Anadili İngilizce olmayan çocuklara matematik öğretiyor

Ayşe Nalçaoğlu /Reklamcılık-2005 /George Washington Middle School Matematik Öğretmeni

Virginia eyaletindeki George Washington Middle Scholl’da, anadili İngilizce olmayan çocuklara ortaokul düzeyinde matematik öğretiyor.

Amerika’da matematik öğretmenliği yapan Ayşe, bu işi Amerika’ya taşınmaya karar verince yapmaya karar verir. BİLGİ’nin Reklamcılık Bölümü’nü bitirdikten sonra birkaç sene sektörde çalışan Ayşe, bir süre sonra sektörün yapısının kendi yapısı ile çok fazla örtüşmediğine kanaat getirir. Bu durum onun yaptığı işten tatmin olmamasına ve çalışma, üretme hevesini yitirmesine neden olur. Evlenip Amerika’ya taşındıktan sonra, master yapmaya karar veren Ayşe, bu noktada ciddi bir kararla karşı karşıya kalır. Çünkü ona göre master bilinçli yapılması gereken bir şey. Ona göre bu alanda ne istediğinizi gerçekten biliyor olmanız gerek. Bu bilinçle daha önce ertelemiş olduğu dil eğitimi ve öğretmenlikte karar kılan Ayşe, masterini bitirdikten sonra hem kendi azmi hem de biraz da şansının yardım etmesi ile şu anki işine başlar. O günden beri çok çok severek yaptığı bir işin sahibi.

İş hayatında alan değişikliğine karar veren birçok insan gibi Ayşe’de ilk başlarda BİLGİ’de aldığı lisans eğitimine yazık olacağını düşünür ve içten içe üzülür. Ancak şu anki işine başladıktan sonra, reklamcılık eğitiminin hayatın her alanında insanlara inanılmaz faydalar sağladığını görür. “Biraz klişe olacak ama gerçekten hayata bakış açınızı, yorumlamanızı değiştiriyor. Bu anlamda ben de reklamcılık eğitiminin her gün çok faydasını görüyorum. Dışarıdan bakıldığında çok belli olmuyor ama aslında reklamcılık ile öğretmenlik arasında çok büyük benzerlikler var. Her ikisinde de karşınızdakileri bir şeye inandırmaya çalışıyorsunuz, ‘satmak’ istediğiniz bir şey var. Ben de farklı stratejiler kullanarak onlara Matematik’i satmaya, sevdirmeye çalışıyorum” diyen Ayşe, lisans eğitimi sırasında hiç çalışmaz.

Önce reklamcılık alanında çalıştı

Üniversiteden mezun olduktan sonra altı ay kadar Leo Burnett reklam ajansında Interactive bölümünde çalışır. Oradan ayrıldıktan bir hafta sonra Adrena’da müşteri temsilcisi olarak çalışmaya baslar. Yaklaşık 1.5 sene çalıştığı Adrena, reklamcılık alanında tecrübe edinmesi, kendisini daha iyi tanıması ve hayatta ne istemediğini görmesi açısından çok yardımcı olur. “Hayatta ne istediğimiz kadar neyi istemediğimizi de bilmemiz gerekiyor ki amaçlarımıza daha kesin bir tavırla yaklaşabilelim” diyen Ayşe, 2007 yılında bir seneliğine Kanada’ya gider. Döndükten yaklaşık bir sene sonra evlenir ve Amerika’ya taşınır.

“Amerika gerçekten fırsatlar ülkesi”

Amerika’ya taşındıktan sonra Virginia’da Marymount University’de TESOL (Teaching English to Speakers of Other Languages) üzerine yüksek lisans yapar. Şu an çok severek yaptığı matematik öğretmenliği işinde başarılı olmasını bu yüksek lisansa borçlu olduğunu düşünen Ayşe, halen Virginia eyaletindeki George Washington Middle School’da ELL (English Language Learners) Matematik Öğretmeni olarak çalışıyor. Aynı zamanda departman başkanı da olan Ayşe, “Yaptığım işin bizde tam bir karşılığı yok. Ama kısaca anlatmak gerekirse, ana dili İngilizce olmayan çocuklara ortaokul düzeyinde Matematik öğretiyorum” diyor.

Bu alanda, yabancı dilleri her zaman çok sevmesi ve İngilizceyi kendisi gibi ikinci bir dil olarak öğrenen çocuklara yardımcı olmak istemesi nedeniyle uzmanlaşan Ayşe, Amerika’nın çalışmak, üretmek isteyenler için gerçekten fırsatlar ülkesi olduğunu düşünüyor. “Bizim alışık olmadığımız bir tablo ama ben burada bir patronun işinizi doğru ve iyi yaptığınız için size teşekkür edebileceğini gördüm” diyen Ayşe, insanları gerçekten motive ettiklerini, bunun da işe dört elle sarılmayı sağladığını belirtiyor.

Burada yaptığı işten gerçek anlamda tatmin olduğunu dile getiren Ayşe, şu aralar Türkiye’deki devlet okullarında İngilizce eğitimin geliştirilmesi ile ilgili bir proje üzerinde çalışıyor.

Hayatını çocuklardan usanana kadar öğreterek sürdürmeyi hedefleyen Ayşe, işten arta kalan zamanını genellikle evinde geçiren Ayşe, eşiyle iç dekorasyona merak duyduklarını, sürekli projeler üretip evlerinde yenilikler yaptıklarını söylüyor. Seyahat edip değişik yerler gören Ayşe, kitap okuyor, online alışverişten büyük keyif alıyor. Ayrıca son zamanlarda zumba dansına merak sarmış.

DÜN

SENEM BURKUTOĞLU

BUGÜN

DAVID CRYSTAL

EVİ

EN SON

QUIET: THE POWER OF INTROVERTS IN A WORLD THAT CAN’T TALKING

İSTANBUL

Powered by Openmedia