Arçelik’in Ortadoğu satışlarını yapıyor

Deniz Sert / Halkla İlişkiler-2007 / Arçelik Ortadoğu Müşteri Temsilcisi

Uluslararası Satış Bölümü’nde çalışan Deniz, Arçelik’in ürettiği beyaz eşya ve elektronik eşyaların Ortadoğu’ya satışlarından sorumlu.

 

Elektronik alanıyla tesadüfen çalışmaya başladığı Arçelik sayesinde tanışan Deniz, üniversite üçüncü sınıftayken Acıbadem Hastanesi Genel Müdürlüğü binasında kurumsal iletişim bölümünde üç ay staj yaparak, çalışma hayatını yakından görme fırsatı bulur. Staj yaptığı bölümde broşür ve anketler hazırlayan Deniz, bu alanla üniversitede eğitimini aldığı bölümün örtüştüğünü belirterek, “Çalışma hayatına atıldıktan sonra, staj yapmış olmanın faydalarını çok gördüm. En azından kurumsal bir alanda nasıl bir ortam olduğunu önceden görmüş olma fırsatı yakaladım” diye konuşuyor.

Üniversitede aldığı halkla ilişkiler eğitiminin de iş hayatında oldukça faydasını gördüğünü belirten Deniz, “Yaptığımız iş her ne kadar satış alanında olsa da müşterilerle sürekli diyalog halindeyiz. O yüzden insan ilişkilerini, hitap etmeyi, plan ve program yapabilmeyi, BİLGİ’de eğitimini aldığım halkla ilişkiler bölümü sayesinde öğrendim” diyerek, eğitiminin iş hayatına olan faydalarından söz ediyor.

 

Arçelik’te stajyer olarak çalıştı

Bugün Uluslararası Satış Bölümü’nde Ortadoğu Müşteri Temsilcisi olarak görev aldığı Arçelik’te üniversiteden mezun olduktan hemen sonra stajyer olarak çalışmaya başlayan Deniz, burada altı ay staj yaptıktan sonra kadroya alınır. “Çok severek ve isteyerek gittiğim bu işi kaçırmak istemedim” diyerek Arçelik’te çalışma hikayesini anlatan Deniz, bugün Arçelik’te beyaz eşya ve elektronik eşya satışlarından sorumlu. Dünyanın her yerine bir Türk markasını göndermenin onur ve gurur verici bir şey olduğunu ifade eden Deniz, 2007 yılı Aralık ayından beridir çalıştığı Arçelik’teki görevine bugün de satış alanında devam ediyor.

“Çalıştığım bölüm satın alma ancak üniversitede eğitimini aldığım halkla ilişkiler bölümüyle paralel bir alan” diyen Deniz, Arçelik’te çalıştığı yıllarda satış alanında farklı bölgelerde sorumluluklar alır. 2007-2009 yılları arasında Türki Cumhuriyetleri ve Baltıkları kapsayan CIS bölgesinde çalışan Deniz, 2010-2012 yılları arasında Ortadoğu ve Körfez bölgesinde çalıştıktan sonra, 2012 yılından bu yana sadece Ortadoğu bölgesinden sorumlu olarak çalışmayı sürdürüyor.

 

Üstün başarı ödülü aldı

Bu arada 2008 senesinde çalışmakta olduğu departmanda iki sene üst üste üstün başarı performansı ödülü aldığını açıklayan Deniz, 2010 yılında aynı sektörde çalıştığı şimdiki eşiyle evlenir. Geçen sene Ağustos ayında kızı Ayşe Beren’i dünyaya getiren Deniz, şu an doğum izninde olsa da iş hayatını yakından takip ediyor.

İşiyle ilgili çeşitli eğitimlere de katılarak uzmanlaşan Deniz, bu konuda şu bilgileri veriyor: “Mevcut işimde en aktif olarak kullandığım sistem SAP sistemi oldu. Bu programı kullanabilmek için çeşitli eğitimler aldım. Şu an iyi derecede bu programı kullanabiliyorum. Ayrıca tüm office programlarını da üniversite yıllarında aldığım eğitimler sayesinde ve bir alt yapım oluşması neticesinde oldukça verimli kullanabiliyorum.”

 

“Dürüstlük başarıyı getiriyor”

Şu aralar, Arçelik’te kullanılan SAP sisteminin BPC sistemine geçişiyle ilgili alt yapı çalışmaları yaptıklarını söyleyen Deniz, çok severek çalıştığı Arçelik’in profesyonel iş hayatındaki ilk ve tek kurum olduğunu belirtiyor. Burada gösterdiği başarıyla ilgili “dürüstlük” konusuna dikkat çeken Deniz, “Daha öncesinde iş hayatında örneklendirebileceğim herhangi bir başarım olmamıştı. Ancak anladım ki dürüst olmak ve iyi ilişkiler kurabilmek sizi iş hayatında güzel noktalara getiriyor. Ben de bu özellikleri taşıdığımı düşünüyorum” diye konuşuyor.

Mesleğinde daha da uzmanlaşarak, satış ve pazarlama alanında kendini daha da geliştirmeyi hedefleyen Deniz, pazarlamanın satışa etkilerinin büyük olduğuna inanıyor. İş hayatına atılmadan önce binicilik sporu ile profesyonel şekilde ilgilenen Deniz, Sipahi Ocağı Kulübü’nün lisanslı binicisi olarak, müsabakalara katılsa da son yıllarda iş hayatının yorucu temposu nedeniyle bu sporla pek ilgilenemiyor, vaktinin çoğunu kızına ve ailesine ayırıyor.

 

Powered by Openmedia