Siyaset bilimi alanında hocalık yapıyor

Mert Kartal / University of Wisconsin-Madison Siyaset Bilimi Bölümü Öğretim Görevlisi / Uluslararası İlişkiler-Medya ve İletişim Sistemleri-2005

Uluslararası kurumlar ve bu kurumların devlet politikalarını araştıran Mert, bundan sonra özellikle Doğu Avrupa ülkelerine yoğunlaşacak.

Akademisyen olmaya BİLGİ’deki hocası Boğaç Erozan’ın etkisi ile karar verir. Boğaç hoca ile tanışana kadar Dışişleri Bakanlığı’nda çalışmayı planlayan Mert, başarılı bir akademisyen olup olamayacağını üniversite son sınıfa kadar irdeler. Mesleğinde üniversitede aldığı eğitimin önemli olduğunu düşünen Mert, BİLGİ’den mezun olması sayesinde şu anki kariyerine sahip olduğunu belirtiyor.

Daha sonra İsveç’te Lund Üniversitesi’den aldığı yüksek lisans diplomasının şu an bulunduğu yere gelmesinde büyük etkisi olduğuna inanan Mert, üniversitede okurken herhangi bir staj ve çalışma deneyimi yaşamaz. Ancak şimdi geriye baktığında bunun yanlış olduğunu gören Mert, bu tip tecrübelerin meslek seçiminde çok yardımcı olduğunu düşünüyor ve herkese tavsiye ediyor.

2010’da öğretim görevlisi oldu

Üniversiteden mezun olduktan sonra, İsveç’te yüksek lisans diplomasını alıp 2006 yılının Haziran ayında Türkiye’ye dönen Mert, yaklaşık bir sene kadar İstanbul’da CSA Holding bünyesinde çalışır. Bu sürede asistani olarak çalıştığı Tekstil Grup Baskanı’nın kişisel gelişiminde büyük emekleri olduğu için bu sürenin çok verimli geçtiğini söyleyen Mert, ardından Amerika’dan doktora ve iş teklifi alır. O teklif olmasa CSA’da daha fazla kalmayı düşündüğünü belirten Mert, 2007 yılında CSAdaki görevinden ayrılıp Amerika’ya yerleşir, University of Wisconsin-Madison’da Siyaset Bilimi Departmani’nda doktora öğrenimine başlar. 2008 yılında birkaç haftalığına Türkiye’ye dönüp CSA’nin çalışmaya başladığı ilk gün tanıştığı şimdiki eşiyle evlenir. 2008 Ağustos ayında eşiyle birlikte Amerika’ya geri döner. Bu arada doktora yaptığı okulda, Ağustos 2007-Mayis 2010 arasında öğretim asistani olarak görev yapar. 2010 yılının Ağustos ayından bu yana da öğretim görevlisi olarak çalışan Mert’in mesleğinde; hem Türkiye’nin 2000’lerin başındaki Avrupa Birligi (AB) ilişkilerinin oldukça göz önünde olması, hem de İsveç’teki yüksek lisans tezini AB üzerine yazması, doktora öğreniminde AB, IMF, NATO, Birleşmiş Milletler, Dünya Bankası gibi uluslararası kurumlar ve bu kurumların devlet politikalarına etkileri üzerine yoğunlaşmasına onayak olur. Bu alanda yeteri kadar çalışan Türk akademisyen olduğundan hareketle, mevcut araştırmalarında mümkün olduğu kadar Türkiye dışındaki ülkelere (çoğunlukla Doğu Avrupa ülkelerine) yoğunlaşmaya çalışan Mert, “Burayı benzerlerinden farklı kılan en belirgin şeylerden biri; sistemin tamamen içinizdeki potansiyeli açığa çıkarmanız, ‘bu kadarını yapmam imkansiz’ dediğiniz şeylerin çoğunun aslında başarılabilecek seviyede olduğunu anlamanız üzerine kurulmuş olmasıdır” diye konuşuyor.

“Kişisel gelişimime katkısı oldu”

Amerika’da çalışmanın kişisel gelişimine yaptığı olumlu etkilerin yanı sıra, üniversitedeki kurumsal yapının ve akademik hayatın Türkiye’ye nasıl taşınabileceği konusunda da önemli fikirler verdiğini düşünen Mert, 2010’da BİLGİ’de, 2011’de Boğaziçi Üniversitesi’nde, 2012’de hem BİLGİ’de hem Boğaziçi’nde verdiği yaz okulu derslerinin ve bu okullarda akademisyen olarak bulunmanın, Amerika’da aldığı tecrübeyi nasıl etkin bir şekilde kullanabileceğini kendisine gösterdiğini belirtiyor

Şu aralar, uluslararası örgütlerin devlet politikalarına etkisi konulu doktora tezi üzerinde çalışan Mert’in diğer projesi ise şu an akademik bir dergide değerlendirme aşamasında. 2009 yılında okulundaki Siyaset Bilimi lisans öğrencileri arasında “En İyi Öğretim Asistanı”, 2010 yılında “En İyi ÖĞretim Eleman” seçilen Mert, 2011’de ise Siyaset Bilimi departmanındaki akademisyenler tarafından “İktisadi İdari Bilimler Fakültesi En İyi ÖĞretim Elemanı” ödülüne layık görülen sekiz akademisyenden biri olur.

Kısa vadede Yardımcı Doçent Doktor olarak Amerika’da kariyerine devam etmek isteyen Mert, bir yandan çalıştığı bir yandan da doktora öğrenimine devam ettiği için hobilerine fazla zaman ayıramıyor. Mümkün olduğu kadar spor yapmaya ve vizyondaki filmleri izlemeye çalışıyor. Bir de sevdiği takımın maçlarını izlemekten büyük zekv alıyor.

DÜN

YRD. DOÇ. DR. BOĞAÇ EROZAN

BİLGİSAYAR LABORATUARLARI

BUGÜN

LİSA MARTİN

NAVY PIER

EN SON

WHY NATIONS FAIL

SKYFALL

CHICAGO

Powered by Openmedia