Aydınlatmada kendi markasını yaratmayı hedefliyor

Serdar Doğdu / İşletme ve Ekonomi-2004 / Doğdu Elektronik Satış ve İthalat Müdürü

Aydınlatmada kendi markasını yaratmayı ve ulusal piyasada satış ağları oluşturmayı hedefleyen Serdar, uluslararası piyasalara açılmayı da planlıyor.

 

Serdar neredeyse, ailesinin 53 yıllık şirketi olan Doğru Elektronik’in içine doğduğunu söylüyor. Ortaokul ve lise yıllarından itibaren işlerin kıyısından köşesinden tutarak aile şirketinde çalışmaya başlayan Serdar, bu çalışmaların daha çok iş hayatını ve işleyişini gözlemleme seviyesinde olduğunu, bu çalışmaların kendi iş hayatının temellerini atmasında çok fayda sağladığını dile getiriyor.

Bu temelle birlikte ilerde aile şirketinde olmasa da mutlaka ticaret yapmaya karar veren Serdar, üniversitede okurken bir yıl süre ile Doğuş Holding’in insan kaynakları firması olan Humanitas’ta part time olarak çalışır. Humanitas’ta kurumsal disiplin, iş ve personel yönetimi hakkında tecrübeler kazanır. Daha sonra yine bir yıl süre ile sakatat ticareti yapar. Gıda ve hayvansal ürünler gibi hassas bir iş alanında tedarik, sevkiyat, satış gibi konularda tecrübesini artırır. Ayrıca çeşitli kültür ve gelir seviyesindeki insanlarla ticaret ve iletişim kurma becerilerini bu iş sayesinde geliştirir.

 

Eğitimin işte faydasını görür

Üniversitenin ilk yıllarında çalışma hayatında gördüğü pratik uygulamaların teorik karşılığını veya eksiklerini bulma imkanı bulduğunu dile getiren Serdar, ilerleyen yıllarda ise eğitimi sayesinde teorik bilgilerin pratikteki karşılığını görür ve olayları daha geniş açıyla kavrama kabiliyeti kazanır.

Üniversiteden mezun olduktan hemen sonra Gaziantep’e dönerek ailesinin şirketinde Doğu ve Güneydoğu Anadolu Departmanı’nda satış ve finans sorumlusu olarak profesyonel iş hayatına atılır. Ciro ve karlılık attırma hedefleriyle müşteri ilişkileri ve tedarik zincirinin geliştirilmesi için çalışmalar yapar. 2006 yılında askere gidene kadar bu görevini sürdürür.

 

Farklı alanlarda eğitim aldı

Asker dönüşü firma için yeni bir satış kanalı olan Projeli Satış Departmanı’nı kurup ticari mekânlar için aydınlatma projeleri ve bu projeler ile ilgili satışların gerçekleşmesi için çalışmalar yapar. Şu an bu satış kanalının şirketin toplam cirosunun yüzde 60’ını oluşturduğunu anlatan Serdar, bu sürede kendini işinde geliştirmek için aydınlatma ve finans konusunda ve aile şirketinin kurumsallaşmasıyla ilgili çeşitli eğitimlere katılır.

Eşi Esra ile 2007 yılında evlenen Serdar, 2009 yılında şu andaki görevini yapmaya başlar, satış ve ithalat bölümünün yöneticiliğini üstlenir. Aydınlatma ve mimari çizimler konusunda da çeşitli eğitimler alan Serdar, bu alanda aydınlatma projeleri ve hesapları yapabilecek durumda olduğunu vurguluyor.

 

Kurumsallaşmaya önem veriyor

Bugüne kadar 53 yıllık aile şirketinin kurumsallaşması ile ilgili projeleri aşama aşama hayata geçiren Serdar, satış alanında oluşturduğu projeleri çok başarılı bir şekilde hayata geçirir. Sahip olduğu sabırlı ve sakin kişiliğinin, iş konusunda karşılaştığı sorunları çözmesinde kendisine çok yardımcı olduğunu dile getiren serdar, bu dönem mevcut işlerine ek olarak ithalat ve üretim ile ilgili çalışmalar yapıyor. Serdar bu konuda şunları söylüyor: “Hedefimiz aydınlatmada kendi markamızı yaratmak ve ulusal piyasada satış ağları oluşturmak. Aynı zamanda uluslararası piyasalara açılmak için ürün ve tedarik sürecimizi geliştirmeyi planlıyoruz”.

“Şu aralar kendi markamız ve bu markanın ürün gamı için çalışmalarım yoğun şekilde devam ediyor. Gelecekte kariyer hedefim bu alanda uluslararası bir marka oluşturmak” diyerek hedeflerine dikkat çeken Serdar, iş dışında her fırsatta seyahat etmeye çalışıyor.

 

Powered by Openmedia