“AR-GE Mühendisleri kadar işe hakim olmalıyız”

Demet Topal Dömekeli / Ekonomi-2004 / Vestel Ticaret AŞ Kıdemli Satış Müdürü

Vestel’in teknolojik ürünlerini, Yunanistan, Hollanda, İngiltere, Finlandiya, İsveç, Norveç, Danimarka gibi ülkelere satıyor.

 

İzmirli biri olarak İzmir’de yaşamak ve doğup büyüdüğü Ege Bölgesi’ne faydalı olabilmek için üniversiteden mezun olduktan sonra İzmir ve çevresinde iş aramaya başlar. Ege’de de çok güçlü olan sektörün önde gelen şirketlerinden Vestel, ilk iş başvurusu yaptığı firma olur ve kısa bir sürede orada işe başlar. Böylece profesyonel hayata adım attığı elektronik sektörüyle tanışan Demet, üniversite eğitimi boyunca BİLGİ’nin “Çalışan Öğrenci” programında yer alır.

Derslerden arta kalan boş saatlerinde okulun öğrenci hizmetleri bölümünde çalışır. Dördüncü sınıfa geçtiği yaz tatilinde ise JTI (Japan Tobacco International) şirketinde satınalma bölümünde staj yapan Demet, çok önemli tecrübeler edindiği bir staj dönemi geçirir.

BİLGİ’ye burslu İşletme okumak için giren Demet, notları yüksek olduğu için Üstün Başarı Programı’nda (LSE) da okumaya hak kazanarak, LSE ve ekonomi bölümlerinden çift diploma alır. LSE bölümünde okuyarak Türkiye’de alınabilecek en iyi ekonomi eğitimlerinden birini aldığını düşünen Demet’e göre, bu alanda iyi bir eğitim almış olmak insana büyük resmi görme yetisi, analitik düşünce gibi yetenekler kazandırıyor.

 

Vestel’de çalışmaya başladı

Mezun olduktan sonra iş hayatına hızlı bir giriş yapan Demet için Vestel ilk iş yeri ve bir okul olur. İşle birlikte yurtdışına çok sık seyahat etmeye başladığını söyleyen Demet, “Okuldan yeni mezun olmuş birisiniz. İşe giriş yapıyorsunuz ve işleri biraz öğrendikten ve oryante olduktan sonra tek başınıza yurtdışı seyahatlerine başlıyorsunuz. Hiç bilmediğiniz ülkelerde adresler buluyorsunuz, toplantılara gidiyorsunuz, karşınızda kimi zaman ülkenin en büyük ithalatçısı, kimi zaman en büyük zincir firma, kimi zamansa enternasyonal markaların temsilcileriyle çok ciddi toplantıları yönetiyorsunuz, bu firmaları firmanıza müşteri olarak bağlamaya çalışıyorsunuz. Haliyle özgüven çok ciddi şekilde gelişiyor, ‘tamam artık ben bu iş dünyasında varım’ diyorsunuz” diyor.

2010 yılında şirket içi bir eğitimde Vestel Elektronik Ar-Ge’de çalışan eşiyle tanışan Demet, 2011 yılında evlenir. 2013 yılı Kasım ayında kızı Doğa’yı kucağına alan Demet, şu aralar kariyer hedeflerine çok mutlu bir ara vermiş olsa da Vestel’in Kıdemli Satış Müdürü olarak

yurtdışı satışlardan sorumlu. Bugüne kadar çeşitli ürün gruplarının satışında görev alan Demet, yaptığı işlerle ilgili şunları söylüyor: “Bu ürün grupları Vestel üretimi olan televizyonlar, dizüstü bilgisayarlar ve beyaz eşyalar gibi ürün gruplarıdır. Satışından sorumlu olduğum bölgeler genellikle Avrupa ülkeleri oldu. Bu ülkeler arasında Yunanistan, Hollanda, İngiltere, Finlandiya, İsveç, Norveç, Danimarka gibi ülkeler bulunuyor, ayrıca laptop satış döneminde Rusya, Ukrayna, Nijerya, İsrail gibi ülkelerde de satış faaliyetlerinde bulundum.”

 

“İşimi severek yapıyorum”

“Ürünlerimiz Ar-Ge bölümlerinde tasarlanıp projelendiriliyor. Her ne kadar satış ekibi olarak bizler bu bölümlerin parçası değilsek de proje seçimleri üzerinde direk etkimiz bulunuyor” diye konuşan Demet, pazarlardaki ihtiyaçları, inovasyonları sahada gözlemleyip teknik ekiplere aktardıklarını, fizibilite çalışmalarından sonra sonuç olumlu olursa proje aşamasına geçildiğini anlatıyor. Bir satış müdürünün görevinin ilgili proje konusunda alıcıları bilgilendirmek olduğu kadar, Ar-Ge bölümünü denetleyerek zamanlama konusunda işi sıkı tutmak da olduğunu söyleyen Demet, “Ayrıca proje aşamasındayken ürünlere yine sahadaki talepler doğrultusunda özellik bazlı eklemeler yaptırabiliyoruz. Bütün bu takip işi için bizim de Ar-Ge mühendisleri kadar ürüne ve projeye hakim olmamız gerekiyor, şirket içi düzenli eğitimlerle tüm teknik konularda kendimizi sürekli olarak güncelliyoruz” diyor.

İlerde yönetim kademelerinin üst basamaklarını tırmanarak stratejik kararlarda söz sahibi olabilmeyi hedefleyen Demet, bunun dışında mutlu bir çocuk yetiştirebilmiş iyi bir anne olmak da istiyorum. İş dışında yelken yapmayı seven Demet, yelken eğitimi alarak ehliyet sahibi de olmuş.

 

Powered by Openmedia