Kurumsal iletişimci olmak için ajans tozu yutmak lazım

KORUR ALTAN

Siyaset Bilimi 2005, YASED Uluslararası Yatırımcılar Derneği Kıdemli Kurumsal İletişim/İlişkiler Uzmanı

Derneğin  metin, sunum ve dokümanlarını hazırlıyor. Ülkeye daha fazla yatırım çekebilmek  için kurumsal ilişkiler alanında yoğun çalışmalar yürütüyor. 

İletişim sektöründe çalışmaya başladıktan sonra kurumsal iletişim ve kurumsal ilişkiler alanları ile tanışan Korur’a göre, ajanslar iletişim mesleğinin gerçekten öğrenildiği yerler, fakat kurumlar çoğu kişinin gelecekte hayalini kurduğu varış noktası. Düzenli çalışma saatleri, yan haklar ve maaşların kurumsal iletişimi cazip hale getirdiğini düşünen Korur, üniversitede aldığı eğitimin çalıştığı sektörde işine yaradığını söylüyor. Üniversitenin insana verdiği eğitim dışında hayata karşı bir duruş kazandırdığını, analiz yeteneğini geliştirdiğini ancak gerçekten kendini geliştirmek ve uzmanlaşmanın bireyin kendi elinde olduğunu dile getiriyor.

BİLGİ’den mezun olduktan sonra Boğaziçi Üniversitesi’nde Avrupa Çalışmaları alanında yüksek lisans programına başlayan Korur, bir buçuk yıl süren bu eğitimi sırasında, Brüksel ve Strasburg şehirlerinde Komisyon ve Parlamento ziyaretleri yapan heyette görev alır. Yine program dâhilinde bir dönem Prag Üniversitesi’nde karma-eğitim programlarına katılır.

PR ajanslarında tecrübe edindi

Sonra zaman kaybetmeden askerlik görevini yerine getiren Korur, askerden önce Dış İşleri Bakanlığı’nda çalışmak isterken askerliği bitirince, MPR Halkla İlişkiler’de iletişim yönetmeni olarak çalışmaya başlar. Bu dönem, Efes Pilsen, Pegasus, Sabancı Vakfı ve McDonalds gibi markaları yakından tanıma ve hizmet verme şansı yakalar. Efes Pilsen Blues Festivali, McDonals Yaz Kampı ve Mardin Sabancı Müzesi Açılışı gibi büyük etkinliklerde görev alarak proje yönetimlerinde çalışır.

MPR’den ayrılan bir direktörün PR ajansı Kutadgu Danışmanlık’a geçtikten sonra kendisine danışmanlık teklifinde bulunduğunu söyleyen Korur, MPR’den ayrıldıktan sonra aldığı bu teklifle birlikte kendini, daha butik, fakat hem kurumsal hem de pazarlama iletişimi alanında hizmet sunan bir kurumda bulur. Burada OMV (Petrol Ofisi), Ziebart, Simfer, Red Bull, Avrasya Tüp Geçit Tünel Projesi (ATAŞ), Limak Holding ve 3M Türkiye firmalarına kurumsal ve pazarlama iletişimi alanlarında danışmanlık hizmeti verme fırsatı yakalar. Bu dönem hem devlet, hem basın ilişkileri konusunda tecrübe kazanır. Temiziz Projesi gibi gençlik için önemli sosyal sorumluluk projelerinin içerisinde yer alır. Bu sürece kadar hizmet verme şansını yakaladığı firmalarda edindiği tecrübe ile kesinlikle kurumsal ilişkiler üzerine kariyerini devam ettirmeye karar verir.

Ajanstan kurumsal iletişime geçti

2012 yılı Eylül ayında YASED Uluslararası Yatırımcılar Derneği’nde çalışmaya başlayan Korur, bu dönem yeni evli biri olarak yeni bir hayat kurmaya başlar. YASED gibi kurumsal bir yere adapte olmanın, düzene alışmanın zaman aldığını belirtirken, burada hükümet, bürokrasi, basın ve üyeler ile yapılan iletişimin, ajansta gördüğü ve öğrendiği iletişim kültüründen farklı bir formatta olduğunu düşünüyor. Korur, YASED’deki görevleriyle ilgili, “Derneğimin ve çalışma gruplarının tüm faaliyetlerine destek olmak, dış temas noktalarına ulaşacak tüm metin, sunum ve dokümanları hazırlamak, tüm faaliyetlerin gerçekleşmesi ile ilgili her süreçte sorumluluk almak. Ayrıca ulusal ve uluslararası diğer STK ve kurum/kuruluşlar ile işbirliği sağlamak amacıyla konuları takip etmek, ilişkileri yönetmek, derneğimin sürekli gelişimi için uzmanlık alanı içinde mevzuat konularını yakından takip etmek, uzmanlık alanı dışında da ürün/hizmet/proje konularında fikir ve öneriler geliştirmek” diye bilgi veriyor.

Mesleğinde, kurumsal iletişim, kurumsal ilişkiler ve pazarlama alanlarında tecrübe kazanmaya çalıştığını söyleyen Korur, şu aralar derneğin enerji ile lojistik ve ulaştırma çalışma gruplarına destek veriyor. Ayrıca bu sene beşinci yaşını dolduran YASED’in sosyal sorumluluk projesi olan KOZA Projesi’nin seneye nasıl adapte edileceği konusunda yoğun çalışma yaptıklarını da ekliyor. İş dışında eşiyle birlikte yurtdışı ve yurtiçinde seyahat etmek, tarih ve felsefe üzerine okuma-araştırma yapmak, film ve dizi izlemekten keyif alıyor.

Powered by Openmedia