Avrupa ülkeleri için satış tahminleri yürütüyor

Selin Babacan / Finans Matematiği 2009 / Allergan (UK Headoffice) Satış Operasyon Analisti

İtalya, Hollanda, Belçika, Luxemburg ve Nordics ülkelerinin tüm aylık satış analizlerini hazırlıyor, CRM programını yönetiyor.

Üniversite dördüncü sınıftayken Eli Lilly’nin satış gücü etkinliği departmanında stajyerlik yaparak sektöre adım atar. Staj için firmayı tesadüfen seçen Selin, staj esnasında ilaç sektörünün çok dinamik ve keyifli olduğunu görür ve bu sektörde devam etmeye karar verir. Halbuki üniversitede finans matematiği eğitimi aldığı için ailesi ve arkadaşları onun bankacılık ya da finans alanında çalışacağını düşünür.

BİLGİ’nin “Okul için değil, yasam için öğren” sloganında olduğu gibi, okulda öğrendiği her şeyi iş hayatına aktarmayı başaran Selin, okulda analiz yapmayı, yorumlamayı çok iyi öğrendikleri için farklı sektörlerde de çalışabildiğini, okuduğu bölümün özellikle analitik tarafının gelişmesinde önemli rol oynadığını dile getiriyor. Üniversite hayati boyunca hep çalışan Selin, birinci sınıftan okulu bitirene kadar BİLGİ’de çalışan öğrenci programı kapsamında kütüphanede haftada beş saat görev alır.

Okul hayatı boyunca çalışmanın kendisine daha mezun olmadan iş disiplinini ve planlama yapmayı öğrettiğini söyleyen Selin, bunun dışında yaz tatillerinde de çalışır. Farklı alanlarda yaptığı stajlar, neyi isteyip neyi istemediğini anlamasına yardım eder. Bu sayede çalışmak istediği sektörü seçtiğini düşünen Selin, “Ayrıca yaptığım stajlar sayesinde mezun olduğumda bir sıfır önde başlamış oldum. Çünkü işverenler beni sadece yeni mezun olarak değil, yeni mezun ve deneyimli olarak görüyordu” diyor.

 

Allergan için Londra’ya taşındı

Üniversiteden mezun olduktan sonra Eli Lilly’de satış operasyon asistanı olarak çalışmaya devam eden Selin, burada bir yıl çalıştıktan sonra Allergan’a geçer. Burada iki sene çalıştıktan sonra İngiltere merkez ofise terfi eder. Ardından Londra’ya taşınır. Yaklaşık bir yıldır Londra’da çalışan Selin, 2011 yılının sonunda BİLGİ’nin MBA programından kabul aldığını ancak Londra’ya taşındığı için yüksek lisansa başlayamadığını belirtiyor.

Mesleğinde iş geliştirme, satış gücü etkinliği ve analiz konularında uzmanlaşan Selin, bu alanda okulda öğrendiği analiz tekniklerini kullanıyor. Uzun dönemli forecast planları yapmaktan, satış tahminleri hazırlamak ve pazarı takip etmekten gerçekten keyif aldığını dile getiren Selin, halen Allergan’ın Avrupa merkez ofisinde satış operasyonu analisti olarak çalışıyor. Kendisine direk bağlı İtalya, Hollanda, Belçika, Luxemburg ve Nordics ülkelerinin tüm aylık satış analizlerini hazırlıyor, çeyrek dönemlerde ülkelerdeki mümessillerin primlerini hesaplıyor, CRM programının yönetimi ve çeyrek dönemlerde tüm Avrupa ve gelişmekte olan pazarlardaki ülkeler için satış tahmin ve analiz sunumlarını hazırlıyor.

 

Optimizasyon analizleri yapıyor
Allergan’ın Türkiye’de 15 senedir Abdi İbrahim distribütörlüğü ile çalıştığını ancak 2010 yılında kendi operasyonunu kurduğunu açıklayan Selin bu dönem Allergan’da işe başlar. “Benimle beraber çalışan bir ekip arkadaşım ve yöneticim yoktu. Çok uzun yıllar sektörde olan bir firma ve satış ekibi için sürecin hiç bozulmadan devam etmesini sağlamak ve tüm rapor çeşitlerini sıfırdan hazırlamak, kurulum aşamasını kendi departmanım adına hızlı ve etkin bir şekilde tamamlamak yaşadığım en önemli deneyimdi” diye konuşan Selin, aynı anda CRM programının da implementasyon sürecinde önemli bir görevi yerine getirir.

Bu göreviyle ilgili, “Allergan Türkiye’ye globalden gelen CRM programının implementasyonu ve Allergan UK’da tüm Avrupa ve gelişmekte olan pazarlardaki ülkeler için hazırlanan SRO analizleri (Sales Resources Optimisation) projesinin hayata geçmesi konusunda önemli görevler aldım” diyor.
Şu aralar tüm Avrupa için optimizasyon analizleri projesinde çalışan Selin, bu projenin, analiz, satış tahminleri, planlanan aktif promosyondaki ürünler ve getirileri, geri ödemede bulunmayan ürünler ve getirileri, kar tahminlerine bağlı satış ekibi kadro sayıları ve müşteri frekans ölçümlemelerini içerdiğini ifade ediyor. Selin, iş dışında seyahat etmeyi çok seviyor. Hafta sonlarını biraz uzatıp kısa da olsa farklı yerlere gitmekten, ayrıca yürüyüş yapmaktan keyif alıyor.

 

DÜN
PROF. DR. TANER BERKSOY

SANTRAL BAHÇE

 

BUGÜN

EMİRGAN SAHİL
EN SON
50 SHADES OF GREY

HOBBIT

MOSKOVA

Powered by Openmedia