Firmaların veri yedekleme projelerinde görev alıyor

Hasan Erdener Dinler / Halkla İlişkiler-2005 / Datacore Bilgi Sistemleri Kurumsal Satış Yöneticisi

Türkiye’nin lider holding, finans ve perakende kurumlarında konsolidasyon, yedekleme ve iş sürekliliği projeleri gerçekleştirmeye devam ediyor.

 

Üniversitede okuduğu 2002 yılının yaz döneminde PRO İletişim Danışmanlığı’nda, 2003 yılı sömestre tatilinde hocası Betül Mardin’in Onursal Başkanı olduğu IMAGE Halkla İlişkiler şirketinde staj yapan Erdener, bu dönem firmaların iç kurumsal dinamikleri, süreç yönetimi ve müşteri ilişkileri konusunda yüzeysel bilgilere sahip olur. Bu bilgilerin profesyonel iş hayatının ilk evrelerinde iş ortamına adaptasyon konusunda son derece faydalı olduğunu söyleyen Erdener, BİLGİ’nin “Okul için değil yaşam için öğrenmeliyiz” felsefesi ile aydın, demokrat, Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı gençler yetiştirdiğini düşünüyor. “Üniversite, profesyonel iş hayatındaki olası zorluklara farklı açılardan bakabilmeyi öğretiyor, zorluklardan yılmayan ve iletişim güdüleri kuvvetli bireyler yetiştiriyor” diyen Erdener, mezun olmadan önce CNR Holding’de pazarlama uzmanı olarak profesyonel iş hayatına atılır.

 

Şişecam’da bir yıl çalıştı

Burada 1,5 sene pazarlama iletişimi alanında ciddi bir tecrübe kazandıktan sonra Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları, Trakya Cam Sanayi AŞ’de pazarlama uzmanı olarak çalışmaya başlar. Şişecam’da yaklaşık bir sene çalıştıktan sonra Avusturya sermayeli konut aydınlatma ve ampul şirketi olan GLOBO’da Pazarlama ve Tedarik Zinciri Müdürü olarak işe başlar.

GLOBO’da yoğun geçen 3,5 yıllın sonunda bu görevinden ayrılarak 2011 yılı Nisan ayında Türkiye’nin lider sistem entegratörü firmalarından biri olan Datacore Bilgi Sistemleri’nde Kurumsal Satış Yöneticisi olarak göreve başlar. Halen bu görevine devam eden Erdener, 2009 yılında BİLGİ’de yaptığı MBA’den mezun olur. Aynı yıl MBA yaparken tanıştığı Pınar Akbaş ile evlenen Erdener, 2011 yılı Ekim ayında “Küçük Prensesi” Duru’nun dünyaya geldiğini belirtiyor.

Bilgi teknolojileri sektörünün derinliğinin, bu sektöre girmesindeki en önemli etkenlerden biri olduğunu dile getiren Erdener, “Datacore Bilgi Sistemleri benim için gerek görev tanımı gerekse sektör olarak keskin bir dönüş olarak algılanabilir” diyor. Datacore Bilgi Sistemleri’nde veri konsolidasyonu, veri yedekleme, sanallaştırma ve iş sürekliliği alanında Türkiye’nin lider kurumlarına hizmet veren bilgi teknolojileri firmalarının başında geldiğini anlatan Erdener, Halkbank, ING Bank, Ford Otomotiv, Doğan Yayın Holding, Mey İçki’nin müşteri portföylerinde yer alan firmalardan birkaçı olduğunu ifade ediyor.

“Veri konsolidasyonu, silolar halinde dağınık halde duran kurumsal verilerin merkezi ortamda saklandığı, tek noktadan hataya karşı korumalı, sunucu, uygulama ve son kullanıcılar milisaniye mertebesinde veri aktarımı yapan disk ünitelerinin konumlandırılmasından ibarettir” diye konuşan Erdener, veri yedekleme projelerinde kurumsal firmaların veri kaybı yaşadığı zaman mümkün olan en kısa sürede son sağlıklı kopyaya dönme işlemi yapıldığını belirtiyor.

 

 

Veri ve zaman kaybını önlüyor

İş sürekliliği projelerinin ise ülkemizde birçok firmanın sel, yangın, deprem ve elektrik kesintileri sebebi ile veri merkezine ulaşılamadığı ya da veri merkezinin kullanılamaz duruma geldiğinde kullanıcıların minimum veri ve zaman kaybı ile çalışmalarına devam edebilmesini sağlayan uzak mesafe sistemlerini içerdiğini anlatan Erdener, kurumsal veri yönetimi alanında uzmanlaşır. Bu uzmanlık alanının genel teknik bilgi, süreç ve proje yönetimini içinde barındırdığını söyleyen Erdener, doğru konumlandırmaların yapılması ve doğru strateji belirlenmesinin işin temelini oluşturduğunu vurguluyor.

Türkiye’nin lider holding, finans ve perakende kurumlarında konsolidasyon, yedekleme ve iş sürekliliği projeleri gerçekleştiren Erdener, 2012’de Datacore Bilgi Sistemleri’nde Yılın En Başarılı Satış Yöneticisi seçilir. Günde yaklaşık bir saat spor yapan Erdener, yaz aylarında yüzüyor, kışın ise kayıyor. Yemek yapmaktan keyif alıyor, özellikle hafta sonları ailesinin Polonezköy’deki restoranı Necatibey’de aşçıya yardım ediyor.

 

Powered by Openmedia