezuniyet öncesi çalışma hayatının bir nevi başlangıç ve gerçeklerle yüz yüze gelmek olduğunu düşünen Ozan, üniversitedeyken ilk olarak Mc Donald’s da daha sonra iki yıl BİLGİ’nin Çalışan Öğrenciler Programı’nda çalışır. BİLGİ’nin öğrencilerine kattığı en önemli özelliğin, teoride öğretilenleri pratikte kullanabilme becerisi kazandırmak olduğunu ifade eden Ozan, halen BİLGİ’de Uluslararası Yüksek Lisans (MSc) tez öğrencisi. Üniversite eğitiminin iş hayatında önünde bir ışık olduğunu belirten Ozan, üniversiteden mezun olmadan önce profesyonel iş hayatına atılır.

Farklı sektörlerde çalıştı

1996-1998 yılları arasında Base Com Bilişim firmasında network uzmanlığı işinde çalıştıktan sonra, 1998-1999 yılları arasında Koç Allianz’da müşteri temsilciliği yapan Ozan, 1999-2001 yılları arasında ise Saat & Saat firmasında finans müdürlüğü görevini yürütür. 2002-2003 yılında askerlik görevimi tamamlayarak 2003 yılı Haziran ayında Dünya Uluslararası Kuyumculuk’taki görevine başlar. Aynı yıl finans müdürü yardımcılığı görevine getirilir. 2006 yılı Eylül ayında evlenen Ozan’ın 2008 yılı Nisan ayında kızı dünyaya gelir. 2008 yılı Ağustos ayında finansman müdürü ve 2012 yılı Ağustos ayında denetleme&bütçe direktörü olduğu Dünya Uluslararası Kuyumculuk San. Tic. AŞ’de kuyumculuk grubunun tüm finans işlerinden sorumlu olur.

Burada; Gülaylar Group bünyesindeki kuyumculuk grubunun tüm işleyişinin, üretimden son satışa kadar her kademesinin denetlenmesi, oluşturulan bütçelerin kontrolü ve raporlanması Ozan’ın sorumluluğu altında. Hali hazırda 40 perakende satış mağazası ve bin 200 satış noktası onun tarafında denetleniyor. Bugün yaklaşık 100 milyon USD’lik büyüklük, Ozan tarafından yönetiliyor.

Denetleme ve raporlamada gelişti

“İlginçtir ben aslında mesleği ile ters bir kişilik yapısına sahibim. Bugüne kadar yapılan tüm kişilik ve duygu testlerinde benim aslında bir tiyatro sanatçısı olmam gerektiği sonucu çıksa da finans dünyası her zaman farklı bir bakış açısı sunmuştur bana” diyen Ozan, mesleğin her şeyden önce sürekli güncel, sürekli dinamik ve takip isteyen bir meslek olduğunu düşünüyor. Bu bakış açısı ile denetleme ve raporlama konularında kendini geliştirerek uzmanlaşmaya çalışan Ozan, halen IIA (Uluslararası İç Denetim Enstitüsü), CFSA (Certificated Financial Services Auditor) sertifikalı finansal hizmetler denetçisi olmak için sınavlara hazırlanıyor. Bu sınavı geçebilirse CIA (Certificated Internal Auditor) sertifikalı iç denetçi sınavına katılmayı planlıyor.

Bugüne kadar hayata geçirdiği en önemli proje ile ilgili bilgi veren Ozan, “2006-2007 yılları arasında bünyemizde bir Kurumsal Kaynak Planlaması (ERP) temeli oluşturarak MS Axapta ERP sistemini hayata geçirdik. Türkiye ve dünyada bir ilk olarak kuyumculuk sektörüne özel bir ERP programını başarı ile yürütüyoruz” diyor. Ayrıca sektöre özel pırlanta ürünlerde ÖTV uygulamasına ilişkin hesaplama ve uygulama örneklerinin, İstanbul Kuyumcular Odası ve İstanbul Defterdarlığı nezdinde kabul gördüğünü söylüyor.

Yüksek lisans ile birlikte akademik çalışmalara daha da ağırlık vermek isteyen Ozan, ilerde iç denetçi (CIA) olabilirse eğitimci olarak kariyerine devam etmek istiyor. Çok yoğun çalıştığını, hafta sonları sadece pazar gününü kendine ayırabildiğini dile getiren Ozan, o günü de eşi ve kızıyla geçiriyor. Hobi olarak, bass gitar çalmaktan çok büyük keyif alıyor. Ama en son yaklaşık 1.5 yıl önce zaman ayırıp çalabildiğini belirtiyor

Powered by Openmedia