Alman aydınlatma üreticisinin bütçesinden sorumlu

Yasemin Tek / Bilgisayar Bilimleri-2009 / OSRAM Aydınlatma Controlling Specialist

Osram Aydınlatma’da bütçeleme, raporlama çalışmaları yapıyor, şirket içi riski azaltacak iç kontrolle ilgili sorumluluklarını yerine getiriyor.

 

“Maalesef ülkemiz şartlarında insanların çalışmak istediği sektörü seçebilecek kadar özgürlüğü ve şansı olmadığı halde, teknoloji ve elektronik, kişisel ilgi alanıma girdiği için bu sektörde çalışmak beni memnun ediyor” diye konuşan Yasemin, şu an çalıştığı şirketin sektörün lider firmalarından olmasının da bu alanda çalışmayı tercih etmesinin diğer kuvvetli sebebi olduğunu dile getiriyor.

Üniversitede okurken ders programının yoğunluğu nedeniyle herhangi bir yerde çalışma fırsatı bulamayan Yasemin, 2009 yılında Microsoft’un düzenlediği proje yarışmasına katılır. Onun tasarladığı proje en iyi ve en yaratıcı proje seçilir ve bu sayede Microsoft Türkiye’de iki ay staj yapma imkanı bulur. İş hayatına dair ilk deneyimini Microsoft’ta edinmesinin kendisi global ve büyük düşünmeye yönlendirdiğini belirten Yasemin, bu stajın uzun vadeli hedeflerinin ve onlara ulaşmak için motivasyonunun oluşmasında büyük katkıda bulunduğunu söylüyor.

Bilgisayar bilimleri üzerine aldığı eğitimin ise, sistematik ve pratik bir düşünce yapısı edinmesini sağladığını ifade eden Yasemin, spesifik bir durumla kısıtlanmayacak herhangi bir problemle ilgili soyut düşünebilme becerisini de edinmesinde lisans eğitiminin katkısının çok fazla olduğunu vurguluyor. Şu an aldığı İşletme Yönetimi yüksek lisans eğitiminin ise, lisanstan farklı olarak daha somut ve canlı, günlük iş hayatında deneyimleyebileceği ve uygulayabileceği birçok bilgiyi kendisine sunduğunu düşünüyor.

 

Siteco Aydınlatma’da çalıştı

Üniversiteden mezun olduktan sonra Temmuz ayından Eylül ayına kadar Microsoft Türkiye’de yaptığı stajın ardından, Kasım ayında Alman Siteco Aydınlatma firmasının satış departmanında Satış Destek Sorumlusu olarak göreve başlayan Yasemin, bu görevine 2012 yılı Aralık ayına kadar devam eder. OSRAM’ın Siteco’yu globalde satın almasının ardından, 2013 yılı Ocak ayında OSRAM Aydınlatma’da çalışmaya başlar, 2013 yılı Ekim ayına kadar Müşteri Hizmetleri departmanında görevini sürdürür.

Ekim ayından itibaren Alman aydınlatma üreticisi OSRAM Aydınlatma’da Controlling Specialist olarak çalışmaya başlayan Yasemin, bütçeleme ve raporlama çalışmalarının yapıldığı Controlling departmanında, şirket mevzuatı ile şirket içi riski azaltacak iç kontrol ile ilgili sorumluluklarını yerine getiriyor. Şirketin merkezi Almanya olduğu için raporlama standartlarının her global şirkette olduğu gibi çok detaylı ve üst düzeyde olduğunu söyleyen Yasemin, “Satış ve gelir tablosu tahminlerinin yanı sıra gerçekleşen rakamları da çok detaylı şekilde ve IFRS’e uygun aylık olarak merkezimize raporluyorum. Bunun yanı sıra, ICC sisteminde de ödemeleri ve mutabakatları takip ediyorum. Tedarikçi kontrolleri ve satıcı bazında deklare edilen günlük satış raporlarını da yapıyorum” diyerek işiyle ilgili bilgi veriyor.

 

IFRS alanında uzmanlaştı

Globalleşme ve uluslararası anapara hareketlerinin takibinin ortak bir finansal raporlama sistemine ihtiyaç duyması sonucunda oluşturulan International Finance Reporting Standards (IFRS) alanında uzmanlaşan Yasemin, riayet etmek zorunda oldukları bu standartların yaptığı işte önemli bir rol oynadığını vurguluyor. Bugüne kadar bu alanda gerçekleştirdiği projeler hakkında da bilgi veren Yasemin, şunları söylüyor: “Global CRM sisteminin, ülkemiz sistemine entegrasyon projesi sorumluluklarımdandı. Projenin başında belirlenen gereksinimlerden, yapılan testlere ve sistemin aktif olarak kullanıma geçmesine kadar olan süreçlerin ve planlamanın belirlenmesi konusunda aktif rol oynadım.”

İlerde lisans eğitimi ile yüksek lisans eğitimini sentezleyerek iyi bir işletme sahibi olmayı hedefleyen Yasemin, yazı yazmaktan çok keyif aldığı için, beş senedir kendine ait kişisel bir bloğu var. Boş zamanlarında, kişisel veya toplumsal olaylarla ilgili yazılarını, bloğunda okuyucularla paylaşmayı seviyor. Deniz kenarında kitap okumaktan keyif alıyor.

 

Powered by Openmedia