Göçmenlerin hakları için mücadele veriyor

Cemal Melih Yıldız / Hukuk Fakültesi-2004 /Rios Law Office, P.C.-Avukat

Kendisi gibi ABD’deki göçmenler için çalışan Melih, doktorasını bitirdikten sonra Türkiye merkezli bir hukuk firması planlıyor.

Sosyal bilimlere her zaman daha yakın olması nedeniyle hukuk alanında çalışmayı tercih eder. Kendi becerilerinin farkında olması, babasının tavsiyesi ve cesaretlendirmesi de bu tercihini etkiler. Şu an başka bir ülkenin hukuk sistemi içinde çalışsa da BİLGİ’de aldığı hukuk formasyonu olmasa, başarılı olabileceğini düşünmeyen Melih, “Açık görüşlülük, iletişim ve akademik görgü BİLGİ Hukuk’un bana ve dolayısı ile işime kattığı etkenlerden sadece birisidir” diyor. Indiana University School of Law’dan yüksek lisans eğitimi alan Melih, eğer zaman ve maddi imkânları varsa, herkese mutlaka yurt dışında yüksek lisans yapmasını tavsiye ediyor. Melih’e göre hukuk alanında başka bir ülkede yüksek lisans yapmanız, hukukun yöresel doğası gereği doğrudan bir katkıda bulunmaz ancak tecrübe kazanmanızı sağlar.

Stajını bitirmeden, ABD’ye gitti

Mezun olduktan sonra, her hukuk mezunu gibi o da önce Baro stajına başlar. Öncelikle Avukat Selçuk Ülgen’in yanında stajyer avukat olarak çalışır. Daha sonra Avukat Ali Yağız Dağlı’nın kurucusu olduğu D&D Hukuk Bürosu’nda stajına devam eder. Daha stajı bitmeden ve yeni evlenmiş olmasına rağmen ABD’ye gitmeye ve eğitimini bir üst noktaya çıkarmaya karar verir. 2005 yılının sonlarına doğru Indiana’nın Indianapolis şehrinde, ELS Language Center’de altı ay İngilizce eğitimi alır. Ardından, 2006 akademik yılında Indiana University’de, uluslararası ve karşılaştırmalı hukuk dalında yüksek lisansa (LL.M.) başlar. Aynı yılın üçüncü çeyreğinde Graduate Studies (LL.M. ve S.J.D.) Departmanı’nda  asistanlığa başlar. 2007 yılında mezun olduktan sonra aynı departmanda akademik danışman olarak tam zamanlı çalışmaya başlar. 2010 yılına kadar bu görevi icra eder. 120 farklı ülkeden yüksek lisans ve doktora öğrencisine eğitim ve kariyer alanlarında danışmanlık yapar, eğitimler verir ve programın diğer tüm idari işlemlerini yürütür. 2009 yılı son çeyreğinde Yüksek Lisans ve Doktora Programı Yardımcı Direktörlüğü’ne atanır. 2009 akademik yılının başında ise hukuk doktorası (Juris Doctor, J.D.) programında yarı zamanlı öğrenim görmeye başlar. Görevi icabı, S.J.D. ve LL.M. başvurularının değerlendirmelerini yapar. Indiana Üniversitesi’nin ve programın marketing planlarını ve bütçelerini yapar. Bu dönemde, yıllardır çeşitli kereler teşebbüslerde bulunulsa da bir türlü hayata geçirilemeyen, online başvuru, öğrenci ve mezun kayıt sistemini başarıyla çalışır hale getirir.

Akademisyenlikten avukatlığa…

2012’nin ikinci yarısında iş vizesindeki pürüzler nedeniyle işinden istifa etmek zorunda kalır. Ancak kısa bir sürede tekrar asıl mesleği olan hukuk alanına döner. Şu an Rios Law Office, P.C. de immigration law (göçmenlik hukuku) üzerine çalışan Melih, Amerika’ya yasal veya dokümansız gelen göçmen müvekkillerin immigration court (IC) ve Department of Homeland Security’de (DHS) savunmaları, mahkeme mütalaaları, United States Citizenship and Immigration Services (USCIS) vize ve göçmenlik başvurularının hazırlanması, hukuki araştırmalar, paralegal ve hukuk asistanlarının idaresi ve elbette müvekkillere göçmenlik hukuku alanında her konuda danışmanlık veriyor.

2012 yılının mart ayında baba olma şerefine erişen Melih, bir göçmenin veya expat’in orada başına gelebilecek zorlukları şahsen tecrübe etmiş biri olarak, Meksika, Kolombiya, Nikaragua, El Salvador gibi Güney Amerika ülkeleri menşeli müvekkillerle çalışıyor. Müvekkillerinin Amerika’da maruz kaldıkları ayrımcılık ve dışlanmışlık, onun bu alanda çalışma sebebi.

Öncelikle doktorasını bitirmeyi planlayan Melih ardından baro sınavlarını geçtikten sonra, Türkiye merkezli bir hukuk firması açmak istiyor. Bu firma ile Amerikalı yatırımcıları Türkiye’de, Türk yatırımcıları da Amerika’da temsil etmeyi planlıyor. Şu aralar iş dışındaki bütün zamanını oğlu ile geçiren Melih, bunun dışında eşişle beraber fotoğrafçılık çalışmalarında bulunuyor. Edebiyat ve sinemayla ilgilenmeye çalışıyor.

DÜN

CEMAL BALİ AKAL

KUŞTEPE YEMEKHANE-KANTİN

BUGÜN

BARACK H. OBAMA

CHICAGO MODERN MUSEUM OF ART

EN SON

THE MAKING OF MODERN JAPAN

KAGEMUSHA

BOCA RATON, FLORIDA

Powered by Openmedia