Önceliği, şirketin büyümesinde rol almak

Fulya Kayacık / İşletme 2000 / KUTES Döküm Madencilik Finansman Müdürü

Şirketin sağlam finansman yapısına sahip olması ve her zaman yatırım yapabilmesi için çalışıyor. Şirketle birlikte gelişerek kariyerinde ilerlemeyi hedefliyor.

Üniversitede okurken çalışan Fulya, boş zamanlarında lise öğrencilerine matematik dersleri verir. 1998 yılının yazında EPİT Proje Tasarım İnşaat Yönetim Gelişim’in İş Geliştirme Departmanı’nda, 1999 yılının yazında ise Arçelik’in Reklam Departmanı’nda staj yapar. Mezuniyet öncesi gerçekleştirdiği bu çalışmaların iş hayatını tanıma yönünde çok faydalı olduğunu düşünen Fulya, üniversitede kendilerine çok güçlü bir altyapı kazandırıldığını, disiplinli ve detaycı olmanın öğretildiğini, problem çözme yeteneklerinin geliştirildiğini dile getiriyor. Fulya, “Neticede, üniversitede aldığımız eğitimin bize verdiği formasyon iş hayatındaki tarzımı şekillendirdi” diyor.

İlk önce reklamcılıkta çalıştı

BİLGİ’nin ve University of Portsmouth’un İşletme bölümünden eş zamanlı mezun olduktan sonra, G&Partner Reklam Danışmanlık’ta müşteri ilişkileri temsilcisi olarak çalışma hayatına adım atar. Burada belirli müşterilerin şirket nezdindeki ana kontakt noktası olarak, iş akışlarını yönetir. 2001 Temmuz ayında evlendikten sonra 2001 Eylül ayında eşinin yurtdışında çalışması sebebiyle G&Partner’daki görevinden istifa eder ve eşinin yanına gider. Ardından, üniversitede staj yaptığı EPİT Proje’nin Polonya’daki kardeş şirketi EPİT Polska’nın muhasebe ve finansman departmanında uzman olarak çalışmaya başlar. Finans alanına da bu işle birlikte adım atar. Eşinin de finans alanında çalışması ve karakterinin bu alanda çalışmaya daha müsait olduğuna inanmasından dolayı bu yönde bir karar alır.

O dönem EPİT Polska’da şirketin ihtiyacı olan hammadde, malzeme, demirbaş, sarf malzemelerinin vb. satın almasını gerçekleştirir, iç ve dış muhasebe arasındaki evrak akışının düzenli olmasını sağlar, şirketin haftalık, aylık, yıllık gelir-gider, borç-alacak tablolarını hazırlar ve bu konuda üst yönetimi bilgilendirir, banka işlemlerini gerçekleştirir. 2004 yılı Kasım ayında buradan ayrılır ve eşiyle birlikte yurda geri döner. 2006 yılı Mayıs ayında oğlu dünyaya gelir. 2007 yılı Ocak ayında KUTES Döküm Madencilik AŞ’deki görevine başlayarak ara verdiği çalışma hayatına geri döner.

Kurumsal finansta uzmanlaştı

Halen finansman müdürü olarak çalıştığı KUTES Döküm Madencilik’te ödeme ve tahsilat programlarını yapmak, vergi, SGK, banka işlemlerini takip etmek, şirket finansman politikalarının uygulanmasını sağlamak, iş faaliyetlerinin geçerli talimatlara, stratejilere, iş programlarına, prosedürlere & anlaşmalara ve ayrıca halihazırdaki bütçelere uygun olarak gerçekleştirmek, işlerin ilerlemesinin belirlenmiş hedefler doğrultusunda gerçekleşmesi için ilerleme takibi, denetleme yapmak ve sorunları çözmekten sorumlu.

Meslekte, işletmecilik çerçevesinde şirketlerin iş geliştirme, reklam, muhasebe ve finansman departmanlarında çeşitli görevler alır ama özellikle kurumsal finansman yönetimi alanında uzmanlaşır. Detaycı, takipçi ve organize olmayı seven karakteri nedeniyle bu alanda çalışmaya daha müsait olduğuna inanır ve bu alanda uzmanlaşma karar alır.

Yurtiçi ve yurtdışı otomotiv, tarım, inşaat, makine, vana, pompa ve hidrolik sistemleri endüstrilerinde faaliyet gösteren firmalara yüksek kalitede yüzde 60 pik ve yüzde 40 sfero döküm parçaları üreten şirketin yıllık döküm kapasitesinin arttırılması, ürün derecelerinin ve üretim hattının geliştirilmesi, yatırım projelerinin finansmanı gibi projelere katkı veren Fulya’nın en büyük önceliği şirketin gelişimi ve büyümesinde rol almak. Şirketin sağlam finansman yapısına sahip olarak, her zaman yatırım yapmaya imkanı olması yönündeki çalışmalara katkı vererek şirketle birlikte kariyerini de ilerletmeyi hedefliyor.

Finansman alanında başarılı olmak için detaycı, takipçi ve organize olmayı seven bir karaktere sahip olmak gerektiğine inanan Fulya, ayrıca şirket içi ve şirket dışı iş ilişkilerinin yönetimine verilen önemin kişilerin iş başarılarını direkt olarak etkilediğini düşünüyor.

İş dışındaki zamanının önemli bir bölümünü oğluna ayırıyor. Kalan zamanlarda ise spor yapmaktan (fitness, pilates, kayak) ve kitap okumaktan keyif alıyorum.

Powered by Openmedia