ERP yazılımlarının finansal modüllerini uyarlıyor

Ahmet Emre Çağatay / Ekonomi 2002 / Barem Research-Finans Direktörü

ERP sistemlerinin iyileştirilmesi, masraf merkezlerinin oluşturulması, operasyonel raporların hazırlanıp sunulması, ik süreçlerinin iyileştirilmesinde aktif rol alıyor.

Üniversite yıllarında finans alanında çalışmaya karar verir. Hatta ilk işyeri olan Arthur Andersen’i öğrencilik yıllarında ders kitaplarından ve gittiği seminerlerden tanır ve mesleğe Auditor olarak başlayıp finansal denetim prensiplerini öğrenerek kendini geliştirmeyi hedefler. Arthur Andersen’in BİLGİ’den işe aldığı ilk kişi olarak bu hedefini gerçekleştirir. Üniversitede aldığı eğitim analitik bakış açısı kazanmasına neden olur ve bu bakış açısı sayesinde iş hayatında karşılaştığı türlü sorunlara çözüm önerileri getirerek bu sorunların üstesinden gelir. Üniversiteden sonra yine BİLGİ’de işletme yüksek lisansını tamamlayan Emre, BİLGİ’de akademik kadro ve iş hayatından tecrübeli yöneticilerin ders vermesinin bu programı oldukça faydalı hale getirdiğini söylüyor. “Metehan Sekban hocamızın yüksek lisans programına çok önemli katkıları olduğunu düşünüyorum” diyen Emre, University of Portsmouth Ekonomi bölümünden 1999, BİLGİ Ekonomi bölümünden 2002 yılında mezun olmadan önce 1998 yılında özel bir firmada kısa bir staj yapar. Daha önce de 1993 yılında Ziya Kalkavan Anadolu Denizcilik Meslek Lisesi Gemi Makinaları bölümünde son sınıfta Şehir Hatları İşletmeleri’nde bir sene zorunlu staj gören Emre, iş hayatına başlamadan önce mutlaka staj yapılmasını tavsiye ediyor.

ERP danışmanı olmaya karar verir

Üniversite eğitimi sırasında 1999-2002 yılları arasında Arthur Andersen Firmasının Business Process Outsourcing departmanında çalışan Emre, BİLGİ’den mezun olduktan sonra 2002-2004 yılları arasında HC Trading B.V. firmasında grup finansal kontrolör yardımcılığı görevini yürütür. 2004-2005 yılları arasında kariyeri açısında kritik bir karar alarak ERP danışmanı olmaya karar veren Emre, Microsoft Türkiye’nin çözüm ortaklarından Opera Technology firmasında ERP finans danışmanı olarak işe başlar.

2005-2008 yılları arasında T-Systems (Deutsche Telekom) firmasının Entegre Sistemler Hizmeti Departmanı’nda iş danışmanı olarak görev alır. Bu firmada Uluslararası Daimler-Chrysler Bayi Projesi’nin Türkiye bacağında çalışır. 2007 yılı Mart döneminde kısa dönem askerlik hizmeti için bu firmada çalışmaya ara verir. Askerlik dönüşü tekrar bir sene kadar bu firmada çalışır.

2009’da Barem’de işe başladı

2008-2009 yılları arasında Samko AŞ firmasında ERP Proje Yöneticisi ve Finansal Kontrolör olarak çalışan Emre, firmanın Dubai ve Katar grup firmalarında Microsoft Navision ürünün finansal modüllerinin uygulanması konusunda destek vererek kullanıcı eğitimleri verir. 2009 yılı Nisan ayından itibaren Barem Research Pazar Araştırma firmasında finans direktörü olarak görev alan Emre, burada ERP sisteminin iyileştirilmesi, masraf merkezlerinin oluşturulması, operasyonel raporların hazırlanması ve sunumu, insan kaynakları süreçlerinin iyileştirilmesi, Balance Score Card’ların kurum stratejileri ile paralel olarak oluşturulması ve iyileştirilmesi alanlarında aktif rol alır. EFQM (European Foundation of Quality Management) Mükemmellik Modeli kapsamında 2010 yılında Başarı ödülü ile ödüllendirilen Barem Research firmasında, modelin liderlik, insan kaynakları, finansal yönetim kısımlarının değerlendirmeye tutularak ödülün alınmasında rol oynar.

Mesleğinde uluslararası raporlama standartları, mali tablo analizi, finansal süreçlerin analiz edilmesi ve ERP yazılımlarının finansal modüllerinin uyarlanması konusunda uzmanlaşan Emre, halen şirketin finansal denetim, mali ve operasyonel raporların oluşturulması ve üst yönetime sunumu, banka ve finansal kuruluşlar ile ilişkiler, bütçeleme, finansal yatırımlar, vergi yönetimi, sözleşme yönetimi, insan kaynakları süreçleri ve yönetimi konularından sorumlu.

2010 yılında başarı ödülü aldığı EFQM (European Foundation of Quality Management) Mükemmellik Modeli’nden aldığı ilhamla kendi kariyeri için mükemmellik yolculuğunda sürdürülebilir kaliteyi sağlamayı ve çalıştığı kurumlara değer katan projeleri gerçekleştirmeyi hedefleyen Emre, iş dışında bilim kurgu, mitoloji, tarih, psikoloji ve kişisel gelişim kitaplarını okumaktan keyif alıyor. Finansal makaleleri takip ediyor. Zamanı oldukça kişisel gelişim seminerlerine, doğa gezilerine katılıyor.

Powered by Openmedia