600 milyon TL’lik fonu Mehmet yönetiyor

Mehmet Sami Oğuz / Ekonomi-2005 / AvivaSA Emeklilik ve Hayat Takım Yöneticisi

Avivasa portföyünde yer alan ve alacak olan tüm kurumsal müşterilere satış ve satış sonrası hizmet, yönetim onun sorumluluğunda.

Mezun olduktan sonra kısa dönem askerlik yapar, 2006 Haziran’da geri döner. Aviva Hayat ve Emeklilik AŞ’de üç aylık bir eğitimden sonra direkt satış direk satış ve finansal danışman olarak çalışmaya başlar. Yaklaşık iki yıl çalıştığı bu görevinde, piyasalar, müşteri ilişkisi ve yönetimi, satış teknikleri alanında çok ciddi tecrübe edinir. “Aviva ailesi benim için tam bir eğitim kurumu oldu” diyen Mehmet, bu dönemde birçok kez bölge ve Türkiye çapında derecelere sahip olur.

2007 yılının Ekim ayında şirketin Sabancı Holding ile yüzde 50 ortaklığa gitmesi, Sabancı Holding’de çalışmak her zaman hayallerini süsleyen Mehmet için bir fırsat yaratır. Kısa bir birleşme sürecinden sonra 2007 yılında artık AvivaSA çalışanı olur. 2008’in Haziran ayına kadar finansal danışmanlık görevine devam eden Mehmet, ardından kurumsal satış departmanına geçer. 2008 yılı Haziran ayı itibarıyla bu departmanda önce kurumsal projeler danışmanı sonra kıdemli kurumsal projeler danışmanı olarak görev yapar. Bu sürede sektördeki dengeleri değiştirecek bir başarıya imza atar, şirket ve sektör için önemli markaları şirkete katar. Sektörün gelişimi için önemli olan vakıf ve sandıkların bireysel emeklilik sistemine aktarımını ilk yapan kişilerden biri olur.

Lider departmanın başında

Halen yaklaşık 600 milyon TL’lik büyüklüğe sahip fonu yöneten sektörün lider departmanında yönetici olarak görev yapan Mehmet, kurumsal segment müşterilere, vakıf-sandık ve yabancı kurumların çalışanlarına sundukları ek fayda paketlerine özel hayat ve emeklilik ürünleri pazarlaması, işveren yani sponsor kuruluş katkılı ya da ihtiyari ödemeli planların satış-pazarlamasıyla ilgili çalışmalar yürütüyor. Yönettiği 7 kişilik uzman kadro ile birlikte yerli ve yabancı kurumsal firmaların çalışanlarına sundukları ek fayda paketleri ve finansal çözümler oluşturma, iş ortakları, broker ve acentelerin faaliyetlerinin yönetilmesi, şirketin portföyünde bulunan emeklilik ve hayat müşterinin devamlılığını, memnuniyetini sağlama ve ihtiyaçlarını belirleyip çözüm yaratmak anlamında uzmanlaşmış durumda.

Pek çok projeye imza attı

Her yıl şirket içi ve dışı eğitimler de alan Mehmet, bireysel emeklilik sistemi ve hayat sigortası satışı branşında, 2006 yılı itibarıyla birçok projeye imza atar. Türkiye’nin ilk vakıf sandık aktarım projesi olan TUDAV projesinde yer alır, Turkcell iştiraklerinin emeklilik planlarının AvivaSA’ya geçiş projesinde proje yöneticisi olarak görev alır. Satış ve satış sonrası süreçlerinin organizasyonunu sağlar. Bireysel emeklilik sektörü için çok önemli bir proje olan Türkiye Noterler Birliği Vakıf’ına ait yaklaşık 600 milyon değerindeki emeklilik fonlarının aktarım ihalesinde şirket adına proje yöneticisi olarak çalışır. Proje kapsamında şirketin 14 bölgesinde bulunan saha ekiplerine eğitimlerin verilmesini, kullanılacak doküman, afiş, broşür ve mailinglerin hazırlanmasına kadar tüm işlemlerinin organizasyonunu yapar. Anadolu Endüstri Holding’e bağlı 37 iştirakin emeklilik fonlarının AvivaSA’ya tranferi işlemlerinde proje yöneticisi olarak, Toyota Otomotiv’in çalışanlarına ek menfaat olarak sunduğu işveren katkılı emeklilik fonlarının şirkete devrine ilişkin projenin proje yönetici olarak, İsdemir Vakfı’na ilişkin emeklilik fonlarının aktarım projesinin yönetiminde görev alır, satış ve satış sonrası süreçlerinin organizasyonunu sağlar.

Halen ihalesi devam eden sektörün fon büyüklüğünün yüzde 20’sinden fazlasına sahip bir kuruluşun emeklilik fonlarının aktarımı ihalesinde proje yöneticisi olarak çalışan Mehmet, ayrıca AvivaSA portföyünde yer alan ve alacak tüm kurumsal müşterilere satış ve satış sonrası hizmet ve yönetim ve müşteri sahipliği ile ilgileniyor.

2008-2012 yılları arasında şirkete verdiği katkı nedeniyle, 9 kategoride ödül alan Mehmet, ayrıca yabancı menşeyli bir kurumun emeklilik fonlarının Türkiye’ye getirilmesi projesinde proje lideri olarak görev alıyor, kendine bağlı çalışanların yetişmesi ve eğitim süreçlerine destek veriyor. İlerde şirketlere ek fayda paketleri ve sigortacılık alanında danışmanlık veren profesyonel bir danışman olmayı hedefleyen Mehmet, seyahat etmek, fitness-dalış yapmaktan hoşlanıyor. Lisanslı basketbolcu olan Mehmet şirketin basketbol takımında oynuyor, amatör denizcilik ve yelkencilik yapıyor.

Powered by Openmedia